internet 5g

Technologia 5G – wszystko co wiemy o nowym standardzie

IoT (Internet rzeczy) to jedna z ciekawszych koncepcji XXI wieku, zgodnie z którą coraz większa liczba urządzeń łączy się dziś w pewien sposób z siecią, przesyłając i odbierając określone dane. W ramach IoT działają dziś lodówki, które umożliwiają zdalny podgląd zawartości poprzez smartfon czy pralki, które można zdalnie włączyć i wyłączyć nie przebywając nawet w jej pobliżu. Możliwości IoT, choć ogromne, są jednak w dalszym ciągu mocno ograniczone a ich uwolnieniem ma zając się nowo powstający standard 5G.

Dziś nie wszyscy korzystamy jeszcze z łączności 4G LTE, a producenci technologii sieciowych już testują jego następcę, a więc właśnie standard 5G. Superszybki transfer i niezwykła pojemność nie będą jednak przeznaczone dla wyłącznie dla telefonów – ich głównym zadaniem będzie właśnie rozwój IoT. Już niebawem pod sieć podłączą się samochody, różnego rodzaju czujniki, sprzęty domowe, systemy oświetleniowe, a nawet szpitale, które będą mogły zdalnie przeprowadzać zabiegi chirurgiczne. Co jednak wiemy o 5G dziś i kiedy technologia ma szansę realnego zaistnienia w publicznym użytku?

Czym właściwie jest sieć 5G?

5G to zupełnie nowy standard sieci komórkowej, który ma już niebawem stać się naturalnym następcą i poszerzeniem obowiązującego obecnie standardu 4G LTE. Większa pojemność sieci, zawrotne prędkości transferu danych i minimalne, właściwie niedostrzegalne opóźnienia mają przynieść możliwości, których wymaga od sieci rozwijająca się nieustannie branża automatyki i IoT. Spadki wydajności sieci przy podłączeniu do niej zbyt wielu urządzeń czy opóźnienia niepozwalające na zdalną kontrolę urządzeń w czasie rzeczywistym to powody, dla których wiele technologii nie może działać dziś w pełni sprawnie. 5G ma zmienić ten stan rzeczy do poziomu, jaki dziś trudno sobie wyobrazić.

szafy rack

Smartfon nie będzie już odbiorcą docelowym

Ci, którzy mogą cieszyć się już z dostępu do sieci 4G LTE (a ta, wbrew pozorom, nie jest jeszcze wszechobecnym standardem) z powodzeniem oglądają dziś na telefonach filmy w jakości przekraczającej Full HD czy też pobierają pliki bez większych przeszkód transferowych. Z ich punktu widzenia 5G wprowadzi owszem większą prędkość transferu, jednak zbyt wiele nie zmieni.

Producenci pracujący obecnie nad rozwojem 5G wiedzą jednak, że to nie smartfony będą głównymi odbiorcami sieci – już dziś liczba urządzeń z obrębu IoT  wynosi ok. 6,8 miliarda urządzeń, a według Cisco do 2020 roku wzrośnie do nawet 50 miliardów połączonych urządzeń Internetu Rzeczy. Wbudowane w urządzenia codziennego użytku mikrokomputery pozwalają na zdalne sterowanie wieloma urządzeniami, pobieranie z nich danych, czy kontrolowanie przeróżnych parametrów ich pracy. Dzięki 5G ich liczba, prędkość pracy i możliwości będą jednak znacznie większe, a wszystkich urządzeń w których możliwe będzie zastosowanie czujników nie sposób dziś wymienić.

Zawrotna prędkość i przepustowość 5G

Stworzenie zupełnie nowej generacji sieci mobilnej wymagało uzyskania zupełnie nowego poziomu jakości, prędkości i przepustowości, które sprawiłyby że jej rozwój i wprowadzenie na skalę światową będzie miało w ogóle sens. Międzynarodowy Związek Komunikacyjny (International Telecommunication Union, ITU) opublikował niedawno raport, w którym zdefiniowane zostały minimalne wymagania dla piątej generacji połączeń mobilnych 5G, jakie mają działać w 2020 roku. W ich ramach określono wymagania dla prędkości, przepustowości i opóźnień sieci. Jak mają wyglądać w praktyce?

sieć 5g

20 GB/s prędkości pobierania i 10 GB/s dla wysyłania danych to chyba najbardziej rozpoznawalne i ekscytujące dane dotyczące Internetu 5G. Liczby te oznaczałyby niemalże 200-krotne przyspieszenie Internetu w stosunku do LTE i to nie będące dziełem przypadku – wspomniane 20 GB/s ma być standardem, a nie maksymalną możliwą prędkością osiąganą przez użytkowników sporadycznie.

5G ma dzięki temu umożliwić transmisję filmów w jakości 8K bez większych przeszkód, co wpłynie nie tylko na komfort ich oglądania, ale też znacznie poszerzy możliwości wirtualnej rzeczywistości czy technologii 3D. Ważną rolę odegra tu też przepustowość sieci, a więc ilością danych przesyłanych przez sieć jednocześnie. Dla standardu 5G zakłada się, że na jeden kilometr kwadratowy sieć będzie w stanie przetworzyć dane z nawet miliona różnorodnych urządzeń IoT – czujników, sensorów, czy sterowników, które mają ułatwić zarządzanie naszą rzeczywistością.

Jeśli chodzi o ewentualne opóźnienia, w nowym standardzie komunikacji mobilnej opóźnienia mają wynosić ok. 1 ms, co w zamian pozwoli na wykorzystanie zdalnych technologii w zupełnie szerszym obszarze działań. Komunikacja pomiędzy pojazdami autonomicznymi, sterowanie maszynami i procesami produkcyjnymi czy nawet wykorzystywanie zdalnie sterowanych robotów do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych mają być możliwe właśnie dzięki niezawodności sieci i braku opóźnień w przesyle informacji. Jest więc na co czekać!

akcesoria światłowodowe

Przyszłość Internetu z 5G

Zupełnie nowy standard sieci może całkowicie zmienić sposób, w jaki postrzega się dziś Internet. Choć jej rozwój możliwy jest między innymi dzięki coraz powszechniejszemu zastosowaniu niesamowicie szybkich światłowodów, dostęp do standardowego Internetu kablowego w przypadku użytkowników indywidualnych może być w nowym standardzie zupełnie zbędny. To właśnie oparta na sieci światłowodowej i niemalże wolna od ograniczeń przepustowości sieć 5G ma być przyszłością rozwoju technologicznego i swoistym zwieńczeniem rewolucji technologicznej, jaka ma miejsce od początku XXI wieku. Nie możemy się doczekać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *