Charakterystyka światłowodu jednomodowego

Światłowody od kilku lat okazują się rewolucją w przesyłaniu danych, zwłaszcza w sieciach internetowych. Zapewniają szybkie łącze, które odporne jest na liczne problemy z dostępem, jak w przypadku tradycyjnych połączeń sieciowych. Światłowody dzielą się na dwa rodzaje – jednomodowe oraz wielomodowe.

Pierwszy typ, czyli połączenia jednomodowe, służą do przesyłania tylko jednego modu światła. Nazywany jest on na ogół modem podstawowym. Światłowody tego rodzaju są często wykorzystywane do przesyłania danych na znaczne odległości. Ten typ połączenia umożliwia transport na znacznym odcinku, bez utraty na jakości i szybkości przekazywania informacji oraz sprawności całego łącza. Nie ma problemu z dużymi zniekształceniami czy tłumieniem sygnału, co może utrudniać przepływ danych sieciowych.

Chociaż światłowody są idealnym rozwiązaniem przy budowie połączeń transmisyjnych na znaczne odległości, ich konstrukcja ograniczona jest przez pewne cechy, które pojawiają się w materiałach wykorzystywanych do budowy. Są to dyspersja oraz tłumienie sygnału. Pierwsza z cech oznacza, że różne elementy składające się na sygnał mogą poruszać się z odmiennymi prędkościami. Natomiast w przypadku tłumienia mówimy o możliwości zaniku sygnału wraz z długością światłowodu. Powyższe wady eliminują rozwiązania jednomodowe, które zapewniają ciągłość i wysoka jakość połączenia na każdym odcinku.

W tym przypadku fala świetlna jest prowadzona równolegle do osi światłowodu. Pomimo wytrzymałości w utrzymaniu odpowiedniego poziomu sygnału, może dojść do powstania zjawiska, jakim jest dyspersja chromatyczna. Składa się ona z dwóch elementów – dyspersji materiałowej oraz falowej. Mogą one powodować rozmycie sygnału. Jednakże nie jest ono tak duże, jak w przypadku światłowodów wielomodowych i nie powoduje dużych problemów w korzystaniu z połączenia sieciowego.

Światłowód jednomodowy ma odmienną średnicę od rodzaju wielomodowego. Różnica jest bardzo duża, ponieważ w pierwszym przypadku wartość ta wynosi od 8 do 10 mikrometrów, natomiast w drugim to już 50 lub 62,5 mikrometrów. Praktycznie żadnych różnic nie ma natomiast w okablowaniu tych dwóch typów światłowodów. Dużą przewagą na rzecz połączeń modowych, jest możliwość stosowania ich na duże odległości, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Mogą działać one na odcinku większym niż 5 km.

Pozdrawiamy, intersell.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *