Archiwa kategorii: Baza wiedzy

wifi

Jak zabezpieczyć router i sieć Wi-Fi?

Sieć bezprzewodowa to dziś standard nie tylko w dużych obiektach biurowych i usługowych, ale też mieszkaniach i posesjach prywatnych. Mało kto stosuje decyduje się dziś na sieć przewodową z prostej przyczyny – Wi-Fi jest nie tylko znacznie wygodniejsze, ale i łatwiejsze w obsłudze, szczególnie w dobie tak wielu urządzeń wymagających dostępu do sieci i jednocześnie niemożliwych do podłączenia do sieci przewodowej (LAN). Dziś więc większość osób mających dostęp do Internetu korzysta z niego bezprzewodowo, zapominając niestety że aby było to w pełni bezpieczne rozwiązanie sieć taką należy właściwie zabezpieczyć. Wystarczy jednorazowe uzyskanie dostępu do sieci przez niepowołaną osobę, by ta mogła wyrządzić nam niemało szkód. Jak zabezpieczyć router i sieć Wi-Fi w domu?

Czytaj dalej

Internet światłowodowy a internet mobilny – zalety rozwiązań

Wybór odpowiedniego łącza internetowego jest dziś dla wielu osób zagadką i choć operatorzy zarówno światłowodów jak Internetu mobilnego oferują dziś znacznie lepsze łącza niż kiedykolwiek, w praktyce decyzja sprowadza się do tych samych kryteriów co jeszcze kilka lat temu. Zwolennicy szybkiego łącza w domu wybiorą światłowody, jednak jeśli zależy Ci na wolności i możliwości korzystania z Internetu gdziekolwiek jesteś, mobilne łącze LTE wydaje się być o wiele gorszą alternatywą. Jakie są zalety obydwu rozwiązań i dlaczego warto zdecydować się na poszczególne z nich?

Czytaj dalej

Internet w podróży, czyli 3 sposoby jak być online na końcu świata

Podróżowanie po świecie jest dziś łatwiejsze i tańsze niż kiedykolwiek, czego najlepszym dowodem są coraz bardziej zatłoczone właściwie o każdej porze roku lotniska. Możliwość zwiedzania zupełnie odległych miejsc i poznawania całkowicie odmiennych od naszej kultur brzmi zdecydowanie kusząco, szczególnie jeśli wyobrazimy sobie wyjazd z zupełnym odcięciem się od pracy i życia codziennego choć na kilka dni. Jednocześnie warto jednak pozostawać w ciągłym kontakcie ze światem nie tylko publikując ciekawe zdjęcia z wyjazdu w mediach społecznościowych, ale też informując bliskich o najważniejszych wydarzeniach dnia czy dacie powrotu. Do celów tych przydałby się oczywiście Internet, jednak jak zapewnić go sobie w podróży? Jak pozostać online na końcu świata i nie wydać przy tym fortuny na transmisję danych w roamingu?

Czytaj dalej

internet 5g

Technologia 5G – wszystko co wiemy o nowym standardzie

IoT (Internet rzeczy) to jedna z ciekawszych koncepcji XXI wieku, zgodnie z którą coraz większa liczba urządzeń łączy się dziś w pewien sposób z siecią, przesyłając i odbierając określone dane. W ramach IoT działają dziś lodówki, które umożliwiają zdalny podgląd zawartości poprzez smartfon czy pralki, które można zdalnie włączyć i wyłączyć nie przebywając nawet w jej pobliżu. Możliwości IoT, choć ogromne, są jednak w dalszym ciągu mocno ograniczone a ich uwolnieniem ma zając się nowo powstający standard 5G.

Czytaj dalej

Spawanie światłowodów – cena oraz stosowane urządzenia i materiały

Spawanie światłowodów jest obecnie najważniejszym elementem tworzenia ogromnej sieci optycznej, która dotychczas wykorzystywała znacznie mniej wydajne przewody miedziowe. Proces łączenia włókien światłowodowych ze sobą, choć częściowo przypomina techniki pracy ze starszymi wariantami okablowania, w praktyce wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi i sporego doświadczenia. Spawanie światłowodów to praca bardzo precyzyjna i wymagająca niezwykłej dokładności, co oczywiście przekłada się na koszty samego procesu i narzędzi wykorzystywanych przez monterów. Z jakich urządzeń i materiałów korzystają w swojej codziennej pracy i z jakimi kosztami montażu należy się liczyć?

Czytaj dalej

Jak sprawdzić jakość i szybkość internetu?

Znajomość jakości i prędkości Internetu w sieci domowej, biurowej czy publicznej może powiedzieć naprawdę wiele. Od wskaźników tych zależy nie tylko komfort grania, oglądania filmów czy pobierania plików, ale często nawet płynność odbierania wiadomości mailowych czy rozmów na Messengerze. Jak sprawdzić szybkość Internetu za pomocą aplikacji na smartfonie z androidem, urządzeniach z systemem iOS czy komputerach opartych o Windows?

Czytaj dalej

sieci ftth

Pasywne sieci optyczne FTTH – co wchodzi w ich skład?

Pasywne sieci optyczne FTTH (z angielskiego Fiber to the Home) to dziś standardowa metoda dostarczania połączenia światłowodowego do domów i mieszkań indywidualnych odbiorców sieci. W ogólnym rozumieniu technologii telekomunikacyjnych, FTTx to rodzaj sieci dostępowych, w których głównym medium transmisyjnym są światłowody. Ostatnia litera oznacza tutaj punkt, w którym kończy się konkretne medium optyczne, dlatego też w omawianym przypadku FTTH oznaczało będzie dom lub mieszkanie abonenta, a nie np. szafkę na osiedlu, od której następnie prowadzi się tradycyjne kable miedziane. Struktura i budowa sieci FTTH gwarantują dziś osiąganie różnych prędkości transmisji danych, wśród których najpopularniejszymi standardami są GPON i GEPON. Czym charakteryzuje się każda z nich i jakie są ich elementy składowe?

Czytaj dalej

wentylator szafy rack

Szafy rack – estetyczny montaż urządzeń i okablowania

Serwerownie kojarzą się postronnym osobom przede wszystkim z masą urządzeń elektronicznych zapewniających sprawną obsługę teleinformatyczną w firmach, centralach telekomunikacyjnych czy wszelkiego rodzaju centrach danych. I choć faktycznie urządzeń jest tam zwykle naprawdę wiele, ich rozmieszczenie w obrębie pomieszczenia i względem siebie nie jest przypadkowe. W bardzo rozbudowanych serwerowniach nie ma miejsca na bałagan, splątane kable czy poszukiwanie odpowiedniego urządzenia pośród setek identycznych wariantów – tu musi panować porządek i działać określony schemat ułożenia. I to właśnie w tym celu stosuje się dziś tak powszechnie systemy nazywane branżowo szafy RACK.

Czytaj dalej

router wifi

Gdzie ustawić router Wi-Fi? Jak poprawić zasięg sieci w domu?

Obecność sieci Wi-Fi w domu jest dziś właściwie podstawą wyposażenia, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie we współczesnym świecie. Szybkość łącza jak i stabilność sygnału są jednak często przeszkodą do swobodnego korzystania z sieci, powodującą przerwy w dostępie do Internetu w często najmniej spodziewanych momentach. Jednym z łatwiejszych sposobów na zapobiegnięcie tego typu wpadkom jest ustawienie routera w domu tak, by sygnał docierał do nawet najdalszych jego zakątków i oferował jednakową moc połączenia zarówno w kuchni na parterze, jak i położonej po przeciwnej stronie domu sypialni na piętrze. Jak jednak znaleźć owe „właściwe miejsce” dla routera Wi-Fi? W jaki sposób poprawić zasięg sieci w domu? Zebraliśmy garść informacji, które z pewnością ułatwią ci zadanie i poprawią komfort korzystania z Internetu w domowym zaciszu. Czytaj dalej

internet a gry sieciowe

Internet światłowodowy a gry online – od czego zależy komfortowa rozgrywka

Gry nie będące w żaden sposób podłączone z siecią użytkowników na całym świecie nie mają dziś właściwie racji bytu – w dobie globalizacji i powszechnego dostępu do bardzo szybkiego Internetu, to właśnie gry łączące graczy z całego świata podbijają rynek i przyciągają miliony użytkowników przed monitory i telewizory. Aby jednak stabilne i płynne połączenie online było możliwe, a rozgrywka nie przypominała skakania z obrazka na obrazek bez żadnej kontroli nad postacią, konieczne jest zapewnienie sobie naprawdę dobrego połączenia. Opcji jest dziś wiele, choć jedna zaczyna zdecydowanie dominować. Pojawia się więc pytanie: czy Internet światłowodowy daje szansę na komfortowe granie?

Czytaj dalej