Archiwa kategorii: Wsparcie techniczne

reflektometr

W jaki sposób naprawić uszkodzony światłowód?

Światłowody są dziś podstawowym elementem infrastruktury telekomunikacyjnej i trudno wyobrazić sobie bez nich działanie współczesnego, opartego mocno na informacji cyfrowej świata. Światłowody pozwalają na dostarczanie Internetu do pojedynczych gospodarstw domowych, firm i sieci publicznych, ale znacznie większe zastosowanie znajdują w telekomunikacji międzynarodowej – setki tysięcy kilometrów kabli światłowodowych znajduje się na dnie oceanów, łącząc niewidzialną siecią wszystkie kontynenty świata. Niestety, choć na światłowodach ciąży dziś cały ciężar komunikacyjny świata, ich wytrzymałość nawet przy najlepszych zabezpieczeniach jest ograniczona. Co zrobić z uszkodzonym światłowodem? W jaki sposób naprawia się dziś zbudowane na ich podstawie sieci?

Czytaj dalej

Reflektometr optyczny – do czego służy i czy warto go mieć?

Reflektometr optyczny to urządzenie, które jest niezwykle potrzebne dla osób pracujących w branży telekomunikacyjnej, a zwłaszcza przy budowie światłowodów. Projektowanie i budowa nowych sieci światłowodowych staje się coraz powszechniejsze. Specjaliści muszą więc być przygotowani na ewentualne usterki kabli. W tym pomoże im właśnie reflektometr. Czytaj dalej

INTERsell z pomocą dla początkujących instalatorów technologii światłowodowej

Technologia światłowodowa coraz szybciej wkracza w nasze codzienne życie. Szybki Internet, telewizja, rozrywka bez zakłóceń. Już dziś z technologii światłowodowej korzysta ponad 400 tys. gospodarstw domowych , a ich liczba stale rośnie.Taka sytuacja jest szansą i możliwością rozwoju dla instalatorów oraz monterów na podjęcie nowych inwestycji i rozszerzenie prowadzonej działalności. Wzrost popytu na tego typu usługi wiąże się z zakupem nowego, lepszego sprzętu, który zapewni skuteczną i nieprzerwaną pracę.

Spawarka idealna

Spawarka Światłowodowa DVP 740 to idealny model, który poprzez łatwą obsługę i niski procent awaryjności doskonale sprawdzi się w instalacjach FTTH. Dobra spawarka to podstawa jednak nie wystarczy, aby świadczyć samodzielnie i procesjonalnie usługi w zakresie instalacji sieci światłowodowej.

Firma INTERsell bezpłatnie pomaga przyszłym wykonawcom w skompletowaniu pierwszego roboczego warsztatu. Nasi specjaliści dzięki wieloletniej praktyce świadczą usługi w dobraniu niezbędnego osprzętu światłowodowego.

Przyszły instalator sieci światłowodowej powinien dokładnie poznać podstawowe zagadnienia związane z technologią światłowodową, począwszy od budowy światłowodu po standardy ITU-T.

Najważniejszym aspektem dla wykonawcy linii transmisyjnej opartej na technologii światłowodowej jest łączenie światłowodów, a także pomiar wykonanego spawu.

Stanowisko przyszłego spawacza należy wyposażyć między innymi spawarkę światłowodową, chusteczki bezpyłowe, alkohol 99%, obcinarkę włókien światłowodowych oraz osłonki termokurczliwe. Taki zestaw powinien być pierwszym zakupem początkującego spawacza.

Proces wykonywania spawu to precyzyjna i manualna praca spawacza, który współodpowiada za dobrze wykonany spaw, czyli gdy rdzeń oraz płaszcz światłowodu tworzą prostą linię. Niezmiernie ważnym elementem jest wytrzymałość spawu. Spawarka Światłowodowa DVP 740 zapewnia mocne spawy najwyższej jakości, które zabezpieczane są rurką termokurczliwą. Przy pomocy Reflektometru Optycznego możemy wykryć niepożądane usterki, a także wykonać pomiar długości i strat włókna.

Proces spawania światłowodu wymaga dokładności i dużego zaangażowania instalatora.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo informacje na temat szkoleń z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu.

Kabli nigdy nie za wiele

A od czego rozpocząć pracę ze światłowodami? Na pewno od zrobienia zapasów kabli oraz włókien. Rzadko się zdarza, że wyliczymy dokładnie, ile przewodów będzie nam potrzebne. Zawsze brakuje. Jako że kable światłowodowe są tanie, dlatego nie ma się nad czym zastanawiać. Myślmy perspektywicznie. A jakie kable polecamy? Najpopularniejsze są 8-włoknowe, chociaż można znaleźć również: 2, 4, 16, a nawet 24-włóknowe.

Podczas kładzenia kabli, zostawmy sobie nawet kilkanaście metrów rezerwy, aby być przygotowanym na kryzysową sytuację. Do tego celu warto wykorzystać specjalny stelaż. Jeśli pomyślimy o dodatkowym zapasie kabli, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zabezpieczymy się przed niepotrzebnymi kosztami.

Własna sieć światłowodowa w 10 krokach:

  1. Decydujemy, ile punktów należy stworzyć.
  2. Kontrolujemy odległości punktów lokalnych od punktu dystrybucyjnego. Precyzja ma znaczenie .
  3. Wybieramy odpowiedni rodzaj kabla światłowodowego, a także określamy liczbę włókien.
  4. Decydujemy, jakie pigtaile światłowodowe mają być na końcu kabli.
  5. Należy wyselekcjonować najlepsze przełącznice światłowodowe oraz obudowy teleinformatyczne.
  6. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, konieczne jest znalezienie miejsca na dodatkowy zapas kabli. Polecamy specjalny stelaż, umieszczony bardzo blisko punktu lokalnego i dystrybucyjnego.
  7. Realizujemy zamówienie obudów i kabli. Warto w tym celu skonsultować się z doświadczonym specjalistą, bo rynek światłowodowy jest bardzo dynamiczny. Najlepiej mieć najnowsze rozwiązania.
  8. Instalacja obudów teleinformatycznych wraz z osprzętem.
  9. Wprowadzanie wspomnianych pigtaili z wykorzystaniem otworów przepustowych. Wprowadzamy je do przełącznicy, natomiast złączki powinni znaleźć się w adapterach.
  10. Na koniec wystarczy podłączyć urządzenia aktywne.

Pozdrawiamy, Intersell.pl

Jak szybko zlokalizować uszkodzenie światłowodu?

Światłowody to technologia przyszłości, która daje możliwość korzystania z szybszego i stałego łącza internetowego czy telewizji cyfrowej. Jest to połączenie o wiele stabilniejsze niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, a dodatkowo bezpieczniejsze, dzięki czemu nie musimy martwić się o częste zrywanie transmisji danych. Jednak żadna technologia nie jest w 100% trwała, dlatego i światłowody mogą z czasem ulec awarii. W wykryciu problematycznego miejsca pomaga reflektometr optyczny.

Instalacja światłowodowa w większości przypadków poprowadzona jest drogą podziemną, dzięki czemu izolowana jest od zmiennych warunków pogodowych. Jednak i tutaj nie jest dostatecznie bezpieczna i chociaż w mniejszym stopniu, mogą jednak występować różnego typu usterki. Naprawa takiej przypadłości jest jednak utrudniona ze względu na położenie oraz charakter zabezpieczenia instalacji. Światłowody są bowiem tłoczone specjalnymi instalacjami rurkowymi, które chronią je przed uszkodzeniami. Nie jest łatwo zlokalizować miejsce usterki. Dlatego w tym celu używa się specjalnych przyrządów, które umożliwiają wykrycie dokładnej lokalizacji wady.

Narzędziem takim jest reflektometr optyczny. To urządzenie elektryczne, którego zadaniem jest mierzenie długości i tłumienności włókien światłowodowych oraz reflektancji np. złącz światłowodowych. Dzięki tej właściwości możliwe jest zlokalizowanie powstałej usterki i szybkie jej naprawienie. Urządzenie wysyła impuls pomiarowy, który odbija się od końca przewodu i wraca w postaci sygnału powrotnego. Jeśli po drodze napotka jakieś ograniczenie, tym samym odległość przesyłania skraca się i w prosty sposób można znaleźć miejsce uszkodzenia. Od momentu wyjścia sygnału, do chwili jego powrotu, liczona jest wartość dystansu, aby dokładnie wiedzieć, w jakiej lokalizacji doszło do problemu. Reflektometr swoim działaniem jest podobny do typowego radaru. Zarówno w jednym, jak i w drugim urządzeniu występuje zjawisko odbijania się fali od obiektów stojących na drodze przesyłanego sygnału.

Częstą przyczyną powstawania usterek w instalacjach światłowodowych jest ich przerwanie, które z kolei może powstać na skutek zawilgocenia, zbyt luźnego połączenia czy uszkodzenia izolacji. Zdarzają się także nieprawidłowości związane z nieodpowiednim transportem światłowodów na miejsce docelowe.

Pozdrawiamy, Intersell.pl

Prezentacja techniczna reflektometrów PalmOTDR

Pod poniższym linkiem znajdziecie Państwo prezentację szczegółów technicznych reflektometrów z serii PalmOTDR od ShinewayTech:

http://www.youtube.com/watch?v=3BWJSKcl3L0

Wszystkie reflektometry z tej serii znaleźć można w sklepie w kategoriach:

http://intersell.pl/k14,urzadzenia-pomiarowe-reflektometry-palmotdr.html

http://intersell.pl/k30,urzadzenia-pomiarowe-reflektometry-palmotdr-pon.html

66fa4c4480e9afce5dc65636ed5416d125582

Nowa prezentacja platformy testowej MTP-1000

Opublikowaliśmy szczegółową prezentację możliwości platformy testowej MTP-1000 od ShinewayTech, filmik można obejrzeć pod tym linkiem:http://www.youtube.com/watch?v=5KgNJXREavI&feature=youtu.be

Niestety na razie w języku angielskim ale pracujemy już nad polską wersją. Niedługo pojawi się również prezentacja produktu “na żywo” wykonana przez operatora.

Platformę testową MTP-1000 wraz ze wszelkimi dostępnymi modułami (OTDR, OPM, SLS, PPM, OCI) można znaleźć w sklepie: http://intersell.pl/k15,urzadzenia-pomiarowe-platforma-testowa-mtp-1000.html

mtp-1000-wielofunkcyjna_17