Ciekawostki o światłowodach

Światłowody – mimo błyskawicznego rozwoju i coraz większej wiedzy z tego zakresu – wciąż pozostają tajemnicze. Czy wiedzieliście, że pierwszy polski przewód światłowodowy został stworzony w 1978 roku na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie? A kiedy zainstalowano pierwszy w historii światłowód telekomunikacyjny?

Jest jeszcze mnóstwo ciekawostek, o których nie zdawaliście sobie sprawy, mimo że na co dzień korzystanie z tej nowoczesnej technologii. Wasz Internet śmiga (strony ładują się w zawrotnym tempie, a filmiki buforują się jak oszalałe), ale wpływa na to wiele czynników, o których warto wiedzieć. Dlatego wychodzimy naprzeciw waszym potrzebom (o których jeszcze nie mieliście pojęcia) i przedstawiamy światłowodowe ciekawostki.

Skąd się wzięły światłowody?

Jeszcze w latach 70. XX wieku trudno było sobie wyobrazić obecność w produkcji światłowodów innych kabli niż miedziane. Z czasem jednak zaczęto zauważać właściwości szkła kwarcowego, a także wytworzono pierwszą półprzewodnikową diodę, która była w stanie pracować niezmiennie w temperaturze pokojowej. Kolejne wynalazki sprawiły, że światłowody produkowana w tempie… 50 metrów na sekundę, a poza tym – były lżejsze, cieńsze, zużywały mniej energii, ale przede wszystkim wrażenie robiła ich wytrzymałość (odporność na czynniki atmosferyczne).

Później koszty eksploatacji udowodniły, że był to dobry wybór. Otrzymaliśmy tańsze rozwiązanie, które nie wymaga częstych napraw (bardzo niskie koszty konserwacji).

A po co nam światłowody?

Pewnie każdy z Was ma w pamięci słynny głos podłączania Internetu sprzed 15 lat, kiedy włączenie strony internetowej zajmowało kilka(naście) minut. Dzisiaj większość korzysta a bardzo szybkiego łącza, a światłowód oferuje jeszcze mocniejsze podkręcenie prędkości.

Czy jest to nam potrzebne?

Internet (mamy na myśli jego zawartość) rozwija się w bardzo szybkim tempie. Treści przybywa (szczególnie video), więc przepustowość łącza również musi być coraz większa. Nasze wymagania rosną (jeszcze niedawno łącze 8 Mb/s było oceniane jako zawrotne), zatem operatorzy starają się dostosować, oferując Internet światłowodowy, którego kable mogą wytrzymać nawet 40 lat. Oczywiście jeśli warstwy ochronne pozostaną szczelne. W przeciwnym razie do środka mogą przedostać się zanieczyszczenia. W efekcie, rdzeń będzie mocno osłabiony.

Polska vs światłowody

Jeśli chodzi o światłowody, to pod tym względem nie musimy – jako Polska – niczego się wstydzić. Co ciekawe, złącza kosztują nas nawet mniej niż kraje Europy Zachodniej. Z czego to wynika? Przede wszystkim z… dysproporcji. W tym przypadku nie obowiązuje zasada „im szybciej, tym drożej”. Podnoszenie prędkości nie wiąże się z podnoszeniem ceny, co jest pozytywną prognozą na przyszłość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *