Internet światłowodowy – nie tylko do domu!

Wielu sceptyków nowych technologii sugeruje, że Internet światłowodowy jest niepotrzebny w codziennym użytku. Po co aż taka szybkość do zwykłego surfowania? Cóż… Chyba mało kto z nas ogranicza swoją aktywność w Internecie do przeglądania stron (najlepiej wyłącznie z tekstową zawartością)? Poza tym – Internet światłowodowy przyda się nie tylko do rozrywki!

Światłowód ma średnicę włosa. Niewielki wymiar nie zmienia faktu, że za jego pośrednictwem przesyłamy najszybszą i praktycznie niezawodną transmisję danych. Dlaczego warto go mieć?

Światłowody do użytku domowego

Ściąganie materiałów z Internetu, granie on-line, video-rozmowy, oglądanie filmów poprzez platformy internetowe – wszystko to wymaga szybkiego Internetu, który nie zmniejszy efektywności działania w najmniej oczekiwanym momencie. Nie zawiesi się na kulminacyjnym momencie filmu, nie wyłączy, gdy właśnie kończyliśmy walkę z bossem. Internet światłowodowy jest najszybszy na rynku. Ponadto, zapewnia niespotykanie wysoką jakość.

Warto podkreślić, że światłowody w przeciwieństwie do zwykłych kabli, prezentują się estetycznie, a właściwie – są prawie niewidoczne. Cieniutkie, przezroczyste pasma nie rzucają się w oczy, mimo tego, że monterzy muszą poprowadzić je przez całe mieszkanie.

Internet światłowodowy – podstawa efektywnej pracy

Kiedy myślimy o efektywnej pracy – przywołujemy obrazy wygodnych mebli biurowych, dobrej kawy i znakomitej organizacji czasu. Ten ostatni czynnik nie zostanie spełniony, jeśli Internet w czasie naszej pracy (niezależnie, czy pracujemy w biurze, czy też zdalnie) będzie zwalniał.

Internet światłowodowy sprawdzi się prawie w każdym zawodzie, np. w profesji fotograficznej. Podczas wielkich imprez (np. w czasie tegorocznej Olimpiady) zastępy fotografów przesyłają swoje prace na serwery. Najlepsze kadry są poprawiane przez profesjonalnych edytorów, którzy później wysyłają je w świat. Od momentu naciśnięcia spustu migawki do opublikowania zdjęć mija… 120 sekund! Wszystko to jest możliwe dzięki niezwykłej technologii i możliwościom współczesnego Internetu.

Internet światłowodowy przydaje się w czasie pracy filmowców, w biurach, czy w miejscach, gdzie poszczególni pracownicy znajdują się w innych miastach, a nawet krajach. Podstawą sprawnej komunikacji między nimi będzie oczywiście szybki Internet. Ponadto, wysoka jakość światłowodów przyda się w redakcjach publikujących materiały wideo. Wszelkie „cięższe” dane niż tekst wymagają połączenia lepszej jakości.

Istotną cechą światłowodu, która przemawia na jego korzyść w stosunku do klasycznego połączenia kablowego, czy radiowego – jest jego niezawodność. W pracy jest to niezwykle istotne – chyba nikt nie chce wyobrażać sobie przerwanego połączenia w czasie ważnej video-konferencji?

Internet światłowodowy przyda się nie tylko w czasie rozrywki, ale przede wszystkim – w naszej pracy. Warto skorzystać z tego, co najlepsze i czemu zaufało już miliony osób.

Reflektometr optyczny – do czego służy i czy warto go mieć?

Reflektometr optyczny to urządzenie, które jest niezwykle potrzebne dla osób pracujących w branży telekomunikacyjnej, a zwłaszcza przy budowie światłowodów. Projektowanie i budowa nowych sieci światłowodowych staje się coraz powszechniejsze. Specjaliści muszą więc być przygotowani na ewentualne usterki kabli. W tym pomoże im właśnie reflektometr.

Awarie światłowodu

Chociaż światłowody cieszą się dużą efektywnością działania, ich pracę może zakłócić wiele czynników. Dużo kabli światłowodowych ułożonych jest na dnie oceanów. Podwodny świat stanowi bezpieczne środowisko dla światłowodów, jednak od czasu do czasu może im zaszkodzić. Najczęstszą przyczyną awarii tych kabli są sieci statków rybackich, które o nie zahaczają. Usterki zdarzyły się także przez zahaczenie kabli… kotwicą!.

