Spawanie światłowodów – cena oraz stosowane urządzenia i materiały

Spawanie światłowodów jest obecnie najważniejszym elementem tworzenia ogromnej sieci optycznej, która dotychczas wykorzystywała znacznie mniej wydajne przewody miedziowe. Proces łączenia włókien światłowodowych ze sobą, choć częściowo przypomina techniki pracy ze starszymi wariantami okablowania, w praktyce wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi i sporego doświadczenia. Spawanie światłowodów to praca bardzo precyzyjna i wymagająca niezwykłej dokładności, co oczywiście przekłada się na koszty samego procesu i narzędzi wykorzystywanych przez monterów. Z jakich urządzeń i materiałów korzystają w swojej codziennej pracy i z jakimi kosztami montażu należy się liczyć?

Czytaj dalej

Jak sprawdzić jakość i szybkość internetu?

Znajomość jakości i prędkości Internetu w sieci domowej, biurowej czy publicznej może powiedzieć naprawdę wiele. Od wskaźników tych zależy nie tylko komfort grania, oglądania filmów czy pobierania plików, ale często nawet płynność odbierania wiadomości mailowych czy rozmów na Messengerze. Jak sprawdzić szybkość Internetu za pomocą aplikacji na smartfonie z androidem, urządzeniach z systemem iOS czy komputerach opartych o Windows?

Czytaj dalej

sieci ftth

Pasywne sieci optyczne FTTH – co wchodzi w ich skład?

Pasywne sieci optyczne FTTH (z angielskiego Fiber to the Home) to dziś standardowa metoda dostarczania połączenia światłowodowego do domów i mieszkań indywidualnych odbiorców sieci. W ogólnym rozumieniu technologii telekomunikacyjnych, FTTx to rodzaj sieci dostępowych, w których głównym medium transmisyjnym są światłowody. Ostatnia litera oznacza tutaj punkt, w którym kończy się konkretne medium optyczne, dlatego też w omawianym przypadku FTTH oznaczało będzie dom lub mieszkanie abonenta, a nie np. szafkę na osiedlu, od której następnie prowadzi się tradycyjne kable miedziane. Struktura i budowa sieci FTTH gwarantują dziś osiąganie różnych prędkości transmisji danych, wśród których najpopularniejszymi standardami są GPON i GEPON. Czym charakteryzuje się każda z nich i jakie są ich elementy składowe?

Czytaj dalej

wentylator szafy rack

Szafy rack – estetyczny montaż urządzeń i okablowania

Serwerownie kojarzą się postronnym osobom przede wszystkim z masą urządzeń elektronicznych zapewniających sprawną obsługę teleinformatyczną w firmach, centralach telekomunikacyjnych czy wszelkiego rodzaju centrach danych. I choć faktycznie urządzeń jest tam zwykle naprawdę wiele, ich rozmieszczenie w obrębie pomieszczenia i względem siebie nie jest przypadkowe. W bardzo rozbudowanych serwerowniach nie ma miejsca na bałagan, splątane kable czy poszukiwanie odpowiedniego urządzenia pośród setek identycznych wariantów – tu musi panować porządek i działać określony schemat ułożenia. I to właśnie w tym celu stosuje się dziś tak powszechnie systemy nazywane branżowo szafy RACK.

Czytaj dalej

router wifi

Gdzie ustawić router Wi-Fi? Jak poprawić zasięg sieci w domu?

Obecność sieci Wi-Fi w domu jest dziś właściwie podstawą wyposażenia, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie we współczesnym świecie. Szybkość łącza jak i stabilność sygnału są jednak często przeszkodą do swobodnego korzystania z sieci, powodującą przerwy w dostępie do Internetu w często najmniej spodziewanych momentach. Jednym z łatwiejszych sposobów na zapobiegnięcie tego typu wpadkom jest ustawienie routera w domu tak, by sygnał docierał do nawet najdalszych jego zakątków i oferował jednakową moc połączenia zarówno w kuchni na parterze, jak i położonej po przeciwnej stronie domu sypialni na piętrze. Jak jednak znaleźć owe „właściwe miejsce” dla routera Wi-Fi? W jaki sposób poprawić zasięg sieci w domu? Zebraliśmy garść informacji, które z pewnością ułatwią ci zadanie i poprawią komfort korzystania z Internetu w domowym zaciszu. Czytaj dalej

internet a gry sieciowe

Internet światłowodowy a gry online – od czego zależy komfortowa rozgrywka

Gry nie będące w żaden sposób podłączone z siecią użytkowników na całym świecie nie mają dziś właściwie racji bytu – w dobie globalizacji i powszechnego dostępu do bardzo szybkiego Internetu, to właśnie gry łączące graczy z całego świata podbijają rynek i przyciągają miliony użytkowników przed monitory i telewizory. Aby jednak stabilne i płynne połączenie online było możliwe, a rozgrywka nie przypominała skakania z obrazka na obrazek bez żadnej kontroli nad postacią, konieczne jest zapewnienie sobie naprawdę dobrego połączenia. Opcji jest dziś wiele, choć jedna zaczyna zdecydowanie dominować. Pojawia się więc pytanie: czy Internet światłowodowy daje szansę na komfortowe granie?

Czytaj dalej

Światłowody przyszłości – testy, aktualne osiągnięcia i plany

Ultra szybki internet światłowodowy to już nie marzenie graczy i specjalistów telekomunikacji, ale rzeczywistość, która dosięga coraz szerszego grona odbiorców. Intensywna wymiana sieci internetowej właśnie na światłowody trwa, powodując nie tylko zadowolenie wśród jej odbiorców, ale przede wszystkim gwarantując pozostanie Polski na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Pytanie jednak: czy Internet światłowodowy dostępny na chwilę obecną to wszystko, czego możemy oczekiwać? Jakie są jego realne możliwości i jak mają się do osiąganych dziś wyników? Czy jakiekolwiek testy wskazują na nadejście jeszcze szybszego łącza internetowego?

Czytaj dalej

Rodzaje spawarek światłowodowych – jaką wybrać?

Zależnie od wybranego rodzaju i konkretnej marki, różne spawarki światłowodowe mogą cechować się nieco innym zastosowaniem – podczas gdy jedne mają większą wytrzymałość na duże ilości spawania, inne sprawdzają się doskonale podczas pracy w każdych warunkach pogodowych. W wyborze znaczenie ma też oczywiście rodzaj sieci, w jakiej spawy mają zostać wykonane – czy będzie to sieć budynkowa, miejska, zamknięta sieć LAN, czy może CCTV? W jaki sposób dzielimy spawarki światłowodowe i które z nich warto wybrać?

Czytaj dalej