Internet światłowodowy a internet mobilny – zalety rozwiązań

Wybór odpowiedniego łącza internetowego jest dziś dla wielu osób zagadką i choć operatorzy zarówno światłowodów jak Internetu mobilnego oferują dziś znacznie lepsze łącza niż kiedykolwiek, w praktyce decyzja sprowadza się do tych samych kryteriów co jeszcze kilka lat temu. Zwolennicy szybkiego łącza w domu wybiorą światłowody, jednak jeśli zależy Ci na wolności i możliwości korzystania z Internetu gdziekolwiek jesteś, mobilne łącze LTE wydaje się być o wiele gorszą alternatywą. Jakie są zalety obydwu rozwiązań i dlaczego warto zdecydować się na poszczególne z nich?

Nowoczesne łącza światłowodowe – zalety rozwiązania

Światłowód to zupełnie nowy standard okablowania stosowany przez operatorów sieci w miejscu tradycyjnych kabli miedzianych. Stworzony z tworzyw sztucznych i włókna szklanego światłowód pozwala na przesyłanie informacji za pomocą światła, które osiąga prędkości znacznie szybsze niż prąd i dzięki temu pozwala na uzyskanie znacznie szybszego transferu danych na łączach.

Dzięki wykorzystaniu stabilnych, znacznie trwalszych niż miedziane włókien światłowodowych sieci są dziś w stanie zagwarantować swoim abonentom nie tylko znacznie wyższą prędkość transferu, ale przede wszystkim większe bezpieczeństwo danych i znacznie mniejszą awaryjność samej sieci. W praktyce więc możliwości światłowodów znacząco przewyższają to, co do tej pory znane było użytkownikom Internetu stacjonarnego i to właśnie dzięki światłowodom do tego typu usług wraca dziś coraz większe grono abonentów.

 

produkty do budowy sieci światłowodowej

 

Łącze światłowodowe gwarantuje możliwość korzystania z wielu usług jednocześnie bez ryzyka spadku ich jakości czy prędkości Internetu. Podczas więc gdy kiedyś podłączona do sieci rodzina 4-osobowa sprawiała, że pojedynczy użytkownik korzystał ze znacznie wolniejszego łącza niż nominalnie deklarowane przez operatora, dziś spadek prędkości przy jednoczesnym podłączeniu w domu wszystkich laptopów, smartfonów, telewizorów i urządzeń smart nie spowoduje znacznego uszczerbku prędkości połączenia.

Internet światłowodowy jest więc nie tylko jednym z najszybszych połączeń na rynku, ale też jednym z najbardziej niezawodnych i bezawaryjnych, co w przypadku konieczności zagwarantowania ciągłego dostępu do Internetu (w biurach, firmach czy centrach informacyjnych), światłowody wydają się niezastąpione.

internet światłowodowy

Wśród najważniejszych zalet Internetu światłowodowego należy wymienić nie tylko wspomnianą już stałość łącza czy wysoką prędkość transferu, ale też przede wszystkim brak ograniczenia GB (co zdarza się dość często w przypadku Internetu mobilnego), możliwość podłączenia wielu urządzeń jednocześnie bez utraty na prędkości czy problemów z uzyskaniem pełnej wydajności sieci na poszczególnych urządzeniach czy wreszcie możliwość odtwarzania i streamowania video w najwyższej możliwej jakości bez konieczności oczekiwania na buforowanie czy pobierania filmu przez kilkadziesiąt minut. Światłowody to bez wątpienia najlepsze obecnie łącze internetowe. Czy jednak Internet mobilny faktycznie tak bardzo odstaje od jakości światłowodów?

Najważniejsze zalety mobilnego Internetu LTE 4G

Najnowsza technologia Internetu bezprzewodowego to sieć 4G, którą w najbliższych latach ma szansę zastąpić jeszcze szybsza, wydajniejsza i bardziej niezawodna technologia 5G. To właśnie na niej oparte mają być różnego rodzaju systemy współpracujące ze sobą poprzez połączenie sieciowe – technologie IoT, samochody autonomiczne, a nawet różnego rodzaju maszyny specjalistyczne będą mogły dzięki 5G pracować jeszcze sprawniej i wejdą w zupełnie nową fazę technologiczną.

Na 5G skorzystają też jednak zwyczajni użytkownicy Internetu mobilnego, zyskując dostęp do sieci z dowolnego miejsca na ziemi. I to właśnie dostęp bez względu na lokalizację zdaje się być największą zaletą łącza mobilnego.

internet mobilny

Obecnie funkcjonująca sieć 4G to znacznie wolniejsza i bardziej ograniczona alternatywa dla Internetu światłowodowego. Choć prędkości znacząco poprawiły się w stosunku do poprzednich generacji Internetu mobilnego i dziś obejrzenie filmu online w wysokiej jakości nie powinno stanowić większego problemu, na wpływ transferu mogą mieć tu wpływ czynniki takie jak pogoda czy dystans do najbliższych nadajników – o ile w miastach złapanie dobrego połączenia z 4G nie jest problemem, o tyle na wioskach czy w mniej zaludnionych częściach kraju Internet mobilny może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Choć więc bardzo wygodnym jest fakt, że możesz zabrać go ze sobą wszędzie i nie wiązać się z operatorem światłowodów umową na jedną konkretną lokalizację, decydując się na korzystanie z Internetu mobilnego możesz tracić zarówno na prędkości jak i bezawaryjności.

Internet światłowodowy czy Internet mobilny – co wybrać?

Biorąc pod uwagę fakt że dla przeciętnego użytkownika prędkość oferowana przez LTE jest dziś wystarczająca do codziennego i swobodnego korzystania z sieci, wybór pomiędzy Internetem światłowodowym a mobilnym będzie sprowadzał się wyłącznie do konkretnych potrzeb użytkownika. Ci, którzy muszą zabierać swój Internet w trasę i pracować sporo poza domem znacznie lepiej poradzą sobie z łączem mobilnym, podczas gdy ci stawiający na użytek biurowy czy domowy ustawią się znacznie lepiej stawiając na łącze światłowodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *