Sieć bezprzewodowa to dziś standard nie tylko w dużych obiektach biurowych i usługowych, ale też mieszkaniach i posesjach prywatnych. Mało kto stosuje decyduje się dziś na sieć przewodową z prostej przyczyny – Wi-Fi jest nie tylko znacznie wygodniejsze, ale i łatwiejsze w obsłudze, szczególnie w dobie tak wielu urządzeń wymagających dostępu do sieci i jednocześnie niemożliwych do podłączenia do sieci przewodowej (LAN). Dziś więc większość osób mających dostęp do Internetu korzysta z niego bezprzewodowo, zapominając niestety że aby było to w pełni bezpieczne rozwiązanie sieć taką należy właściwie zabezpieczyć. Wystarczy jednorazowe uzyskanie dostępu do sieci przez niepowołaną osobę, by ta mogła wyrządzić nam niemało szkód. Jak zabezpieczyć router i sieć Wi-Fi w domu?
Internet światłowodowy a internet mobilny – zalety rozwiązań
Wybór odpowiedniego łącza internetowego jest dziś dla wielu osób zagadką i choć operatorzy zarówno światłowodów jak Internetu mobilnego oferują dziś znacznie lepsze łącza niż kiedykolwiek, w praktyce decyzja sprowadza się do tych samych kryteriów co jeszcze kilka lat temu. Zwolennicy szybkiego łącza w domu wybiorą światłowody, jednak jeśli zależy Ci na wolności i możliwości korzystania z Internetu gdziekolwiek jesteś, mobilne łącze LTE wydaje się być o wiele gorszą alternatywą. Jakie są zalety obydwu rozwiązań i dlaczego warto zdecydować się na poszczególne z nich?
Zestawy światłowodowe – najlepsze narzędzia dla monterów sieci światłowodowej
Obsługa sieci światłowodowych, zarówno pod kątem ich instalacji jak i późniejszej konserwacji wymaga zastosowania wielu profesjonalnych sprzętów, urządzeń i akcesoriów, których jakość decyduje niejednokrotnie o jakości samych sieci światłowodowych. Elementy takie jak spawarki światłowodowe, reflektometry, platformy pomiarowe czy niezbędnie narzędzia i materiały czyszczące są dziś oczywiście dostępne samodzielne, jednak często znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się kupienie ich w zestawie. Dostępne w Intersell zestawy światłowodowe są dostosowane do wymagań naszych klientów zarówno pod względem wydajnościowym, jak i ekonomicznym – przy cenach niższych, niż za zakup każdego z elementów pojedynczo gwarantują tę samą wydajność i jakość pracy, a przy tym nie pozwalają zapomnieć o niezbędnych elementach wyposażenia montera. Jakie zestawy znalazły się w naszej ofercie?
W jaki sposób naprawić uszkodzony światłowód?
Światłowody są dziś podstawowym elementem infrastruktury telekomunikacyjnej i trudno wyobrazić sobie bez nich działanie współczesnego, opartego mocno na informacji cyfrowej świata. Światłowody pozwalają na dostarczanie Internetu do pojedynczych gospodarstw domowych, firm i sieci publicznych, ale znacznie większe zastosowanie znajdują w telekomunikacji międzynarodowej – setki tysięcy kilometrów kabli światłowodowych znajduje się na dnie oceanów, łącząc niewidzialną siecią wszystkie kontynenty świata. Niestety, choć na światłowodach ciąży dziś cały ciężar komunikacyjny świata, ich wytrzymałość nawet przy najlepszych zabezpieczeniach jest ograniczona. Co zrobić z uszkodzonym światłowodem? W jaki sposób naprawia się dziś zbudowane na ich podstawie sieci?
Internet w podróży, czyli 3 sposoby jak być online na końcu świata
Podróżowanie po świecie jest dziś łatwiejsze i tańsze niż kiedykolwiek, czego najlepszym dowodem są coraz bardziej zatłoczone właściwie o każdej porze roku lotniska. Możliwość zwiedzania zupełnie odległych miejsc i poznawania całkowicie odmiennych od naszej kultur brzmi zdecydowanie kusząco, szczególnie jeśli wyobrazimy sobie wyjazd z zupełnym odcięciem się od pracy i życia codziennego choć na kilka dni. Jednocześnie warto jednak pozostawać w ciągłym kontakcie ze światem nie tylko publikując ciekawe zdjęcia z wyjazdu w mediach społecznościowych, ale też informując bliskich o najważniejszych wydarzeniach dnia czy dacie powrotu. Do celów tych przydałby się oczywiście Internet, jednak jak zapewnić go sobie w podróży? Jak pozostać online na końcu świata i nie wydać przy tym fortuny na transmisję danych w roamingu?
Technologia 5G – wszystko co wiemy o nowym standardzie
IoT (Internet rzeczy) to jedna z ciekawszych koncepcji XXI wieku, zgodnie z którą coraz większa liczba urządzeń łączy się dziś w pewien sposób z siecią, przesyłając i odbierając określone dane. W ramach IoT działają dziś lodówki, które umożliwiają zdalny podgląd zawartości poprzez smartfon czy pralki, które można zdalnie włączyć i wyłączyć nie przebywając nawet w jej pobliżu. Możliwości IoT, choć ogromne, są jednak w dalszym ciągu mocno ograniczone a ich uwolnieniem ma zając się nowo powstający standard 5G.
Spawanie światłowodów – cena oraz stosowane urządzenia i materiały
Spawanie światłowodów jest obecnie najważniejszym elementem tworzenia ogromnej sieci optycznej, która dotychczas wykorzystywała znacznie mniej wydajne przewody miedziowe. Proces łączenia włókien światłowodowych ze sobą, choć częściowo przypomina techniki pracy ze starszymi wariantami okablowania, w praktyce wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi i sporego doświadczenia. Spawanie światłowodów to praca bardzo precyzyjna i wymagająca niezwykłej dokładności, co oczywiście przekłada się na koszty samego procesu i narzędzi wykorzystywanych przez monterów. Z jakich urządzeń i materiałów korzystają w swojej codziennej pracy i z jakimi kosztami montażu należy się liczyć?
Jak sprawdzić jakość i szybkość internetu?
Znajomość jakości i prędkości Internetu w sieci domowej, biurowej czy publicznej może powiedzieć naprawdę wiele. Od wskaźników tych zależy nie tylko komfort grania, oglądania filmów czy pobierania plików, ale często nawet płynność odbierania wiadomości mailowych czy rozmów na Messengerze. Jak sprawdzić szybkość Internetu za pomocą aplikacji na smartfonie z androidem, urządzeniach z systemem iOS czy komputerach opartych o Windows?
Pasywne sieci optyczne FTTH – co wchodzi w ich skład?
Pasywne sieci optyczne FTTH (z angielskiego Fiber to the Home) to dziś standardowa metoda dostarczania połączenia światłowodowego do domów i mieszkań indywidualnych odbiorców sieci. W ogólnym rozumieniu technologii telekomunikacyjnych, FTTx to rodzaj sieci dostępowych, w których głównym medium transmisyjnym są światłowody. Ostatnia litera oznacza tutaj punkt, w którym kończy się konkretne medium optyczne, dlatego też w omawianym przypadku FTTH oznaczało będzie dom lub mieszkanie abonenta, a nie np. szafkę na osiedlu, od której następnie prowadzi się tradycyjne kable miedziane. Struktura i budowa sieci FTTH gwarantują dziś osiąganie różnych prędkości transmisji danych, wśród których najpopularniejszymi standardami są GPON i GEPON. Czym charakteryzuje się każda z nich i jakie są ich elementy składowe?
Szafy rack – estetyczny montaż urządzeń i okablowania
Serwerownie kojarzą się postronnym osobom przede wszystkim z masą urządzeń elektronicznych zapewniających sprawną obsługę teleinformatyczną w firmach, centralach telekomunikacyjnych czy wszelkiego rodzaju centrach danych. I choć faktycznie urządzeń jest tam zwykle naprawdę wiele, ich rozmieszczenie w obrębie pomieszczenia i względem siebie nie jest przypadkowe. W bardzo rozbudowanych serwerowniach nie ma miejsca na bałagan, splątane kable czy poszukiwanie odpowiedniego urządzenia pośród setek identycznych wariantów – tu musi panować porządek i działać określony schemat ułożenia. I to właśnie w tym celu stosuje się dziś tak powszechnie systemy nazywane branżowo szafy RACK.