Łączenie kabli światłowodowych – kryteria wyboru właściwego sprzętu

Jak łączy się kable światłowodowe? O tym w niniejszym artykule.

Dobra i tania spawarka do światłowodów – czy istnieje taki model idealny? Wiele osób przed zakupem zadaje sobie podobne pytania. Należy jednak pamiętać, że ceny spawarek nie są jedynym wyznacznikiem jakości i przydatności danego modelu w naszym konkretnym przypadku. Podczas wyboru spawarki należy przeanalizować specyfikę zadań, które urządzenie będzie musiało sprostać. Za podstawowe kryterium podziału spawarek warto natomiast przyjąć nie cenę, lecz sposób, w jaki pozycjonują one włókna przed procesem spawania światłowodów.

Jak ustalić specyfikę zadań, które będzie wypełniać spawarka? Odpowiadając na pytania o:

– średnią liczbę spawów przewidywanych w ciągu miesiąca lub roku,

– liczbę spawów wykonywanych w czasie jednej instalacji,

– rodzaje sieci, w jakich wykonywane będą spawy: metropolitalne czy budynkowe, zamknięte LAN czy CCTV itd.

Jeśli chodzi o pozycjonowanie włókien przed procesem spawania jako kryterium podziału spawarek, wyróżniamy następujące kategorie sprzętu:

1. Spawarki centrujące do płaszcza włókna

Łączenie światłowodów za pomocą tego sprzętu jest najtańszą opcją. Spawarka jak najdokładniej dopasowuje wzajemne położenie płaszczy włókien światłowodowych o standardowej średnicy 12 μm. Niektórzy zarzucają tego typu spawarkom, że nie są w stanie zaoferować wysokiej jakości spawu – rdzeń włókien słabszej jakości nie znajduje się centralnie względem płaszcza, a przez to dokładne pozycjonowanie nie jest możliwe. W rzeczywistości jest to zarzut już mocno nieaktualny – włókna, które obecnie znajdują się w sprzedaży, są z reguły bardzo dobrej jakości, a połączenia wykonane za pomocą spawarek centrujących do płaszcza włókna nie odbiegają wcale od połączeń wykonanych spawarkami działającymi na innych zasadach.

2. Spawarki centrujące do rdzenia geometrycznego

Metoda wykorzystywana przez tańsze spawarki i nie należy jej utożsamiać ze spawarkami pozycjonującymi do rdzenia rzeczywistego. Rdzeń geometryczny uzyskuje się poprzez prześwietlanie światłem widzialnym. Im głębiej we włókno wnika światło, tym niższe jest jego natężenie. Rdzeń zostaje wyznaczony dzięki ustaleniu określonej wartości czułości i analizie obrazu. W przypadku tej metody włókna z rdzeniem rzeczywistym przesuniętym względem płaszcza również mogą zostać połączone w sposób niedokładny. Prawdopodobieństwo niezgodności jest tu większe niż w przypadku spawarki centrującej do płaszcza.

3. Spawarki centrujące do rdzenia rzeczywistego

Najdroższy sprzęt, ale cena jest adekwatna do jakości, jaką oferują tego typu spawarki. Automatycznie dokonują rozpoznania rodzaju włókien, a następnie dokładnie układają je względem rdzenia rzeczywistego.

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzają się poszczególne typy spawarek? Pierwszy z opisanych znajdują zastosowanie w instalacjach FTTH i w sieciach światłowodowych, w których wykonuje się co najwyżej kilka spawów między urządzeniami (LAN, CCTV). W sytuacji, gdy średnia liczba spawów osiągać ma wartości wyrażane w tysiącach, wymagane są spawarki najwyższej jakości, tj. urządzenia centrujące do rdzenia rzeczywistego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *