Łączenie kabli światłowodowych – kryteria wyboru właściwego sprzętu

Dobra i tania spawarka do światłowodów – czy istnieje taki model idealny? Wiele osób przed zakupem zadaje sobie podobne pytania. Należy jednak pamiętać, że ceny spawarek nie są jedynym wyznacznikiem jakości i przydatności danego modelu w naszym konkretnym przypadku. Podczas wyboru spawarki należy przeanalizować specyfikę zadań, które urządzenie będzie musiało sprostać. Za podstawowe kryterium podziału spawarek warto natomiast przyjąć nie cenę, lecz sposób, w jaki pozycjonują one włókna przed procesem spawania światłowodów.

Jak ustalić specyfikę zadań, które będzie wypełniać spawarka? Odpowiadając na pytania o:

– średnią liczbę spawów przewidywanych w ciągu miesiąca lub roku,

– liczbę spawów wykonywanych w czasie jednej instalacji,

– rodzaje sieci, w jakich wykonywane będą spawy: metropolitalne czy budynkowe, zamknięte LAN czy CCTV itd.

Jeśli chodzi o pozycjonowanie włókien przed procesem spawania jako kryterium podziału spawarek, wyróżniamy następujące kategorie sprzętu:

1. Spawarki centrujące do płaszcza włókna

Łączenie światłowodów za pomocą tego sprzętu jest najtańszą opcją. Spawarka jak najdokładniej dopasowuje wzajemne położenie płaszczy włókien światłowodowych o standardowej średnicy 12 μm. Niektórzy zarzucają tego typu spawarkom, że nie są w stanie zaoferować wysokiej jakości spawu – rdzeń włókien słabszej jakości nie znajduje się centralnie względem płaszcza, a przez to dokładne pozycjonowanie nie jest możliwe. W rzeczywistości jest to zarzut już mocno nieaktualny – włókna, które obecnie znajdują się w sprzedaży, są z reguły bardzo dobrej jakości, a połączenia wykonane za pomocą spawarek centrujących do płaszcza włókna nie odbiegają wcale od połączeń wykonanych spawarkami działającymi na innych zasadach.

2. Spawarki centrujące do rdzenia geometrycznego

Metoda wykorzystywana przez tańsze spawarki i nie należy jej utożsamiać ze spawarkami pozycjonującymi do rdzenia rzeczywistego. Rdzeń geometryczny uzyskuje się poprzez prześwietlanie światłem widzialnym. Im głębiej we włókno wnika światło, tym niższe jest jego natężenie. Rdzeń zostaje wyznaczony dzięki ustaleniu określonej wartości czułości i analizie obrazu. W przypadku tej metody włókna z rdzeniem rzeczywistym przesuniętym względem płaszcza również mogą zostać połączone w sposób niedokładny. Prawdopodobieństwo niezgodności jest tu większe niż w przypadku spawarki centrującej do płaszcza.

3. Spawarki centrujące do rdzenia rzeczywistego

Najdroższy sprzęt, ale cena jest adekwatna do jakości, jaką oferują tego typu spawarki. Automatycznie dokonują rozpoznania rodzaju włókien, a następnie dokładnie układają je względem rdzenia rzeczywistego.

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzają się poszczególne typy spawarek? Pierwszy z opisanych znajdują zastosowanie w instalacjach FTTH i w sieciach światłowodowych, w których wykonuje się co najwyżej kilka spawów między urządzeniami (LAN, CCTV). W sytuacji, gdy średnia liczba spawów osiągać ma wartości wyrażane w tysiącach, wymagane są spawarki najwyższej jakości, tj. urządzenia centrujące do rdzenia rzeczywistego.

Światłowodowe dno Atlantyku

O światłowodach wiemy już sporo. Kiedy powstały pierwsze, do czego służą, co oferują i jak zmieniają telekomunikację, świat gier komputerowych, medycynę, przemysł samochodowy i wiele innych dziedzin naszego życia. Kosmicznie wielkie liczby przesyłanych danych, stosunkowo niewielkie koszty, ogromne możliwości – trudno je sobie wyobrazić, trudno skonkretyzować. Czy jednak zastanawialiście się nad fizycznym aspektem światłowodów? Bo gdzie umieścić 39 000 km łączy?

Podwodny świat kabli

39 000 km – tyle ma najdłuższy obecnie światłowód, SEA-ME-WE 3. Łączy on Europę Zachodnią, Bliski Wschód, południowo-wschodnią Azję i Australię, czyli także dwa oceany: Indyjski oraz Atlantycki. Jak wygląda podwodny świat kabli? Na dnie Atlantyku jest ich wiele, m.in. Apollo o długości 13000 km, który łączy Stany Zjednoczone z Wielką Brytanią i Francją, Atlantic Crossing 1 (USA i Europa) czy historyczny już Transatlantycki kabel telegraficzny. Ten ostatni nie jest oczywiście światłowodem, jednak to on rozpoczął historię transatlantyckich połączeń. Dno Oceanu Indyjskiego oplatają m.in. światłowód SAFE czy JASURAUS. Ostatnio głośno było o projekcie dwóch potężnych przedsiębiorstw – Microsoftu i Facebooka, którym na dnie Atlantyku udało się położyć 6600 km kabla o przepustowości 160 Tb/s. To ponad 60 milionów przesyłanych naraz filmików wideo! Kabel ten nazywa się Marea. Prócz niewyobrażalnie wielkich przepływów informacji, ma być także odporny na awarie, których w świecie światłowodów było wiele.

Morskie zagrożenia

Co może czyhać na dobry stan podmorskich kabli? Awarii nie brakuje, wspomnieć warto chociażby rok 2006 i awarię SEA-ME-WE 3, która zakłóciła łączność między Europą a Azją Wschodnią, a przy tym wymagała sprawnego znalezienia odpowiedzi na pytanie o to, jak naprawic światłowody. Do częstych przyczyn takich problemów należą czynniki naturalne, przede wszystkim trzęsienia ziemi. Ponadto zdarzają się celowe przerwania kabli przez sabotażystów – cyfrowa wojna może przybrać wiele obliczy. Nieszczęścia w świecie komunikacyjnym często sprawiają jednak osoby niewinne, np. rybacy, których sieci ciągnięte po dnach mórz nierzadko uszkadzają światłowody. Światłowody są jednak nadal najlepszym, najszybszym, najtańszym sposobem komunikacji. To w nich potężne firmy widzą przyszłość, czego dowodzi przykład Microsoftu i Facebooka.

Technologia GPON – zabójcza prędkość w dobrej cenie

Technologia GPON (Gigabit Passive Optical Network) to coraz popularniejsze rozwiązanie, które dla wielu firm okazuje się niezbędne przy tworzeniu infrastruktury sieci dostępowej. Inwestycja jest opłacalna, ponieważ otrzymujemy bardzo szybkie łącze, dopasowane pod względem wymagań nawet do udostępniania HDTV.

GPON nie jest zbyt wymagający. Jako że nie są potrzebne dodatkowe elementy aktywne (takie, przy którym zasilanie jest zbędne), sieć jest nieawaryjna. Nie ma ryzyka, że nagle odmówi nam posłuszeństwa (wydajność nie spada), zatem oszczędzamy na kosztownym serwisowaniu. Oczywiście to nie jedyne zalety tej technologii. Jeśli zamierzamy inwestować w sieć światłowodową i wiązać z nią przyszłość (trudno sobie wyobrazić inną sytuację), to nie mogło nam się trafić nic lepszego niż GPON, który gwarantuje, że na całej trasie sygnał optyczny nie będzie zagrożony, jego szybkość cały czas pozostanie na tym samym poziomie. Prędkość w ofercie zgadza się ze stanem rzeczywistym ze względu na brak jakichkolwiek ograniczeń. Zapewniamy, że ta inwestycja (choć początkowo może wydawać się poza naszym zasięgiem finansowym).

Jeśli infrastruktura światłowodowa zostanie precyzyjnie skonstruowana, to istnieje możliwość aktualizacji do lepszych standardów. Wystarczy jedynie wymienić kilka elementów. Chronimy tym samym przyszłość inwestycji. Bez obaw możemy spoglądać w kierunku nowoczesnej technologii. Zawsze będziemy nadążać.

GPON to nie tylko szansa dla Internetu światłowodowego. Dostawca – w oparciu o tę technologię – może bez przeszkód dostarczać także zarówno telewizję, jak i telefon. W dużych miastach praktycznie nie ma żadnego ryzyka inwestycyjnego, ponieważ potencjalni użytkownicy są rozlokowani bardzo blisko siebie.

Aby w pełni zabezpieczyć sieć GPON, pamiętajmy o ochronie włókien światłowodowych, nie zapominając o studzienkach, drop-boxach i skrzynkach rozdzielczych. Warto również zainwestować w solidny GPON-owy router.

Podsumowując, sieci GPON wyróżniają się niezawodnością, bezproblemową skalowalnością, sporymi możliwościami aktualizacji rozwiązań i uniwersalnością. Jej zasięg może objąć zarówno nowe bloki deweloperskie, jak i starsze budynki. Instalacja zawsze będzie prosta i tania.

 

Gry komputerowe a światłowody

Świat gier komputerowych jest bardzo wymagający wobec dostawców Internetu. Jego jakość ma znaczenie dla płynności rozgrywek wieloosobowych w sieci, które mają coraz lepszą grafikę. A w Polsce e-sport rozwija się coraz dynamiczniej, więc potrzeby są coraz większe. Tylko dzięki temu możemy brać udział w wirtualnych meczach na najwyższych poziomie, nie obawiając się zerwania łącza i spowolnienia komunikacji komputerowej.

Dlatego wszyscy długo wyczekiwali Internetu światłowodowego, który rozwiązał wiele problemów. Duży sukces rozwoju sieci, która za cel postawiła sobie polepszenie jakości i szybkości połączenia, co ma szczególne znaczenie w elektronicznej rozrywce.

Gry komputerowe z roku na rok są coraz bardziej realistyczne, rozbudowane graficznie, więc zajmują jeszcze więcej miejsca na naszym dysku. Ponadto, wielu graczy podczas komputerowej rozgrywki w tle mają włączoną muzykę, rozmowę na Skypie czy pobierają duże pliki. W takiej sytuacji bez silnego łącza ani rusz. Światłowód może być lekarstwem na nasze wszystkie dotychczasowe bolączki. Od dzisiaj dane będę przesyłane i pobierane z ogromną prędkością. Duża w tym zasługa odpowiednich kabli światłowodowych, które zostały zbudowane z materiałów najlepszej jakości (czytaj: szklanych włókien). W efekcie sygnał przemieszcza się z zawrotną prędkością.

Nie ma porównania z wolniejszym, klasycznym Internetem szerokopasmowym, które ma spore ograniczenia. Podczas ważnego meczu z mocnymi, e-rywalami, każda sekunda może mieć znaczenie. Dlatego nie ryzykujemy – postawmy na stabilny Internet światłowodowy, który dodatkowo pozwoli nam pobierać film w jakości HD w niecałą minutę, oczywiście pod warunkiem, że zakupimy najlepszy pakiet u sprawdzonego dostawcy.

Wtedy mamy pewność, że w trakcie potyczki nagle nie zamrozi ekranu, co automatycznie spowoduje porażkę w jakieś dynamicznej grze, np. Battlefield. Odczujecie znaczną różnicę, jeśli przesiądziecie się z szerokopasmowego samochodu do światłowodowego demona prędkości.

 

 

 

Ciekawostki o światłowodach

Światłowody – mimo błyskawicznego rozwoju i coraz większej wiedzy z tego zakresu – wciąż pozostają tajemnicze. Czy wiedzieliście, że pierwszy polski przewód światłowodowy został stworzony w 1978 roku na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie? A kiedy zainstalowano pierwszy w historii światłowód telekomunikacyjny?

Jest jeszcze mnóstwo ciekawostek, o których nie zdawaliście sobie sprawy, mimo że na co dzień korzystanie z tej nowoczesnej technologii. Wasz Internet śmiga (strony ładują się w zawrotnym tempie, a filmiki buforują się jak oszalałe), ale wpływa na to wiele czynników, o których warto wiedzieć. Dlatego wychodzimy naprzeciw waszym potrzebom (o których jeszcze nie mieliście pojęcia) i przedstawiamy światłowodowe ciekawostki.

Skąd się wzięły światłowody?

Jeszcze w latach 70. XX wieku trudno było sobie wyobrazić obecność w produkcji światłowodów innych kabli niż miedziane. Z czasem jednak zaczęto zauważać właściwości szkła kwarcowego, a także wytworzono pierwszą półprzewodnikową diodę, która była w stanie pracować niezmiennie w temperaturze pokojowej. Kolejne wynalazki sprawiły, że światłowody produkowana w tempie… 50 metrów na sekundę, a poza tym – były lżejsze, cieńsze, zużywały mniej energii, ale przede wszystkim wrażenie robiła ich wytrzymałość (odporność na czynniki atmosferyczne).

Później koszty eksploatacji udowodniły, że był to dobry wybór. Otrzymaliśmy tańsze rozwiązanie, które nie wymaga częstych napraw (bardzo niskie koszty konserwacji).

A po co nam światłowody?

Pewnie każdy z Was ma w pamięci słynny głos podłączania Internetu sprzed 15 lat, kiedy włączenie strony internetowej zajmowało kilka(naście) minut. Dzisiaj większość korzysta a bardzo szybkiego łącza, a światłowód oferuje jeszcze mocniejsze podkręcenie prędkości.

Czy jest to nam potrzebne?

Internet (mamy na myśli jego zawartość) rozwija się w bardzo szybkim tempie. Treści przybywa (szczególnie video), więc przepustowość łącza również musi być coraz większa. Nasze wymagania rosną (jeszcze niedawno łącze 8 Mb/s było oceniane jako zawrotne), zatem operatorzy starają się dostosować, oferując Internet światłowodowy, którego kable mogą wytrzymać nawet 40 lat. Oczywiście jeśli warstwy ochronne pozostaną szczelne. W przeciwnym razie do środka mogą przedostać się zanieczyszczenia. W efekcie, rdzeń będzie mocno osłabiony.

Polska vs światłowody

Jeśli chodzi o światłowody, to pod tym względem nie musimy – jako Polska – niczego się wstydzić. Co ciekawe, złącza kosztują nas nawet mniej niż kraje Europy Zachodniej. Z czego to wynika? Przede wszystkim z… dysproporcji. W tym przypadku nie obowiązuje zasada „im szybciej, tym drożej”. Podnoszenie prędkości nie wiąże się z podnoszeniem ceny, co jest pozytywną prognozą na przyszłość.

 

Światłowody a polska gospodarka

„Polska gospodarka potrzebuje światłowodów!” – takie okrzyki dość niespodziewanie słychać od ekspertów finansowych, którzy obawiają się o rozwój polskiej gospodarki. Niestety taki czarny scenariusz jest prawdopodobny, jeśli w ciągu kilku lat nie uda nam się skonstruować nowoczesnej infrastruktury, opartej na przesyle danych.

Pod tym względem Europa nam ucieka. Nie mówimy już tylko o najbardziej rozwiniętych krajach, ale nawet już o bliskich sąsiadach czy Estonii, która potrafiła wdrożyć w życie plan dopuszczenia do ruchu autonomicznych samochodów. Jest to już sygnał alarmowy, że jesteśmy mocno opóźnieni. Aby przepaść była mniejsza, potrzeba Internetu światłowodowego, którego mamy zbyt mało. Jedynie 59 proc. gospodarstw domowych używa stacjonarnych, szerokopasmowych łącz, a średnia unijna to 79 procent. Jeśli poprawimy się w tym zakresie, wtedy polski biznes będzie w stanie się rozwijać, nam (czytaj: konsumentom) będzie żyło się wygodnie.

Jeszcze niedawno wydawało się, że technologia 5G jest tylko zbędnym luksusem, bez którego sobie poradzimy. Raporty są jednak bezwzględne. Potrzebne są nam ogromne przepustowości, aby zrobić ważny krok ku wzrostowi gospodarki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Niełatwe jest połączenie trzech elementów: potrzeb społeczeństwa, ambicji państwa i opłacalności. Jeśli uda się to osiągnąć w światłowodowym aspekcie, to polska gospodarka ma szansę wyjść z cienia.

Analitycy uważają, że 5-procentowy wzrost gospodarczy wymaga nawet 40 miliardów inwestycji w telekomunikację w ciągu 5 lat. Aby było to możliwe, potrzebne są zmiany w ustawach, aby budowa sieci światłowodowych odbywały się dużo szybciej.

Ponadto, jeśli bardzo szybkie łącza internetowe staną się powszechne, to wiele regionów polski stanie się atrakcyjnymi, nie tylko pod względem turystyki, ale przede wszystkim pracy. Działy administracyjne będą mogły szybciej wykonywać swoją pracę (ze względu na błyskawiczne przesyłanie danych).

Aby było to możliwe, niezbędna jest spójna i przemyślana strategia upowszechniania Internetu szerokopasmowego. Cyfrowa rewolucja – prędzej czy później – i tak nadejdzie, a wtedy nasz kraj ulegnie zmianie. Będziemy inaczej pracować, spędzać wolny czas i wydawać pieniądze. Powstaną pojęcia „e-zdrowia” oraz „e-administracji”.

Internet światłowodowy – demon prędkości

Czasy, kiedy jedna strona internetowa wczytywała się kilka minut bezpowrotnie odeszły lamusa. Dzisiaj te wspomnienia wydają nam się nierealne. Zastanawiamy się, w jaki sposób mogliśmy w ten sposób funkcjonować na co dzień, ściągając filmy czy muzykę nawet kilkanaście godzin! Technologia posunęła się mocno do przodu, a przyszłość przyniosła nam Internet światłowodowy, który oferuje zabójcze prędkości łącza, dotychczas niespotykane.

Najszybszy Internet – sieć FTTH (Fiber to the home) – umożliwia w tym momencie prędkość nawet 1000 Mb/s (w Polsce 600 Mb/s. Film w HD? Żaden problem. Wystarczy kilka sekund. Jeszcze niedawno kilkadziesiąt minut. W porównaniu z najszybszą prędkością LTE (czytaj: 100 Mb/s), Internet światłowodowy nie będzie miał już żadnych ograniczeń. Przygotujcie się na technologię przyszłości. Pozwoli ona na przesyłanie danych w szybszym tempie i na większe odległości.

To właśnie aspekt prędkości (najważniejszy parametr przy wyborze operatora) sprawia, że światłowody górują nad Internetem radiowym, który jest ponadto uzależniony od warunków atmosferycznych. W trakcie silnego wiatru czy ulewnego deszczu sygnał jest bardzo podatny na zakłócenia, nie mówiąc już o dużej prędkości.

Światłowody mają zdecydowanie większą przepustowość niż sieć radiowa czy kablowa, więc nie musimy się obawiać, że otrzymamy Internet dużo wolniejszy, niż to było zapisane w umowie. Powiemy więcej: prędkość może być jeszcze większa niż zakładał dostawca.

Mamy dla Was jeszcze jeden argument, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości, jeśli jakiekolwiek jeszcze kołaczą się po głowie. Prędkość Internetu jest cały czas stabilna, niezależnie od tego, ile obecnie osób korzysta z sieci w domu. Możemy śmiało na kilku komputerach oglądać film, ściągać muzykę i grać w wymagające gry komputerowe.

Internet światłowodowy doskonale radzi sobie ze wszystkimi przeszkodami. Nie ma żadnych barier między dostawcą a odbiorcą. Połączenie jest bezpieczne.

Spawanie światłowodowe – tych błędów nie popełniaj

Spawanie światłowodów – jak już zdążyliśmy wielokrotnie wspomnieć – to skomplikowany proces, który wymaga nie tylko odpowiednio sprzętu, ale również doświadczenia i umiejętności. W związku z tym wcale nietrudno o prosty błąd, który może zniweczyć całą naszą pracę.

Do takich z pewnością należy nieumiejętne przygotowanie włókien, co zazwyczaj wiąże się z niewłaściwym przycięciem czy zabrudzonymi włóknami. Musimy sobie uzmysłowić, że na każdym etapie należy zachować ostrożność.

Jeśli podczas spawania zaczną pojawiać się pęcherzyki w obszarze spawu, wyrok może być tylko jeden: zabrudzenie. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do dokładne wyczyszczenia całego zestawu światłowodowego. Nie możemy sobie pozwolić na żadne zaniedbanie. Zbyt poważne zadanie wykonujemy.

Z kolei jeśli zaczną się pojawiać szczeliny (lub spaw będzie niekompletny), to znak, że nasze cięcie nie jest – delikatnie mówiąc – idealne. Prawdopodobnie mamy do czynienia z pochylonymi powierzchniami czołowymi światłowodu.

Musimy uważać, żeby nie doprowadzić do zbyt wysokiej temperatury, bo istnieje spore ryzyko, że powstaną przewężenia, które mogą również mogą się pojawiać przez zbyt słaby docisk wstępny.

Kolejna bardzo ważna sprawa to dokładne odmierzenie włókien światłowodowych, co niestety nie jest regułą. Nie zawsze się do tego przykładamy, nie zostawiając stosownego zapasu, który jest przydatny podczas spawania i umożliwia zachować właściwe promienie gięcia.

Zanim jednak przystąpimy do pracy ze spawarką, powinniśmy – jeśli nie mamy doświadczenia – przejść mini szkolenie, aby prawidłowo dobrać wszelkie parametry pod nasze potrzeby. Dzięki temu praca przebiegnie dużo płynniej, sprawniej, bezstresowo. Oczywiście pod warunkiem, że nie wybierzemy taniej i niemarkowej spawarki, która nie zagwarantuje wysokiej jakości.

Jeśli nie mamy pewność, że cały proces spawania przebiegł prawidłowo, warto wykonać specjalne pomiary reflektometryczne.

Pozdrawiamy, Intersell.pl

Wzmacniacze EDFA 1550nm o szerokim spektrum mocy do zastosowań CATV.

Cała seria wzmacniaczy sygnału światłowodowego wykorzystywanego przy przesyłaniu sygnału video w światłowodowych sieciach dostępowych FTTH dostępna w naszej ofercie. Amplitunery 1550nm dostępne są w opcjach od 14 do 26dBm na wyjściu i można je wyposażyć w dwa dodatkowe moduły: zarządzania przez sieć oraz podwójnego systemu zasilania z opcją HotPlug.

Na wszystkie produkty CATV z naszej oferty aż 3 lata gwarancji.

Cała seria wzmacniaczy EDFA dostępna TUTAJ

Operacja na żywym organizmie – nowe narzędzia do ekstrakcji włókien.

W naszej ofercie pojawiły się dwa nowe narzędzia: slitter do tub oraz stripper do rozcinania wzdłużnego kabli światłowodowych z luźna tubą lub paskowych. Obydwa narzędzia przydatne są w pracy gdy musimy rozciąć kabel aby wydobyć tuby z włóknami do spawania bez przecinania całego kabla.

Po kliknięciu w zdjęcie produktu nastąpi przekierowanie do sklepu:

W najnowszym artykule chcielibyśmy się pochwalić dwoma narzędziami, które świetnie sprawdzają się w przypadku konieczności rozcięcia kabla, a następnie wydobycia tuby z włóknami do spawania.

Dzięki tym nowoczesnym urządzeniom nie musimy przecinać całego kabla, dlatego to nieinwazyjne rozwiązanie jest rewolucją na światłowodowym rynku.
Pierwsze z urządzeń – Stripper wzdłużny – to narzędzie przeznaczone do rozcinania osłony kabla światłowodowego. Praktycznie bezproblemowe, niewymagające zbyt dużego wysiłku fizycznego. Jeśli dodatkowo użyjemy zacisku (zamiast noża czy ręcznej piły), wtedy skuteczność jest dużo większa.

Dużą zaletą strippera jest możliwość regulacji długości wystających części ostrza, co pozwala na rozcinanie kabli o różnej długości i średnicy.

Jeśli chodzi o drugi z przedstawionych modeli, czyli Slitter (1.5-3.3 mm), jest to kieszonkowy nacinacz do tub światłowodowych i kluczowe narzędzie do wykończenia kabla światłowodowego. Wyposażony w cztery kanały, dzięki czemu można pracować na różnych grubościach.

Ponadto, świetnie sprawdza się przy rozcinaniu obwoluty kabla PCV na dwie części przed zaciśnięciem, niezależnie od tego, czy prace odbywają się w terenie czy fabryce.
Bardzo precyzyjne i innowacyjne narzędzie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas. Nie musimy się martwić o jakość, ponieważ prezentowany Slitter zapewnia wysoką trwałość.

Możliwe jest przetwarzanie kilku rodzajów kabli:

a. (Ø1.5~Ø1.9mm); b. (Ø2.0~Ø2.4mm)
b. (Ø2.0~Ø2.4mm);
c. (Ø2.5~Ø2.9mm); d. (Ø3.0~Ø3.3mm)

Instrukcja krok po kroku:

• Wybierz odpowiedni kształt otworu w zależności od średnicy przewodu do rozcięcia
• Umieść kabel w otworze, zwracając uwagę na pozycję ostrza na kablu, pamiętając o długości rozcięcia
• Zamknij nacinak i mocno przytrzymaj jedną ręką, a następnie wyciągnij kabel drugą ręką
• Sprawdź otrzymany odcinek kabla; powinny być dwa rozprucia na osłonie, która całkowicie oddziela ją na dwie połówki.