Czyszczenie spawarki
Dodane przez      13/07/2021 12:22     Obsługa urządzeń , DVP    Komentarze 0

Konieczność czyszczenia

Spawarka światłowodowa wymaga regularnego czyszczenia kilku kluczowych w procesie spawania elementów. Czyszczenie najlepiej wykonywać od razu po zakończonej pracy, dzięki czemu łatwiej pozbędziemy się zabrudzeń i zanieczyszczeń. W sytuacji, gdy nie wykonywalibyśmy tego regularnie lub wcale, mogą pojawić się problemy, które wpłyną na jakość spawu lub w ogóle uniemożliwią jego wykonanie. 

Zabrudzenia bezpośrednio w V-rowkach prowadzą do podniesienia lub przekrzywienia włókna. Nieusuwanie ich sprawia, że włókno przy dosuwaniu może nie być widoczne (będzie dojeżdżać poza obszarem widoku kamer) lub będzie widoczne, jednak spawarka utknie na etapie wyrównywania włókien - włókno będzie zbyt wysoko, poza obszarem regulacji osi X i Y. Problemy te najczęściej rozwiązywane są poprzez dokładne wyczyszczenie, w podobny sposób do tego, który opisujemy w tym artykule.

Niezbędne narzędzia:

  • Alkohol IPA,
  • Chusteczki bezpyłowe,
  • Patyczki do czyszczenia (bezpyłowe),
  • Włókno,
  • Nożyk z cienkim ostrzem (opcjonalnie).

Elementy wymagające czyszczenia

Spawarka posiada 6 elementów, o czystość których trzeba zadbać. Pierwsze zdjęcie przedstawia elementy widoczne po podniesieniu osłony (klapki), drugie pokazuje elementy znajdujące się w środku osłony (klapki).

Elementy oznaczone na pierwszym zdjęciu to:

  1. V-rowki.
  2. Gumki dociskające.
  3. Obiektywy kamer.
  4. Uchwyty.

Przestrzeń robocza I

Na drugim zdjęciu widzimy:

  1. Lustra odbijające światło.
  2. Uchwyty dociskające włókna.

Przestrzeń robocza II

Czyszczenie spawarki

Kolejność czyszczenia jest dowolna, jednak zalecamy dobrać kolejność tak, aby przy usuwaniu zabrudzeń z jednego miejsca, nie przenieść ich do tego, które już wyczyściliśmy (aby uniknąć dodatkowej pracy). 

W tym artykule kolejność czyszczenia to:

  1. Czyszczenie uchwytów i gumek dociskających.
  2. Czyszczenie V-rowków.
  3. Czyszczenie obiektywów kamer.
  4. Opcjonalnie: czyszczenie elektrod.
  5. Czyszczenie uchwytów dociskających (w klapce).
  6. Czyszczenie luster (w klapce).

1. Czyszczenie uchwytów i gumek dociskających

Zdjęcie przedstawiające uchwyt z zaznaczoną gumką dociskającą (na czerwono):

Uchwyty z gumkami

Uchwyt należy wyczyścić przy użyciu alkoholu IPA oraz chusteczki bezpyłowej. Jeśli są jakieś włókna, których nie możemy w ten sposób usunąć, można skorzystać z pęsety lub odkręcić dwie śrubki (na zdjęciu po lewej stronie) i zdjąć uchwyt. Przy czyszczeniu uchwytu należy zwrócić szczególną uwagę na gumkę dociskającą - unieruchamia ona włókno i pozwala uchwytowi na jego przesuwanie.

2. Czyszczenie V-rowków

V-rowki odpowiadają za ułożenie końca włókna przy spawaniu. To za ich pomocą odbywa się regulacja w osi X oraz Y (centrowanie). Gdy w V-rowku znajduje się jakieś zabrudzenie, może ono podnosić włókno i uniemożliwiać wykonanie spawu. Dlatego jest to element, którego czystość jest najważniejsza. 

Poniżej pokazane są przykładowe problemy wynikające z zabrudzeń włókna (po lewej: włókno podniesione, po prawej: spawarka nieprzerwanie centruje).

Przykladowe problemy V-rowka

Jeśli V-rowki czyścimy regularnie lub spawarka jest nowa, do usunięcia zabrudzeń możemy zastosować odsłonięte włókno oraz alkoholu IPA. Alkohol należy zaaplikować bezpośrednio na V-rowki, a następnie przesuwać włóknem wzdłuż V-rowka (samą końcówką lub bokiem), wycierając włókno chusteczką, w celu usunięcia z niego zabrudzeń.

Gdy czyszczenie nie odbywa się regularnie lub włókno nie wystarczyło do usunięcia zabrudzenia, warto skorzystać z nożyka o cienkim ostrzu. Postępować należy podobnie, tzn. zaaplikować alkohol i przesuwać krawędź ostrza wzdłuż V-rowka, wycierając ją chusteczką. 

Czyszczenie V-rowków

3. Czyszczenie obiektywów kamer

Obiektywy najlepiej jest czyścić przy użyciu alkoholu IPA oraz patyczków bezpyłowych. Można też zastosować chusteczkę, jednak będzie to trudniejsze. Jednym z etapów czyszczenia spawarki jest usunięcie zabrudzeń z elektrod, dlatego jeśli będą one przeszkadzać przy czyszczeniu kamer, można je zdjąć z bazy i odłożyć na bok, do następnego etapu. 

4. Opcjonalnie: czyszczenie elektrod

Elektrody pokrywają się osadem, który może negatywnie wpłynąć na generowanie łuku, dlatego warto wyczyścić je przy użyciu alkoholu IPA oraz chusteczek bezpyłowych. Elektrody należy odkręcić i zdjąć z bazy elektrod, następnie wyczyścić i umieścić w bazie ponownie. Można zdjąć je przed czyszczeniem obiektywów kamer, co ułatwi nam wcześniejszy etap.

5. Czyszczenie uchwytów dociskających oraz luster w klapce

Po umieszczeniu włókna w uchwycie i V-rowku, należy zamknąć klapkę, aby uchwyty dociskające docisnęły włókna do zagłębienia V-rowka. Część zabrudzeń z V-rowków może osadzać się na tych uchwytach dociskających, dlatego warto również zwrócić uwagę na ich stan i wyczyścić je przy użyciu alkoholu IPA oraz chusteczki bezpyłowej. 

Lustra to ostatni element do wyczyszczenia. Spawarki DVP wykorzystują je do doświetlenia włókien. Gdy lustra są zabrudzone (np. odciskami palców), widać na ekranie LCD, że jedna z kamer pokazuje obraz ciemniejszy niż druga. Czyszczenie luster polega na użyciu alkoholu IPA i chusteczek bezpyłowych w taki sposób, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i zabrudzenia.

Podsumowanie

Po dokładnym wyczyszczeniu spawarki widzimy, że włókno znajduje się na środku ekranu i sam proces wyrównywania (centrowania) trwa zdecydowanie krócej. Często po wyczyszczeniu zdarza się, że spawarka po dojechaniu włóknami w ogóle ich nie wyrównuje, bo już są w odpowiedni sposób ułożone. Czysta przestrzeń robocza sprawia pozwala nam nie tylko uniknąć problemów związanych z pozycją włókna, czy jakością spawu, ale także wpływa na czas całego procesu spawania, skracając go. 

Zachęcamy do częstego i regularnego czyszczenia tych miejsc, w szczególności V-rowków. Spawarki DVP, które otrzymuje nasz serwis wymagają najczęściej dokładnego wyczyszczenia i regulacji parametrów w programie spawania (LINK DOSTĘPNY TUTAJ). 

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować