Gry komputerowe a światłowody

Świat gier komputerowych jest bardzo wymagający wobec dostawców Internetu. Jego jakość ma znaczenie dla płynności rozgrywek wieloosobowych w sieci, które mają coraz lepszą grafikę. A w Polsce e-sport rozwija się coraz dynamiczniej, więc potrzeby są coraz większe. Tylko dzięki temu możemy brać udział w wirtualnych meczach na najwyższych poziomie, nie obawiając się zerwania łącza i spowolnienia komunikacji komputerowej.

Dlatego wszyscy długo wyczekiwali Internetu światłowodowego, który rozwiązał wiele problemów. Duży sukces rozwoju sieci, która za cel postawiła sobie polepszenie jakości i szybkości połączenia, co ma szczególne znaczenie w elektronicznej rozrywce.

Gry komputerowe z roku na rok są coraz bardziej realistyczne, rozbudowane graficznie, więc zajmują jeszcze więcej miejsca na naszym dysku. Ponadto, wielu graczy podczas komputerowej rozgrywki w tle mają włączoną muzykę, rozmowę na Skypie czy pobierają duże pliki. W takiej sytuacji bez silnego łącza ani rusz. Światłowód może być lekarstwem na nasze wszystkie dotychczasowe bolączki. Od dzisiaj dane będę przesyłane i pobierane z ogromną prędkością. Duża w tym zasługa odpowiednich kabli światłowodowych, które zostały zbudowane z materiałów najlepszej jakości (czytaj: szklanych włókien). W efekcie sygnał przemieszcza się z zawrotną prędkością.

Nie ma porównania z wolniejszym, klasycznym Internetem szerokopasmowym, które ma spore ograniczenia. Podczas ważnego meczu z mocnymi, e-rywalami, każda sekunda może mieć znaczenie. Dlatego nie ryzykujemy – postawmy na stabilny Internet światłowodowy, który dodatkowo pozwoli nam pobierać film w jakości HD w niecałą minutę, oczywiście pod warunkiem, że zakupimy najlepszy pakiet u sprawdzonego dostawcy.

Wtedy mamy pewność, że w trakcie potyczki nagle nie zamrozi ekranu, co automatycznie spowoduje porażkę w jakieś dynamicznej grze, np. Battlefield. Odczujecie znaczną różnicę, jeśli przesiądziecie się z szerokopasmowego samochodu do światłowodowego demona prędkości.

 

 

 

Ciekawostki o światłowodach

Światłowody – mimo błyskawicznego rozwoju i coraz większej wiedzy z tego zakresu – wciąż pozostają tajemnicze. Czy wiedzieliście, że pierwszy polski przewód światłowodowy został stworzony w 1978 roku na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie? A kiedy zainstalowano pierwszy w historii światłowód telekomunikacyjny?

Jest jeszcze mnóstwo ciekawostek, o których nie zdawaliście sobie sprawy, mimo że na co dzień korzystanie z tej nowoczesnej technologii. Wasz Internet śmiga (strony ładują się w zawrotnym tempie, a filmiki buforują się jak oszalałe), ale wpływa na to wiele czynników, o których warto wiedzieć. Dlatego wychodzimy naprzeciw waszym potrzebom (o których jeszcze nie mieliście pojęcia) i przedstawiamy światłowodowe ciekawostki.

Skąd się wzięły światłowody?

Jeszcze w latach 70. XX wieku trudno było sobie wyobrazić obecność w produkcji światłowodów innych kabli niż miedziane. Z czasem jednak zaczęto zauważać właściwości szkła kwarcowego, a także wytworzono pierwszą półprzewodnikową diodę, która była w stanie pracować niezmiennie w temperaturze pokojowej. Kolejne wynalazki sprawiły, że światłowody produkowana w tempie… 50 metrów na sekundę, a poza tym – były lżejsze, cieńsze, zużywały mniej energii, ale przede wszystkim wrażenie robiła ich wytrzymałość (odporność na czynniki atmosferyczne).

Później koszty eksploatacji udowodniły, że był to dobry wybór. Otrzymaliśmy tańsze rozwiązanie, które nie wymaga częstych napraw (bardzo niskie koszty konserwacji).

A po co nam światłowody?

Pewnie każdy z Was ma w pamięci słynny głos podłączania Internetu sprzed 15 lat, kiedy włączenie strony internetowej zajmowało kilka(naście) minut. Dzisiaj większość korzysta a bardzo szybkiego łącza, a światłowód oferuje jeszcze mocniejsze podkręcenie prędkości.

Czy jest to nam potrzebne?

Internet (mamy na myśli jego zawartość) rozwija się w bardzo szybkim tempie. Treści przybywa (szczególnie video), więc przepustowość łącza również musi być coraz większa. Nasze wymagania rosną (jeszcze niedawno łącze 8 Mb/s było oceniane jako zawrotne), zatem operatorzy starają się dostosować, oferując Internet światłowodowy, którego kable mogą wytrzymać nawet 40 lat. Oczywiście jeśli warstwy ochronne pozostaną szczelne. W przeciwnym razie do środka mogą przedostać się zanieczyszczenia. W efekcie, rdzeń będzie mocno osłabiony.

Polska vs światłowody

Jeśli chodzi o światłowody, to pod tym względem nie musimy – jako Polska – niczego się wstydzić. Co ciekawe, złącza kosztują nas nawet mniej niż kraje Europy Zachodniej. Z czego to wynika? Przede wszystkim z… dysproporcji. W tym przypadku nie obowiązuje zasada „im szybciej, tym drożej”. Podnoszenie prędkości nie wiąże się z podnoszeniem ceny, co jest pozytywną prognozą na przyszłość.

 

Światłowody a polska gospodarka

„Polska gospodarka potrzebuje światłowodów!” – takie okrzyki dość niespodziewanie słychać od ekspertów finansowych, którzy obawiają się o rozwój polskiej gospodarki. Niestety taki czarny scenariusz jest prawdopodobny, jeśli w ciągu kilku lat nie uda nam się skonstruować nowoczesnej infrastruktury, opartej na przesyle danych.

Pod tym względem Europa nam ucieka. Nie mówimy już tylko o najbardziej rozwiniętych krajach, ale nawet już o bliskich sąsiadach czy Estonii, która potrafiła wdrożyć w życie plan dopuszczenia do ruchu autonomicznych samochodów. Jest to już sygnał alarmowy, że jesteśmy mocno opóźnieni. Aby przepaść była mniejsza, potrzeba Internetu światłowodowego, którego mamy zbyt mało. Jedynie 59 proc. gospodarstw domowych używa stacjonarnych, szerokopasmowych łącz, a średnia unijna to 79 procent. Jeśli poprawimy się w tym zakresie, wtedy polski biznes będzie w stanie się rozwijać, nam (czytaj: konsumentom) będzie żyło się wygodnie.

Jeszcze niedawno wydawało się, że technologia 5G jest tylko zbędnym luksusem, bez którego sobie poradzimy. Raporty są jednak bezwzględne. Potrzebne są nam ogromne przepustowości, aby zrobić ważny krok ku wzrostowi gospodarki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Niełatwe jest połączenie trzech elementów: potrzeb społeczeństwa, ambicji państwa i opłacalności. Jeśli uda się to osiągnąć w światłowodowym aspekcie, to polska gospodarka ma szansę wyjść z cienia.

Analitycy uważają, że 5-procentowy wzrost gospodarczy wymaga nawet 40 miliardów inwestycji w telekomunikację w ciągu 5 lat. Aby było to możliwe, potrzebne są zmiany w ustawach, aby budowa sieci światłowodowych odbywały się dużo szybciej.

Ponadto, jeśli bardzo szybkie łącza internetowe staną się powszechne, to wiele regionów polski stanie się atrakcyjnymi, nie tylko pod względem turystyki, ale przede wszystkim pracy. Działy administracyjne będą mogły szybciej wykonywać swoją pracę (ze względu na błyskawiczne przesyłanie danych).

Aby było to możliwe, niezbędna jest spójna i przemyślana strategia upowszechniania Internetu szerokopasmowego. Cyfrowa rewolucja – prędzej czy później – i tak nadejdzie, a wtedy nasz kraj ulegnie zmianie. Będziemy inaczej pracować, spędzać wolny czas i wydawać pieniądze. Powstaną pojęcia „e-zdrowia” oraz „e-administracji”.

Internet światłowodowy – demon prędkości

Czasy, kiedy jedna strona internetowa wczytywała się kilka minut bezpowrotnie odeszły lamusa. Dzisiaj te wspomnienia wydają nam się nierealne. Zastanawiamy się, w jaki sposób mogliśmy w ten sposób funkcjonować na co dzień, ściągając filmy czy muzykę nawet kilkanaście godzin! Technologia posunęła się mocno do przodu, a przyszłość przyniosła nam Internet światłowodowy, który oferuje zabójcze prędkości łącza, dotychczas niespotykane.

Najszybszy Internet – sieć FTTH (Fiber to the home) – umożliwia w tym momencie prędkość nawet 1000 Mb/s (w Polsce 600 Mb/s. Film w HD? Żaden problem. Wystarczy kilka sekund. Jeszcze niedawno kilkadziesiąt minut. W porównaniu z najszybszą prędkością LTE (czytaj: 100 Mb/s), Internet światłowodowy nie będzie miał już żadnych ograniczeń. Przygotujcie się na technologię przyszłości. Pozwoli ona na przesyłanie danych w szybszym tempie i na większe odległości.

To właśnie aspekt prędkości (najważniejszy parametr przy wyborze operatora) sprawia, że światłowody górują nad Internetem radiowym, który jest ponadto uzależniony od warunków atmosferycznych. W trakcie silnego wiatru czy ulewnego deszczu sygnał jest bardzo podatny na zakłócenia, nie mówiąc już o dużej prędkości.

Światłowody mają zdecydowanie większą przepustowość niż sieć radiowa czy kablowa, więc nie musimy się obawiać, że otrzymamy Internet dużo wolniejszy, niż to było zapisane w umowie. Powiemy więcej: prędkość może być jeszcze większa niż zakładał dostawca.

Mamy dla Was jeszcze jeden argument, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości, jeśli jakiekolwiek jeszcze kołaczą się po głowie. Prędkość Internetu jest cały czas stabilna, niezależnie od tego, ile obecnie osób korzysta z sieci w domu. Możemy śmiało na kilku komputerach oglądać film, ściągać muzykę i grać w wymagające gry komputerowe.

Internet światłowodowy doskonale radzi sobie ze wszystkimi przeszkodami. Nie ma żadnych barier między dostawcą a odbiorcą. Połączenie jest bezpieczne.

Spawanie światłowodowe – tych błędów nie popełniaj

Spawanie światłowodów – jak już zdążyliśmy wielokrotnie wspomnieć – to skomplikowany proces, który wymaga nie tylko odpowiednio sprzętu, ale również doświadczenia i umiejętności. W związku z tym wcale nietrudno o prosty błąd, który może zniweczyć całą naszą pracę.

Do takich z pewnością należy nieumiejętne przygotowanie włókien, co zazwyczaj wiąże się z niewłaściwym przycięciem czy zabrudzonymi włóknami. Musimy sobie uzmysłowić, że na każdym etapie należy zachować ostrożność.

Jeśli podczas spawania zaczną pojawiać się pęcherzyki w obszarze spawu, wyrok może być tylko jeden: zabrudzenie. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do dokładne wyczyszczenia całego zestawu światłowodowego. Nie możemy sobie pozwolić na żadne zaniedbanie. Zbyt poważne zadanie wykonujemy.

Z kolei jeśli zaczną się pojawiać szczeliny (lub spaw będzie niekompletny), to znak, że nasze cięcie nie jest – delikatnie mówiąc – idealne. Prawdopodobnie mamy do czynienia z pochylonymi powierzchniami czołowymi światłowodu.

Musimy uważać, żeby nie doprowadzić do zbyt wysokiej temperatury, bo istnieje spore ryzyko, że powstaną przewężenia, które mogą również mogą się pojawiać przez zbyt słaby docisk wstępny.

Kolejna bardzo ważna sprawa to dokładne odmierzenie włókien światłowodowych, co niestety nie jest regułą. Nie zawsze się do tego przykładamy, nie zostawiając stosownego zapasu, który jest przydatny podczas spawania i umożliwia zachować właściwe promienie gięcia.

Zanim jednak przystąpimy do pracy ze spawarką, powinniśmy – jeśli nie mamy doświadczenia – przejść mini szkolenie, aby prawidłowo dobrać wszelkie parametry pod nasze potrzeby. Dzięki temu praca przebiegnie dużo płynniej, sprawniej, bezstresowo. Oczywiście pod warunkiem, że nie wybierzemy taniej i niemarkowej spawarki, która nie zagwarantuje wysokiej jakości.

Jeśli nie mamy pewność, że cały proces spawania przebiegł prawidłowo, warto wykonać specjalne pomiary reflektometryczne.

Pozdrawiamy, Intersell.pl

Wzmacniacze EDFA 1550nm o szerokim spektrum mocy do zastosowań CATV.

Cała seria wzmacniaczy sygnału światłowodowego wykorzystywanego przy przesyłaniu sygnału video w światłowodowych sieciach dostępowych FTTH dostępna w naszej ofercie. Amplitunery 1550nm dostępne są w opcjach od 14 do 26dBm na wyjściu i można je wyposażyć w dwa dodatkowe moduły: zarządzania przez sieć oraz podwójnego systemu zasilania z opcją HotPlug.

Na wszystkie produkty CATV z naszej oferty aż 3 lata gwarancji.

Cała seria wzmacniaczy EDFA dostępna TUTAJ

Operacja na żywym organizmie – nowe narzędzia do ekstrakcji włókien.

W naszej ofercie pojawiły się dwa nowe narzędzia: slitter do tub oraz stripper do rozcinania wzdłużnego kabli światłowodowych z luźna tubą lub paskowych. Obydwa narzędzia przydatne są w pracy gdy musimy rozciąć kabel aby wydobyć tuby z włóknami do spawania bez przecinania całego kabla.

Po kliknięciu w zdjęcie produktu nastąpi przekierowanie do sklepu:

W najnowszym artykule chcielibyśmy się pochwalić dwoma narzędziami, które świetnie sprawdzają się w przypadku konieczności rozcięcia kabla, a następnie wydobycia tuby z włóknami do spawania.

Dzięki tym nowoczesnym urządzeniom nie musimy przecinać całego kabla, dlatego to nieinwazyjne rozwiązanie jest rewolucją na światłowodowym rynku.
Pierwsze z urządzeń – Stripper wzdłużny – to narzędzie przeznaczone do rozcinania osłony kabla światłowodowego. Praktycznie bezproblemowe, niewymagające zbyt dużego wysiłku fizycznego. Jeśli dodatkowo użyjemy zacisku (zamiast noża czy ręcznej piły), wtedy skuteczność jest dużo większa.

Dużą zaletą strippera jest możliwość regulacji długości wystających części ostrza, co pozwala na rozcinanie kabli o różnej długości i średnicy.

Jeśli chodzi o drugi z przedstawionych modeli, czyli Slitter (1.5-3.3 mm), jest to kieszonkowy nacinacz do tub światłowodowych i kluczowe narzędzie do wykończenia kabla światłowodowego. Wyposażony w cztery kanały, dzięki czemu można pracować na różnych grubościach.

Ponadto, świetnie sprawdza się przy rozcinaniu obwoluty kabla PCV na dwie części przed zaciśnięciem, niezależnie od tego, czy prace odbywają się w terenie czy fabryce.
Bardzo precyzyjne i innowacyjne narzędzie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas. Nie musimy się martwić o jakość, ponieważ prezentowany Slitter zapewnia wysoką trwałość.

Możliwe jest przetwarzanie kilku rodzajów kabli:

a. (Ø1.5~Ø1.9mm); b. (Ø2.0~Ø2.4mm)
b. (Ø2.0~Ø2.4mm);
c. (Ø2.5~Ø2.9mm); d. (Ø3.0~Ø3.3mm)

Instrukcja krok po kroku:

• Wybierz odpowiedni kształt otworu w zależności od średnicy przewodu do rozcięcia
• Umieść kabel w otworze, zwracając uwagę na pozycję ostrza na kablu, pamiętając o długości rozcięcia
• Zamknij nacinak i mocno przytrzymaj jedną ręką, a następnie wyciągnij kabel drugą ręką
• Sprawdź otrzymany odcinek kabla; powinny być dwa rozprucia na osłonie, która całkowicie oddziela ją na dwie połówki.

Internet światłowodowy vs LTE

Czasy, kiedy mieliśmy do „wyboru” tylko jedno „stałe łącze” odeszły już dawno do lamusa. Dzisiaj – co nie jest żadną niespodzianką – najnowsze technologie dały nam olbrzymi kłopot bogactwa. Już nawet Internet mobilny przestał być traktowany jako ubogi kuzyn, który sprawdza się jedynie w podróży. LTE zaczyna mocno deptać po piętach, dlatego postanowiliśmy rozwiać dylemat, która wersja dla nas bardziej korzystna. Trzeba jednak przyznać, że jeszcze nie doczekaliśmy czasów, kiedy zarówno Internet światłowodowy, jak i LTE są obowiązującym standardem. Wciąż jest to rarytas na polskim rynku.

Niedługo się to zmieni i staniemy przed tytułowym wyborem. Kabel odejdzie w zapomnienie.

Wiele zależy od naszych osobistych preferencji i trybu życia. Jeśli wiele podróżujemy, wtedy polecamy wybrać Internet mobilny. Jednak większość z nas używa komputera w domu, więc wtedy najlepszym rozwiązaniem jest światłowód, który – w przeciwieństwie do stałego łącza – jest podłączony do centrali, więc spowolnienie łącza nie wchodzi w grę.

Sieć LTE może być równie szybka, ale pozostaje problem lokalizacji. Nie wszędzie mamy do niej dostęp. Wszystko zależy od miejsca zamieszkania i bliskości nadajnika. No i pozostaje kwestia limitowanego Internetu, który tylko w teorii jest nielimitowany. Zatem jeśli sporo czasu spędzamy w sieci, możemy odczuwać ograniczenia LTE. Z czasem osiągniemy pewien pułap i transfer zaczyna spadać, i spadać, i spadać.

Światłowód jest dużo pewniejszy. Idealne rozwiązanie dla maniaków gier komputerowych czy informatyków. Oni nie mogą mieć żadnych ograniczeń w codziennym korzystaniu z Internetu. Prędkość LTE w godzinach szczytu jest znacznie obniżona. Im więcej użytkowników korzysta z LTE (Long Term Evolution), tym przepustowość łącza jest bardziej ograniczona.

światłowodowy bez dwóch zdań jest bardziej wydajny. Prędkość pobierania może wynieść nawet 600 Mb/s! W tym przypadku nie musimy się przejmować przepustowością, ponieważ nie ulega ona współdzieleniu. LTE – mimo swoich wielu zalet – nie jest w stanie rywalizować z Internetem światłowodowym, może być jedynie przydatnym uzupełnieniem.

Pozdrawiamy, Intersell.pl

INTERsell z pomocą dla początkujących instalatorów technologii światłowodowej

Technologia światłowodowa coraz szybciej wkracza w nasze codzienne życie. Szybki Internet, telewizja, rozrywka bez zakłóceń. Już dziś z technologii światłowodowej korzysta ponad 400 tys. gospodarstw domowych , a ich liczba stale rośnie.Taka sytuacja jest szansą i możliwością rozwoju dla instalatorów oraz monterów na podjęcie nowych inwestycji i rozszerzenie prowadzonej działalności. Wzrost popytu na tego typu usługi wiąże się z zakupem nowego, lepszego sprzętu, który zapewni skuteczną i nieprzerwaną pracę.

Spawarka idealna

Spawarka Światłowodowa DVP 740 to idealny model, który poprzez łatwą obsługę i niski procent awaryjności doskonale sprawdzi się w instalacjach FTTH. Dobra spawarka to podstawa jednak nie wystarczy, aby świadczyć samodzielnie i procesjonalnie usługi w zakresie instalacji sieci światłowodowej.

Firma INTERsell bezpłatnie pomaga przyszłym wykonawcom w skompletowaniu pierwszego roboczego warsztatu. Nasi specjaliści dzięki wieloletniej praktyce świadczą usługi w dobraniu niezbędnego osprzętu światłowodowego.

Przyszły instalator sieci światłowodowej powinien dokładnie poznać podstawowe zagadnienia związane z technologią światłowodową, począwszy od budowy światłowodu po standardy ITU-T.

Najważniejszym aspektem dla wykonawcy linii transmisyjnej opartej na technologii światłowodowej jest łączenie światłowodów, a także pomiar wykonanego spawu.

Stanowisko przyszłego spawacza należy wyposażyć między innymi spawarkę światłowodową, chusteczki bezpyłowe, alkohol 99%, obcinarkę włókien światłowodowych oraz osłonki termokurczliwe. Taki zestaw powinien być pierwszym zakupem początkującego spawacza.

Proces wykonywania spawu to precyzyjna i manualna praca spawacza, który współodpowiada za dobrze wykonany spaw, czyli gdy rdzeń oraz płaszcz światłowodu tworzą prostą linię. Niezmiernie ważnym elementem jest wytrzymałość spawu. Spawarka Światłowodowa DVP 740 zapewnia mocne spawy najwyższej jakości, które zabezpieczane są rurką termokurczliwą. Przy pomocy Reflektometru Optycznego możemy wykryć niepożądane usterki, a także wykonać pomiar długości i strat włókna.

Proces spawania światłowodu wymaga dokładności i dużego zaangażowania instalatora.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo informacje na temat szkoleń z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu.

Kabli nigdy nie za wiele

A od czego rozpocząć pracę ze światłowodami? Na pewno od zrobienia zapasów kabli oraz włókien. Rzadko się zdarza, że wyliczymy dokładnie, ile przewodów będzie nam potrzebne. Zawsze brakuje. Jako że kable światłowodowe są tanie, dlatego nie ma się nad czym zastanawiać. Myślmy perspektywicznie. A jakie kable polecamy? Najpopularniejsze są 8-włoknowe, chociaż można znaleźć również: 2, 4, 16, a nawet 24-włóknowe.

Podczas kładzenia kabli, zostawmy sobie nawet kilkanaście metrów rezerwy, aby być przygotowanym na kryzysową sytuację. Do tego celu warto wykorzystać specjalny stelaż. Jeśli pomyślimy o dodatkowym zapasie kabli, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zabezpieczymy się przed niepotrzebnymi kosztami.

Własna sieć światłowodowa w 10 krokach:

  1. Decydujemy, ile punktów należy stworzyć.
  2. Kontrolujemy odległości punktów lokalnych od punktu dystrybucyjnego. Precyzja ma znaczenie .
  3. Wybieramy odpowiedni rodzaj kabla światłowodowego, a także określamy liczbę włókien.
  4. Decydujemy, jakie pigtaile światłowodowe mają być na końcu kabli.
  5. Należy wyselekcjonować najlepsze przełącznice światłowodowe oraz obudowy teleinformatyczne.
  6. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, konieczne jest znalezienie miejsca na dodatkowy zapas kabli. Polecamy specjalny stelaż, umieszczony bardzo blisko punktu lokalnego i dystrybucyjnego.
  7. Realizujemy zamówienie obudów i kabli. Warto w tym celu skonsultować się z doświadczonym specjalistą, bo rynek światłowodowy jest bardzo dynamiczny. Najlepiej mieć najnowsze rozwiązania.
  8. Instalacja obudów teleinformatycznych wraz z osprzętem.
  9. Wprowadzanie wspomnianych pigtaili z wykorzystaniem otworów przepustowych. Wprowadzamy je do przełącznicy, natomiast złączki powinni znaleźć się w adapterach.
  10. Na koniec wystarczy podłączyć urządzenia aktywne.

Pozdrawiamy, Intersell.pl