Ponadto, na światłowody morskie i lądowe negatywnie działają trzęsienia ziemi. Najczęstszą przyczyną awarii są jednak uszkodzenia mechaniczne. Zazwyczaj dokonują je osoby zupełnie nieświadome tego, gdzie znajdują się kable światłowodowe. Zdarzały się awarie spowodowane przez ekipy budowlane, które swoimi maszynami niechcący uszkodziły kable.

Reflektometr – ważne urządzenie pomiarowe

Niezależnie od przyczyny awarii, specjaliści muszą wiedzieć, jak naprawić światłowód. Jego długotrwałe uszkodzenie może wiązać się z utratą dostępu do Internetu przez tysiące, a nawet miliony osób. Sama naprawa może nie być tak problematyczna, jak znalezienie dokładnego miejsca usterki. Do tego celu stworzono właśnie reflektometry optyczne. Lokalizacja zdarzeń i uszkodzeń włókna światłowodowego jest ich główną funkcją. Profesjonalne reflektometry nierzadko mają także możliwość drukowania raportów i certyfikowania tras światłowodowych.

Działanie reflektometru polega na porównywaniu parametrów impulsu pomiarowego, który wysyłany jest w kierunku przewodu badanego z impulsem powrotnym odbitym od końca przewodu. Dzięki temu pomiarowi, specjaliści są w stanie odczytać długość przewodu, jego budowę, tłumienność całkowitą i jednostkową, a przede wszystkim charakter uszkodzenia. Raporty tworzone przez urządzenie w standardzie BELL, czyli plikach *.sor, dokładnie określają, czy dana awaria powstała na skutek uszkodzenia mechanicznego kabla, czy też z powodu niepoprawnego wykonania spawów światłowodowych lub zabrudzeń złączy.

Reflektometry optyczne cechują się dużą skuteczności wykrywania usterek. Są praktycznie niezawodne przy namierzaniu wszelkich uszkodzeń już na wczesnym etapie awarii. Dziś bez tych urządzeń branża telekomunikacyjna, a przede wszystkim światłowodowa nie mogłaby działać tak sprawnie.

Światłowody na ratunek światu

Niedawno świat obiegła wiadomość o nietypowym zastosowaniu światłowodów, które wkrótce ma znacznie poprawić bezpieczeństwo w wielu regionach Ziemi.

Światłowody znajdują szerokie zastosowanie w takich dziedzinach jak telekomunikacja, technika pomiarowa, medycyna, oświetlenie, zdobnictwo, czy lotnictwo. Możliwości, jakie dają, stale inspirują naukowców, by jeszcze mocniej wykorzystywać je w celu ulepszenia świata. Badacze ze Stanford niedawno rozpoczęli pracę nad wykorzystaniem potencjału światłowodów do sprawnego wykrywania trzęsień ziemi.

Coraz większe zagrożenie

Trzęsienia ziemi w wielu rejonach na świecie są bardzo powszechne. Statystyki pokazują, że trzęsienia ziemi będą coraz częstsze i intensywniejsze na całym globie. Nagłe uwolnienia sejsmiczne powodują kolosalne straty. W ciągu paru sekund może zawalić się całe miasto, wiele tysięcy osób może stracić dach nad głową, a nawet życie.

Naukowcy ze Stanford, świadomi tego, że nie możemy uniknąć trzęsień ziemi, postanowili rozpocząć pracę nad jak najszybszym sposobem informowania o możliwych wyładowaniach sejsmicznych. Umożliwi to sprawną ewakuację ludności i zabezpieczenie swojego dobytku, a tym samym poprawi komfort życia w obszarach najbardziej narażonych na takie katastrofy.

Najszybszy sposób pozyskiwania informacji

Badacze pracują nad taką technologią, która, dzięki drganiom kabli światłowodowych, poinformuje o aktywności sejsmicznej. Laser, który monitoruje pracę światłowodów, będzie wysyłał informacje o magnitudzie (wielkości trzęsienia ziemi) oraz kierunku, z którego wstrząsy nadchodzą. To pozwoli dokładniej w stosunku do obecnych metod, oszacować, w którym momencie wstrząsy uderzą w miejsca zaludnione.

Wadą tej metody jest na pewno ograniczenie sieci światłowodowej, które zwyczajnie nie dociera w każde miejsce na ziemi. Szczególnie pokrzywdzeni będą mieszkańcy terenów wiejskich. Na razie, pomysł testowany jest na terenie uniwersytetu, a jego dopracowywanie jeszcze potrwa.

Dużą zaletą rozwiązania, którą już dziś można zauważyć, jest nie tylko większa dokładność pomiarów, które możemy uzyskać dzięki światłowodom, ale także ekonomiczność. Szeroka sieć światłowodów już istnieje, w związku z tym nie trzeba budować niczego nowego, a jedynie stale ją poszerzać.

Bądź smart ze światłowodem

Światłowody są wynalazkiem, który zmienił chód historii w bieg. Szybkość i jakość stały się napędem nie tylko globalnej gospodarki, ale także, za sprawą operatorów telekomunikacyjnych, gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. Dziś coraz częściej spotykamy się ze światłowodami w domach (FTTH). Ta tendencja zwiększy się, gdyż coraz popularniejsza staje się idea smart home.

Jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych, Orange Polska, przewiduje, że z ich sieci światłowodowej pod koniec 2018 roku korzystać będzie około 3,5 mln gospodarstw domowych oraz biur. Te ogromne liczby tylko potwierdzają, jak cenna staje się sprawna i maksymalnie szybka komunikacja, a także, w jakim tempie rozwija się świadomość technologiczna Polaków.

Inteligentne systemy, czyli wizja (nie)dalekiej przyszłości

To wizjonerzy zmieniają świat. Jeszcze 70 lat temu nikt nie śnił o Internecie, a dziś sam dostęp do niego to dla nas za mało. Nie boimy się marzyć o rozpowszechnieniu Io T (Internetu rzeczy), a tym samym o wzroście znaczenia inteligentnych systemów domowych, czyli smart home. Dostęp do sieci jest tak powszechny, że już niezauważalny. Wrażenie robią na nas natomiast kolejne urządzenia domowe, które podłączone do sieci, komunikują się ze sobą i z nami, dzięki czemu codzienne życie staje się nie tylko łatwiejsze, bardziej komfortowe i ekologiczne, ale także bezpieczniejsze. W systemach inteligentnego zarządzania budynkiem znajdziemy bowiem m.in. zintegrowane systemy bezpieczeństwa (czujniki, detektory, symulację obecności, ochronę bytu i mienia, system przeciwpożarowy), sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem, złożony system personalizacji, system pogodowy, system kontroli dostępu i wiele innych.

Rozwiązanie w światłowodzie

Takie rozwiązania są już wprowadzane, a w niedalekiej przyszłości staną się powszechniejsze, a dzięki temu tańsze. Io T ułatwi codzienność milionom ludzi. Aby tak się jednak stało, rozwinąć musi się także telekomunikacja. Tradycyjna – nie poradzi sobie z tak dużym obciążeniem miliardów urządzeń końcowych (DTE), automatyzacją i robotyzacją prac produkcyjnych i rozwojem sztucznej inteligencji.

Podpięcie wielu urządzeń w jednym gospodarstwie domowym i sterowanie nimi za pomocą zintegrowanego systemu wymaga nowych rozwiązań technologicznych. Przyszłością jest więc rozbudowana sieć światłowodowa. Zaawansowane rozwiązania do zarządzania domem mogą zostać wprowadzone w życie tylko dzięki zaawansowanej technologii. Aby smart home działał bez zarzutu, potrzebujemy naprawdę szybkiego Internetu. Najlepszym rozwiązaniem jest światłowód – technologia, która zapewnia nam obecnie najlepszy przepływ danych.

Sukces przedsiębiorstwa ShinewayTech – z tej okazji niektóre urządzenia w promocyjnych cenach

ShinewayTech wygrywa projekt China Mobile 2017

Przedsiębiorstwo ShinewayTech, wiodący na świecie dostawca rozwiązań w zakresie testowania i konserwacji sieci światłowodowych, ogłosiło, że 16 listopada 2017 w Pekinie zwyciężyło w projekcie China Mobile 2017 Emergency Instruments Purchasement. Tym samym otrzymało zamówienie na 2154 zestawów spawarek światłowodowych serii OFS (20% całego zamówienia) oraz 721 zestawów reflektometrów optycznych OTDR serii MTP-200 (60% zamówienia).

China Mobile jest jednym z największych operatorów telefonii komórkowej na świecie, który w ciągu ostatnich lat wzmacnia swoją sieć FTTH oraz rozmieszczenie włókien światłowodowych na długim dystansie.

W zeszłym roku, ShinewayTech wygrało również ofertę przetargową China Telecom Group Purchasement na zakup 2223 zestawów spawarek światłowodych FTTH serii OFS i na 735 zestawów serii palmOTDR.

 

Zaangażowanie firmy ShinewayTech w innowacyjność zorientowaną na potrzeby klienta sprawia, że rozwijamy się w branży nieprzerwanie od 15 lat i jesteśmy dumni z bycia uznawanym za jednego z liderów na rynku przenośnych urządzeń do testów światłowodowych” powiedział dr Liu Yunlong, prezes ShinewayTech. “Dostarczanie na rynek produktów o wysokiej wydajności i odpowiednich cenach, ułatwiających operatorom codzienną pracę przy sieciach światłowodowych, w ich budowie, uruchamianiu, konserwacji, rozwiązywaniu problemów oraz monitorowaniu, zawsze było sednem naszej wizji.”

 

ShinewayTech na targach SCTE2017 w Denver

W dniach 18-20 października br. ShinewayTech uczestniczyło w targach SCTE2017 w Denver w Kolorado. Na wystawę przybyło ponad 10 000 profesjonalistów z branży przewodowej. ShinewayTech zaprezentowało tam najmniejszą na świecie spawarkę światłowodową z centrowaniem do rdzenia OFC-95S, reflektometr optyczny palmOTDR, analizer kabli i anten, tester ethernet GE/10G itd.
Klienci mieli także możliwość wykonania na miejscu operacji spawania włókien światłowodowych oraz przetestowania sieci. Byli zadowoleni z dobrej wydajnośc, stabilnej jakości i łatwości obsługi.

Czujemy się zaszczyceni tym, że posiadamy naszych cennych klientów w ponad 70 krajach. Jako centrum operacyjne rynku światowego, ShinewayTech USA Inc., zlokalizowane w Dallas w Teksasie, będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w przyszłości.

 

Promocja!

W związku z sukcesem przedsiębiorstwa ShinewayTech w China Mobile oraz China Telecom oraz dzięki długoletniemu wsparciu partnerów, mamy przyjemność zaoferować specjalne ceny dla następujących modeli:

palmOTDR-S20D/N (poręczny, 45dB),
-Spawarka światłowodowa FTTx OFS-95EA,
Analizator do kabli i anten CAA-100A (z analizą widma optycznego).

Łączenie kabli światłowodowych – kryteria wyboru właściwego sprzętu

Dobra i tania spawarka do światłowodów – czy istnieje taki model idealny? Wiele osób przed zakupem zadaje sobie podobne pytania. Należy jednak pamiętać, że ceny spawarek nie są jedynym wyznacznikiem jakości i przydatności danego modelu w naszym konkretnym przypadku. Podczas wyboru spawarki należy przeanalizować specyfikę zadań, które urządzenie będzie musiało sprostać. Za podstawowe kryterium podziału spawarek warto natomiast przyjąć nie cenę, lecz sposób, w jaki pozycjonują one włókna przed procesem spawania światłowodów.

Jak ustalić specyfikę zadań, które będzie wypełniać spawarka? Odpowiadając na pytania o:

– średnią liczbę spawów przewidywanych w ciągu miesiąca lub roku,

– liczbę spawów wykonywanych w czasie jednej instalacji,

– rodzaje sieci, w jakich wykonywane będą spawy: metropolitalne czy budynkowe, zamknięte LAN czy CCTV itd.

Jeśli chodzi o pozycjonowanie włókien przed procesem spawania jako kryterium podziału spawarek, wyróżniamy następujące kategorie sprzętu:

1. Spawarki centrujące do płaszcza włókna

Łączenie światłowodów za pomocą tego sprzętu jest najtańszą opcją. Spawarka jak najdokładniej dopasowuje wzajemne położenie płaszczy włókien światłowodowych o standardowej średnicy 12 μm. Niektórzy zarzucają tego typu spawarkom, że nie są w stanie zaoferować wysokiej jakości spawu – rdzeń włókien słabszej jakości nie znajduje się centralnie względem płaszcza, a przez to dokładne pozycjonowanie nie jest możliwe. W rzeczywistości jest to zarzut już mocno nieaktualny – włókna, które obecnie znajdują się w sprzedaży, są z reguły bardzo dobrej jakości, a połączenia wykonane za pomocą spawarek centrujących do płaszcza włókna nie odbiegają wcale od połączeń wykonanych spawarkami działającymi na innych zasadach.

2. Spawarki centrujące do rdzenia geometrycznego

Metoda wykorzystywana przez tańsze spawarki i nie należy jej utożsamiać ze spawarkami pozycjonującymi do rdzenia rzeczywistego. Rdzeń geometryczny uzyskuje się poprzez prześwietlanie światłem widzialnym. Im głębiej we włókno wnika światło, tym niższe jest jego natężenie. Rdzeń zostaje wyznaczony dzięki ustaleniu określonej wartości czułości i analizie obrazu. W przypadku tej metody włókna z rdzeniem rzeczywistym przesuniętym względem płaszcza również mogą zostać połączone w sposób niedokładny. Prawdopodobieństwo niezgodności jest tu większe niż w przypadku spawarki centrującej do płaszcza.

3. Spawarki centrujące do rdzenia rzeczywistego

Najdroższy sprzęt, ale cena jest adekwatna do jakości, jaką oferują tego typu spawarki. Automatycznie dokonują rozpoznania rodzaju włókien, a następnie dokładnie układają je względem rdzenia rzeczywistego.

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzają się poszczególne typy spawarek? Pierwszy z opisanych znajdują zastosowanie w instalacjach FTTH i w sieciach światłowodowych, w których wykonuje się co najwyżej kilka spawów między urządzeniami (LAN, CCTV). W sytuacji, gdy średnia liczba spawów osiągać ma wartości wyrażane w tysiącach, wymagane są spawarki najwyższej jakości, tj. urządzenia centrujące do rdzenia rzeczywistego.

Światłowodowe dno Atlantyku

O światłowodach wiemy już sporo. Kiedy powstały pierwsze, do czego służą, co oferują i jak zmieniają telekomunikację, świat gier komputerowych, medycynę, przemysł samochodowy i wiele innych dziedzin naszego życia. Kosmicznie wielkie liczby przesyłanych danych, stosunkowo niewielkie koszty, ogromne możliwości – trudno je sobie wyobrazić, trudno skonkretyzować. Czy jednak zastanawialiście się nad fizycznym aspektem światłowodów? Bo gdzie umieścić 39 000 km łączy?

Podwodny świat kabli

39 000 km – tyle ma najdłuższy obecnie światłowód, SEA-ME-WE 3. Łączy on Europę Zachodnią, Bliski Wschód, południowo-wschodnią Azję i Australię, czyli także dwa oceany: Indyjski oraz Atlantycki. Jak wygląda podwodny świat kabli? Na dnie Atlantyku jest ich wiele, m.in. Apollo o długości 13000 km, który łączy Stany Zjednoczone z Wielką Brytanią i Francją, Atlantic Crossing 1 (USA i Europa) czy historyczny już Transatlantycki kabel telegraficzny. Ten ostatni nie jest oczywiście światłowodem, jednak to on rozpoczął historię transatlantyckich połączeń. Dno Oceanu Indyjskiego oplatają m.in. światłowód SAFE czy JASURAUS. Ostatnio głośno było o projekcie dwóch potężnych przedsiębiorstw – Microsoftu i Facebooka, którym na dnie Atlantyku udało się położyć 6600 km kabla o przepustowości 160 Tb/s. To ponad 60 milionów przesyłanych naraz filmików wideo! Kabel ten nazywa się Marea. Prócz niewyobrażalnie wielkich przepływów informacji, ma być także odporny na awarie, których w świecie światłowodów było wiele.

Morskie zagrożenia

Co może czyhać na dobry stan podmorskich kabli? Awarii nie brakuje, wspomnieć warto chociażby rok 2006 i awarię SEA-ME-WE 3, która zakłóciła łączność między Europą a Azją Wschodnią, a przy tym wymagała sprawnego znalezienia odpowiedzi na pytanie o to, jak naprawic światłowody. Do częstych przyczyn takich problemów należą czynniki naturalne, przede wszystkim trzęsienia ziemi. Ponadto zdarzają się celowe przerwania kabli przez sabotażystów – cyfrowa wojna może przybrać wiele obliczy. Nieszczęścia w świecie komunikacyjnym często sprawiają jednak osoby niewinne, np. rybacy, których sieci ciągnięte po dnach mórz nierzadko uszkadzają światłowody. Światłowody są jednak nadal najlepszym, najszybszym, najtańszym sposobem komunikacji. To w nich potężne firmy widzą przyszłość, czego dowodzi przykład Microsoftu i Facebooka.

Technologia GPON – zabójcza prędkość w dobrej cenie

Technologia GPON (Gigabit Passive Optical Network) to coraz popularniejsze rozwiązanie, które dla wielu firm okazuje się niezbędne przy tworzeniu infrastruktury sieci dostępowej. Inwestycja jest opłacalna, ponieważ otrzymujemy bardzo szybkie łącze, dopasowane pod względem wymagań nawet do udostępniania HDTV.

GPON nie jest zbyt wymagający. Jako że nie są potrzebne dodatkowe elementy aktywne (takie, przy którym zasilanie jest zbędne), sieć jest nieawaryjna. Nie ma ryzyka, że nagle odmówi nam posłuszeństwa (wydajność nie spada), zatem oszczędzamy na kosztownym serwisowaniu. Oczywiście to nie jedyne zalety tej technologii. Jeśli zamierzamy inwestować w sieć światłowodową i wiązać z nią przyszłość (trudno sobie wyobrazić inną sytuację), to nie mogło nam się trafić nic lepszego niż GPON, który gwarantuje, że na całej trasie sygnał optyczny nie będzie zagrożony, jego szybkość cały czas pozostanie na tym samym poziomie. Prędkość w ofercie zgadza się ze stanem rzeczywistym ze względu na brak jakichkolwiek ograniczeń. Zapewniamy, że ta inwestycja (choć początkowo może wydawać się poza naszym zasięgiem finansowym).

Jeśli infrastruktura światłowodowa zostanie precyzyjnie skonstruowana, to istnieje możliwość aktualizacji do lepszych standardów. Wystarczy jedynie wymienić kilka elementów. Chronimy tym samym przyszłość inwestycji. Bez obaw możemy spoglądać w kierunku nowoczesnej technologii. Zawsze będziemy nadążać.

GPON to nie tylko szansa dla Internetu światłowodowego. Dostawca – w oparciu o tę technologię – może bez przeszkód dostarczać także zarówno telewizję, jak i telefon. W dużych miastach praktycznie nie ma żadnego ryzyka inwestycyjnego, ponieważ potencjalni użytkownicy są rozlokowani bardzo blisko siebie.

Aby w pełni zabezpieczyć sieć GPON, pamiętajmy o ochronie włókien światłowodowych, nie zapominając o studzienkach, drop-boxach i skrzynkach rozdzielczych. Warto również zainwestować w solidny GPON-owy router.

Podsumowując, sieci GPON wyróżniają się niezawodnością, bezproblemową skalowalnością, sporymi możliwościami aktualizacji rozwiązań i uniwersalnością. Jej zasięg może objąć zarówno nowe bloki deweloperskie, jak i starsze budynki. Instalacja zawsze będzie prosta i tania.

 

Gry komputerowe a światłowody

Świat gier komputerowych jest bardzo wymagający wobec dostawców Internetu. Jego jakość ma znaczenie dla płynności rozgrywek wieloosobowych w sieci, które mają coraz lepszą grafikę. A w Polsce e-sport rozwija się coraz dynamiczniej, więc potrzeby są coraz większe. Tylko dzięki temu możemy brać udział w wirtualnych meczach na najwyższych poziomie, nie obawiając się zerwania łącza i spowolnienia komunikacji komputerowej.

Dlatego wszyscy długo wyczekiwali Internetu światłowodowego, który rozwiązał wiele problemów. Duży sukces rozwoju sieci, która za cel postawiła sobie polepszenie jakości i szybkości połączenia, co ma szczególne znaczenie w elektronicznej rozrywce.

Gry komputerowe z roku na rok są coraz bardziej realistyczne, rozbudowane graficznie, więc zajmują jeszcze więcej miejsca na naszym dysku. Ponadto, wielu graczy podczas komputerowej rozgrywki w tle mają włączoną muzykę, rozmowę na Skypie czy pobierają duże pliki. W takiej sytuacji bez silnego łącza ani rusz. Światłowód może być lekarstwem na nasze wszystkie dotychczasowe bolączki. Od dzisiaj dane będę przesyłane i pobierane z ogromną prędkością. Duża w tym zasługa odpowiednich kabli światłowodowych, które zostały zbudowane z materiałów najlepszej jakości (czytaj: szklanych włókien). W efekcie sygnał przemieszcza się z zawrotną prędkością.

Nie ma porównania z wolniejszym, klasycznym Internetem szerokopasmowym, które ma spore ograniczenia. Podczas ważnego meczu z mocnymi, e-rywalami, każda sekunda może mieć znaczenie. Dlatego nie ryzykujemy – postawmy na stabilny Internet światłowodowy, który dodatkowo pozwoli nam pobierać film w jakości HD w niecałą minutę, oczywiście pod warunkiem, że zakupimy najlepszy pakiet u sprawdzonego dostawcy.

Wtedy mamy pewność, że w trakcie potyczki nagle nie zamrozi ekranu, co automatycznie spowoduje porażkę w jakieś dynamicznej grze, np. Battlefield. Odczujecie znaczną różnicę, jeśli przesiądziecie się z szerokopasmowego samochodu do światłowodowego demona prędkości.

 

 

 

Ciekawostki o światłowodach

Światłowody – mimo błyskawicznego rozwoju i coraz większej wiedzy z tego zakresu – wciąż pozostają tajemnicze. Czy wiedzieliście, że pierwszy polski przewód światłowodowy został stworzony w 1978 roku na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie? A kiedy zainstalowano pierwszy w historii światłowód telekomunikacyjny?

Jest jeszcze mnóstwo ciekawostek, o których nie zdawaliście sobie sprawy, mimo że na co dzień korzystanie z tej nowoczesnej technologii. Wasz Internet śmiga (strony ładują się w zawrotnym tempie, a filmiki buforują się jak oszalałe), ale wpływa na to wiele czynników, o których warto wiedzieć. Dlatego wychodzimy naprzeciw waszym potrzebom (o których jeszcze nie mieliście pojęcia) i przedstawiamy światłowodowe ciekawostki.

Skąd się wzięły światłowody?

Jeszcze w latach 70. XX wieku trudno było sobie wyobrazić obecność w produkcji światłowodów innych kabli niż miedziane. Z czasem jednak zaczęto zauważać właściwości szkła kwarcowego, a także wytworzono pierwszą półprzewodnikową diodę, która była w stanie pracować niezmiennie w temperaturze pokojowej. Kolejne wynalazki sprawiły, że światłowody produkowana w tempie… 50 metrów na sekundę, a poza tym – były lżejsze, cieńsze, zużywały mniej energii, ale przede wszystkim wrażenie robiła ich wytrzymałość (odporność na czynniki atmosferyczne).

Później koszty eksploatacji udowodniły, że był to dobry wybór. Otrzymaliśmy tańsze rozwiązanie, które nie wymaga częstych napraw (bardzo niskie koszty konserwacji).

A po co nam światłowody?

Pewnie każdy z Was ma w pamięci słynny głos podłączania Internetu sprzed 15 lat, kiedy włączenie strony internetowej zajmowało kilka(naście) minut. Dzisiaj większość korzysta a bardzo szybkiego łącza, a światłowód oferuje jeszcze mocniejsze podkręcenie prędkości.

Czy jest to nam potrzebne?

Internet (mamy na myśli jego zawartość) rozwija się w bardzo szybkim tempie. Treści przybywa (szczególnie video), więc przepustowość łącza również musi być coraz większa. Nasze wymagania rosną (jeszcze niedawno łącze 8 Mb/s było oceniane jako zawrotne), zatem operatorzy starają się dostosować, oferując Internet światłowodowy, którego kable mogą wytrzymać nawet 40 lat. Oczywiście jeśli warstwy ochronne pozostaną szczelne. W przeciwnym razie do środka mogą przedostać się zanieczyszczenia. W efekcie, rdzeń będzie mocno osłabiony.

Polska vs światłowody

Jeśli chodzi o światłowody, to pod tym względem nie musimy – jako Polska – niczego się wstydzić. Co ciekawe, złącza kosztują nas nawet mniej niż kraje Europy Zachodniej. Z czego to wynika? Przede wszystkim z… dysproporcji. W tym przypadku nie obowiązuje zasada „im szybciej, tym drożej”. Podnoszenie prędkości nie wiąże się z podnoszeniem ceny, co jest pozytywną prognozą na przyszłość.