Internet w podróży, czyli 3 sposoby jak być online na końcu świata

Podróżowanie po świecie jest dziś łatwiejsze i tańsze niż kiedykolwiek, czego najlepszym dowodem są coraz bardziej zatłoczone właściwie o każdej porze roku lotniska. Możliwość zwiedzania zupełnie odległych miejsc i poznawania całkowicie odmiennych od naszej kultur brzmi zdecydowanie kusząco, szczególnie jeśli wyobrazimy sobie wyjazd z zupełnym odcięciem się od pracy i życia codziennego choć na kilka dni. Jednocześnie warto jednak pozostawać w ciągłym kontakcie ze światem nie tylko publikując ciekawe zdjęcia z wyjazdu w mediach społecznościowych, ale też informując bliskich o najważniejszych wydarzeniach dnia czy dacie powrotu. Do celów tych przydałby się oczywiście Internet, jednak jak zapewnić go sobie w podróży? Jak pozostać online na końcu świata i nie wydać przy tym fortuny na transmisję danych w roamingu?

Roaming – standardowe rozwiązanie dla okazjonalnych podróżników

Roaming, czyli mechanizm stosowany w bezprzewodowych sieciach telekomunikacyjnych umożliwiający korzystanie z usług obcych sieci i bądź punktów dostępowych, w momencie gdy abonent znajduje się poza zasięgiem sieci własnego operatora to bez wątpienia najbardziej podstawowa i najłatwiejsza forma utrzymania kontaktu z bliskimi w trakcie wyjazdu za granicę.

Przeczytaj również: Technologia 5G – wszystko co wiemy o nowym standardzie

Uruchomienie w telefonie możliwości łączenia się z nadajnikami sieci zagranicznych oznacza, że nawet przebywając w Australii czy Stanach Zjednoczonych nie musimy tracić zasięgu dla polskiego numeru. Niestety, ceny roamingu za granicą mogą nie okazać się zawsze korzystnym rozwiązaniem i choć od 2017 roku abonenci polskich sieci mogą korzystać z roamingu w UE niemalże tak, jak w kraju, w przypadku chęci korzystania z Internetu warto postawić na wykupienie dodatkowego pakietu Internetowego działającego w ramach roamingu i nie pobierającego dodatkowych opłat za korzystanie z usługi.

 

W sklepie Intersell oferujemy produkty do budowy sieci światłowodowych. Sprawdź nasze produkty!

 

Ceny tego typu pakietów mogą różnić się między sobą zależnie od operatora i posiadanej taryfy – w przypadku sieci Play za paczkę 500 MB Internetu na terenie UE zapłacimy 15 zł, a w Plusie, za pakiet Euroatlantycki 1 GB 39 złotych. Ciekawą opcją ograniczającą niechciane i niezauważone naliczanie kosztów korzystania z Internetu za granicą jest ustawienie usługi limitu danych, w ramach której możliwe będzie korzystanie z Internetu wyłącznie do czasu osiągnięcia określonej kwoty.

podróż

W praktyce korzystanie z roamingu to zdecydowanie rozwiązanie dla okazjonalnych podróżników, którzy raz na jakiś czas opuszczają kraj i chcą pozostać w kontakcie z rodziną, ale nie potrzebują koniecznie możliwości prowadzenia rozmów na Skype czy pobierania plików z sieci.

Sieci openwifi – Internet zupełnie za darmo, nawet na drugim końcu świata

Dostęp do otwartych sieci wifi w kawiarniach, hotelach czy ulicznych hotspotach sprawił, że dziś jesteśmy w stanie podłączyć się do Internetu właściwie wszędzie i to często zupełnie za darmo. Pośród opcji, o których będziemy dziś rozmawiać jest to zdecydowanie rozwiązanie najtańsze, ale i obarczone sporym ryzykiem.

Publiczne sieci wifi, bez względu na to czy należą do hotelu, kawiarni, lotniska czy sklepu i czy naliczają za korzystanie z sieci drobne opłaty czy też nie, ich użytkownicy stanowią dość łatwy łup dla hakerów i złodziei danych osobowych. Korzystając z tego typu dostępu do Internetu należy liczyć się ze znacznie podwyższonym ryzykiem utraty bezpieczeństwa danych, obniżoną prędkością transferu (często ze względu na duże obłożenie danej sieci), możliwością pojawiania się reklam podczas korzystania z sieci a także zablokowaniem pewnych usług i witryn internetowych przez właściciela danej sieci wifi.

Przeczytaj również: Gdzie ustawić router Wi-Fi? Jak poprawić zasięg sieci w domu?

Zdecydowanym utrudnieniem w korzystaniu z otwartych sieci wifi może być też stosunkowo krótki czas dzierżawy połączenia – adres IP zostaje przyznany tu użytkownikowi na kilkanaście, może kilkadziesiąt minut, po których należy ponownie zalogować się do sieci, zaakceptować regulamin i w przypadku sieci płatnych, uiścić stosowną opłatę.

Zakup lokalnej karty SIM – rozwiązanie dla wymagających

Wiele osób, ze względu na charakter swojej pracy czy szczególne wymagania osobiste potrzebuje pozostać w ciągłym kontakcie z codziennym życiem nawet podczas wyjazdu na urlop. Osoby takie będą korzystały z Internetu najwięcej, wymagając niejednokrotnie dostępu do stosunkowo pokaźnego transferu i bezpieczeństwa, jakiego nie są w stanie zapewnić im darmowe hotspoty.

podróżowanie

Najprostszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest po prostu zakup karty prepaid działającej w danym kraju oraz zakup odpowiedniego pakietu internetowego na nowy numer. Niejednokrotnie opcja ta okazuje się być znacznie tańsza, niż wykupienie pakietu roamingowego w Polsce, a jednocześnie pozwala na pełne wykorzystanie możliwości lokalnych przekaźników bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

Jedynym elementem, o jakim należy pamiętać w wypadku tego rozwiązania jest sprawdzenie stanu sim locka w telefonie – nie wszystkie modele umożliwiają włożenie karty innego operatora, co oczywiście wykluczy możliwość korzystania także z zagranicznych kart SIM.

Pobyt za granicą wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze stałego dostępu do Internetu i regularnego kontaktu ze światem zewnętrznym. Wyjeżdżając na tydzień, dwa, czy nawet miesiąc warto zastanowić się nad najbardziej korzystną dla siebie opcją i podjąć decyzję o konkretnym rozwiązaniu jeszcze przed wyjazdem, pamiętając też aby wyłączyć opcję roamingu i transmisji danych przed opuszczeniem granic kraju rodzinnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *