Sieć bezprzewodowa to dziś standard nie tylko w dużych obiektach biurowych i usługowych, ale też mieszkaniach i posesjach prywatnych. Mało kto stosuje decyduje się dziś na sieć przewodową z prostej przyczyny – Wi-Fi jest nie tylko znacznie wygodniejsze, ale i łatwiejsze w obsłudze, szczególnie w dobie tak wielu urządzeń wymagających dostępu do sieci i jednocześnie niemożliwych do podłączenia do sieci przewodowej (LAN). Dziś więc większość osób mających dostęp do Internetu korzysta z niego bezprzewodowo, zapominając niestety że aby było to w pełni bezpieczne rozwiązanie sieć taką należy właściwie zabezpieczyć. Wystarczy jednorazowe uzyskanie dostępu do sieci przez niepowołaną osobę, by ta mogła wyrządzić nam niemało szkód. Jak zabezpieczyć router i sieć Wi-Fi w domu?
Zabezpieczanie domowego WiFi
Jedną z pierwszych rzeczy o jakiej najczęściej myślimy w kontekście zabezpieczania domowego Wi-Fi jest uchronienie go przed sąsiadami, którzy w ramach oszczędzania na rachunkach chcą korzystać z cudzej sieci. Sąsiedzi tacy są jednak zwykle nieszkodliwi i to nie ich, a zupełnie obcych osób należy obawiać się najbardziej.
Włamanie do sieci przez osoby o złych intencjach może doprowadzić do kradzieży Twoich danych osobowych i cennych danych do logowania w bankach czy na poczcie elektronicznej, a to może wiązać się już z bardzo poważnymi konsekwencjami. Można zadać sobie pytanie: skoro router ma przypisane od początku hasło, jak ktokolwiek mógłby się do niego włamać? Odpowiedź jest niestety trudna do przełknięcia: włamanie do routera z domyślnym hasłem jest dla nowoczesnych komputerów i hakerów niezwykle proste. Do zabezpieczania domowego Wi-Fi można podejść na kilka sposobów, z których każdy podniesie ogólny poziom bezpieczeństwa domowej sieci. Co warto zrobić po instalacji nowego routera w domu?
Zmień hasło do routera
Zakup nowego routera i podłączenie go do sieci w domu przebiega zwykle według prostego schematu: router wyciągamy z pudełka, podłączamy zgodnie z instrukcją obsługi, przepisujemy hasło z naklejki umieszczonej na urządzeniu i gotowe. To oczywiście znaczące ułatwienie dla użytkowników, którzy o sieci i jej zabezpieczeniach nie wiedzą nic, jednak też ogromne ułatwienie dla hakerów, którzy czyhają na takie okazje. Instalując nowy router w domu warto zalogować się do panelu administracyjnego i poprawie skonfigurować urządzenie do pracy, zmieniając między innymi nazwę sieci i hasło dostępu.
Siła hasła zależy przede wszystkim od jego złożoności i liczby użytych znaków. Hasło, którym domyślnie zabezpieczona jest sieć bezprzewodowa, jest dość krótkie i generowane losowo według klucza. Jeśli nazwa samej sieci zawiera w sobie nazwę producenta, odnalezienie takiego klucza i odgadnięcie hasła zajmie hakerowi maksymalnie kilka minut. Co więcej, mając tą wiedzę może on skorzystać z domyślnego hasła i loginu danego producenta i uzyskać dostęp do panelu zarządzania naszej sieci.
Po uruchomieniu routera warto zmienić więc domyślne hasło dostępu dla administratora oraz, jeśli pozwala na to oprogramowanie routera, zmienić login konta administratora. Warto zmienić też domyślne hasło umieszczone na naklejce pod routerem i umożliwiające dostęp do sieci. Nie może być tak, że hasłem do routera będzie 1234, słowo hasło, password czy nasza data urodzenia. To zbyt proste!
Wyłącz funkcję WPS i zdalny dostęp do routera
WPS, czyli Wi-Fi Protected Setup daje użytkownikom możliwość podłączenia się do sieci po podaniu specjalnego, krótkiego kodu PIN, eliminując tym samym konieczność wpisywania długiego i trudnego do zapamiętania hasła dostępowego. Niestety, praktyka pokazuje że WPS ma spore luki w zabezpieczeniach i ze względów bezpieczeństwa warto go zwyczajnie wyłączyć.
Podobnie ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy konfiguracji sieci jest wyłączenie zdalnego dostępu do routera. Choć nowoczesne urządzenia wyłączają tę opcję domyślnie, warto się upewnić. Zdalny dostęp oznacza możliwość uzyskania dostępu do urządzenia przez Internet, a więc dzięki znajomości naszego adresu IP. Nie warto się na to narażać, jeśli chcesz utrzymać swoje dane i ruch sieciowy pod kontrolą.
Co jeszcze? Aktualizuj swój router! Czy wiesz, że router jako urządzenie z oprogramowaniem może być aktualizowany zupełnie tak, jak smartfon czy komputer? Warto mieć tę świadomość, ponieważ producenci niejednokrotnie dowiadują się o lukach w swoich zabezpieczeniach i eliminują je za pomocą nowszego oprogramowania.
Nie rozdawaj hasła każdemu, kogo poznasz
To jedna z najbardziej oczywistych kwestii, a jednocześnie jeden z najczęściej popełnianych błędów wśród użytkowników sieci bezprzewodowej. Udostępnianie swojego hasła wszystkim gościom może szybko obrócić się na naszą niekorzyść, nawet jeśli są to osoby zaufane. Nowsze routery oferują możliwość stworzenia specjalnej sieci dla gości, z poziomu której ci nie mają dostępu do naszych wewnętrznych zasobów i komputerów sieci domowej, a więc nawet w przypadku źle zabezpieczonego sprzętu nie narażą nas na ryzyko włamania do sieci. Z systemów takich korzystają dziś głównie hotele, restauracje czy lokale usługowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać je także w domu, dla własnego bezpieczeństwa.
Istnieje oczywiście więcej sposobów zabezpieczania sieci, wymagających znacznie głębszej wiedzy z zakresu obsługi sieci i urządzeń sieciowych. My postawiliśmy na sposoby, z których może i powinien skorzystać każdy właściciel domowej sieci bezprzewodowej. Do zwiększenia własnego bezpieczeństwa wystarczy tak niewiele!
Normalne hasło wystarczy w przypadku zwyczajnej domowej sieci, a inne zabezpieczenia? Bez przesady. No wiadomo – oprogramowanie antywirusowe. Jak zamawiałem mojego ostatniego Netgeara to też patrzyłem, czy ten model nie miał jakichś dziur. Jest ok.