Jak sprawdzić jakość i szybkość internetu?

Znajomość jakości i prędkości Internetu w sieci domowej, biurowej czy publicznej może powiedzieć naprawdę wiele. Od wskaźników tych zależy nie tylko komfort grania, oglądania filmów czy pobierania plików, ale często nawet płynność odbierania wiadomości mailowych czy rozmów na Messengerze. Jak sprawdzić szybkość Internetu za pomocą aplikacji na smartfonie z androidem, urządzeniach z systemem iOS czy komputerach opartych o Windows?

Dedykowane portale internetowe

Najprostszym i zdecydowanie najszybszym sposobem na sprawdzenie prędkości połączenia internetowego jest odwiedzenie jednego z wielu portali dedykowanych właśnie tego typu analizie. Ich zdecydowaną zaletą jest brak ograniczeń co do urządzenia, na którym prędkość będzie sprawdzana – wszystkie telefony, tablety i komputery posiadają dziś dowolną przeglądarkę, która umożliwi odwiedzenie adresu portalu i zbadanie aktualnej prędkości pobierania i wysyłania danych.

Speedtest.net to bez wątpienia najpopularniejsze obecnie narzędzie do sprawdzania prędkości Internetu. Klikając w przycisk „rozpocznij test” otrzymamy informację o pingu, prędkości pobierania oraz prędkości wysyłania danych. Na podobnej, choć znacznie mniej rozbudowanej zasadzie działa portal stworzony przez Netflixa i dedykowany wszystkim tym, którzy mają problem z szybkim ładowaniem się seriali i filmów. Fast.com, bo o nim mowa, podaje informację o aktualnej prędkości połączenia internetowego w bardzo prosty i przejrzysty sposób, nie zagłębiając się w szczegóły tak, jak robił to Speedtest. Na portalu pojawia się jednak przekierowanie do wspomnianego narzędzia dla tych, którzy byliby jednak zainteresowani dokładniejszymi danymi.

Aplikacje na smartfona

Tu zaczynają się wreszcie schody, czyli cały szereg aplikacji dostępnych w App Store czy Google Play. Nie wszystkie z nich będą oczywiście dostępne na obydwu platformach, jak to zwykle bywa w przypadku konkurencji pomiędzy iOS i Androidem. Zacznijmy więc od produktów Apple. Wystarczy, że w App Store wpiszemy jakiekolwiek zapytanie o Internet Speed, a pojawi się cała lista ciekawych aplikacji podających mniej lub bardziej dokładne informacje o prędkości naszego łącza. Ciekawą opcją jest tu przejrzysta Speedcheck Speed Test, w której odczytamy nie tylko informacje o tym, czy korzystamy obecnie z sieci komórkowej czy Wi-Fi i która z nich oferuje lepszą prędkość, ale też zachowamy historię odczytów wraz ze wszystkimi szczegółami istotnymi z punktu widzenia badania prędkości Internetu.

Podobnie wygląda sytuacja użytkowników Androida, którzy w sklepie Google Play mają naprawdę duże pole wyboru aplikacji. Wśród najlepiej ocenianych pojawia się między innymi omówiony przed chwilą Speedcheck Speed Test, dla którego równie dobrą alternatywą wydaje się być Meteor: Test Prędkości. Ten ostatni prezentuje się wizualnie naprawdę dobrze, jednak to co liczy się tu najbardziej to możliwości, jakie oferuje. W ramach aplikacji otrzymujemy nie tylko informacje o pingu, prędkości wysyłania i prędkości odbioru, ale też o tym jak zachowają się przy tych prędkościach poszczególne aplikacje. Przykładowo, otwierając zakładkę poświęconą aplikacji YouTube możliwe będzie sprawdzenie w jakiej jakości będzie oglądało ci się najlepiej. Poza wspomnianymi, na uwagę zasługuje dedykowana aplikacja Speedtest.net, Simple Speedcheck, czy też FIREPROBE Speed Test.

Jak i po co sprawdzać prędkość Internetu i co wyczytać z otrzymanych informacji?

Zaczynając od pytania pierwszego, częściowo udzieliliśmy już na nie odpowiedź – prędkość sprawdzimy zarówno w przeglądarce, jak i za pomocą dedykowanych na poszczególne systemy aplikacji. Aby jednak otrzymać wiarygodny rezultat, warto odpowiednio przygotować swoje łącze, zakańczając na komputerze i urządzeniach mobilnych wszystkie procesy, które mogą korzystać z dostępnego transferu i tym samym przekłamywać wynik.

Jeśli chodzi o jakość połączenia internetowego, informację tę przekazuje nam wynik „ping”. Im niższa jego wartość, tym wyższa responsywność połączenia, a więc lepsza jego jakość. W praktyce oznacza to mniejsze zakłócenia w rozmowach głosowych, grach online czy oglądaniu filmów. Pozostałe dane, a więc prędkość odbioru i wysyłania informacji są dość proste do zrozumienia – odczytane wartości można przeliczyć sobie na czas, jaki będzie potrzebny do ściągnięcia lub wysłania danego pliku.

Dlaczego warto znać swoją prędkość i jakość Internetu? Informacje te przydadzą się nie tylko w momencie podejrzanego spadku prędkości odbioru danych, ale też w ramach weryfikacji jakości łącza w stosunku do wartości zadeklarowanych przez dostawcę Internetu oraz w razie konieczności oceny, czy dane parametry wystarczą do obsługi konkretnych aplikacji i usług.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *