wentylator szafy rack

Szafy rack – estetyczny montaż urządzeń i okablowania

Serwerownie kojarzą się postronnym osobom przede wszystkim z masą urządzeń elektronicznych zapewniających sprawną obsługę teleinformatyczną w firmach, centralach telekomunikacyjnych czy wszelkiego rodzaju centrach danych. I choć faktycznie urządzeń jest tam zwykle naprawdę wiele, ich rozmieszczenie w obrębie pomieszczenia i względem siebie nie jest przypadkowe. W bardzo rozbudowanych serwerowniach nie ma miejsca na bałagan, splątane kable czy poszukiwanie odpowiedniego urządzenia pośród setek identycznych wariantów – tu musi panować porządek i działać określony schemat ułożenia. I to właśnie w tym celu stosuje się dziś tak powszechnie systemy nazywane branżowo szafy RACK.

Czytaj dalej

router wifi

Gdzie ustawić router Wi-Fi? Jak poprawić zasięg sieci w domu?

Obecność sieci Wi-Fi w domu jest dziś właściwie podstawą wyposażenia, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie we współczesnym świecie. Szybkość łącza jak i stabilność sygnału są jednak często przeszkodą do swobodnego korzystania z sieci, powodującą przerwy w dostępie do Internetu w często najmniej spodziewanych momentach. Jednym z łatwiejszych sposobów na zapobiegnięcie tego typu wpadkom jest ustawienie routera w domu tak, by sygnał docierał do nawet najdalszych jego zakątków i oferował jednakową moc połączenia zarówno w kuchni na parterze, jak i położonej po przeciwnej stronie domu sypialni na piętrze. Jak jednak znaleźć owe „właściwe miejsce” dla routera Wi-Fi? W jaki sposób poprawić zasięg sieci w domu? Zebraliśmy garść informacji, które z pewnością ułatwią ci zadanie i poprawią komfort korzystania z Internetu w domowym zaciszu. Czytaj dalej

internet a gry sieciowe

Internet światłowodowy a gry online – od czego zależy komfortowa rozgrywka

Gry nie będące w żaden sposób podłączone z siecią użytkowników na całym świecie nie mają dziś właściwie racji bytu – w dobie globalizacji i powszechnego dostępu do bardzo szybkiego Internetu, to właśnie gry łączące graczy z całego świata podbijają rynek i przyciągają miliony użytkowników przed monitory i telewizory. Aby jednak stabilne i płynne połączenie online było możliwe, a rozgrywka nie przypominała skakania z obrazka na obrazek bez żadnej kontroli nad postacią, konieczne jest zapewnienie sobie naprawdę dobrego połączenia. Opcji jest dziś wiele, choć jedna zaczyna zdecydowanie dominować. Pojawia się więc pytanie: czy Internet światłowodowy daje szansę na komfortowe granie?

Czytaj dalej

Światłowody przyszłości – testy, aktualne osiągnięcia i plany

Ultra szybki internet światłowodowy to już nie marzenie graczy i specjalistów telekomunikacji, ale rzeczywistość, która dosięga coraz szerszego grona odbiorców. Intensywna wymiana sieci internetowej właśnie na światłowody trwa, powodując nie tylko zadowolenie wśród jej odbiorców, ale przede wszystkim gwarantując pozostanie Polski na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Pytanie jednak: czy Internet światłowodowy dostępny na chwilę obecną to wszystko, czego możemy oczekiwać? Jakie są jego realne możliwości i jak mają się do osiąganych dziś wyników? Czy jakiekolwiek testy wskazują na nadejście jeszcze szybszego łącza internetowego?

Czytaj dalej

Rodzaje spawarek światłowodowych – jaką wybrać?

Zależnie od wybranego rodzaju i konkretnej marki, różne spawarki światłowodowe mogą cechować się nieco innym zastosowaniem – podczas gdy jedne mają większą wytrzymałość na duże ilości spawania, inne sprawdzają się doskonale podczas pracy w każdych warunkach pogodowych. W wyborze znaczenie ma też oczywiście rodzaj sieci, w jakiej spawy mają zostać wykonane – czy będzie to sieć budynkowa, miejska, zamknięta sieć LAN, czy może CCTV? W jaki sposób dzielimy spawarki światłowodowe i które z nich warto wybrać?

Czytaj dalej

narzędzia i akcesoria optyczne

Narzędzia i akcesoria optyczne dedykowane do montażu i serwisu światłowodów

Sieci światłowodowe są coraz popularniejszą i powszechniejszą technologią zauważalną nie tylko w środowiskach specjalistycznych, ale coraz częściej także w użytku komercyjnym. Odpowiednie dbanie o jej stan jest podstawą zapewnienia płynnego i nieprzerwanego przesyłu informacji, dlatego też na rynku narzędzi i akcesoriów optycznych dedykowanych do montażu i serwisu światłowodów pojawia się coraz więcej różnego rodzaju elementów. Strippery, czyściki, nożyce, rozbiegówki, czy nawet gilotyny do włókien to podstawa pracy każdego technika zakładającego i konserwującego sieci światłowodowe. Co powinno znaleźć się wśród jego standardowego wyposażenia?

Czytaj dalej

Urządzenia pomiarowe do sieci światłowodowej – co oprócz reflektometru optycznego?

Budowa sieci światłowodowej to dziś przedsięwzięcie na skalę światową, pozwalające na udostępnienie ultra szybkiego Internetu i innych usług telekomunikacyjnych do każdego użytkownika. Same włókna światłowodowe pozwalają na transfer danych z prędkością, jaka dla tradycyjnych łączy była po prostu nieosiągalna, jednak dla prawidłowego funkcjonowania całej sieci konieczna jest jej regularna obserwacja i konserwacja. Urządzenia pomiarowe do sieci światłowodowej to jedne z podstawowych narzędzi pracy techników – wśród nich znajdziemy nie tylko podstawowe reflektometry, ale też różnego rodzaju mierniki, lokalizatory, czy mikroskopy optyczne. Jak działają i które warto wybrać?

Czytaj dalej

rozwiązania światłowodowe

Rozwiązania światłowodowe dla budynków mieszkalnych

Zastosowanie szybkich, niezawodnych łączy światłowodowych jako rozwiązania dla budynków i osiedli mieszkalnych to zmiana, nad którą od lat pracują już najwięksi operatorzy. Dostawcy usług internetowych, świadomi potrzeb wynikających z coraz szybszego rozwoju technologii i coraz szerszej dostępności do urządzeń wymagających odpowiedniej przepustowości łącza, sumiennie prowadzą kampanię mającym na celu dostarczanie usług użytkownikom domowym za pomocą technologii FTTH, a nie jak do tej pory, FTTB, która doprowadzała sieć wyłącznie do budynku (zazwyczaj piwnicy), przekazując ostatni etap transmisji danych na tradycyjne łącza. Dlaczego potrzebne są coraz to nowsze rozwiązania światłowodowe dla budynków mieszkalnych i jak zapewnianie szybkiego, stabilnego łącza jest dziś zapewniane wszystkim użytkownikom sieci jednocześnie?

Czytaj dalej