Rodzaje spawarek światłowodowych – jaką wybrać?

Zależnie od wybranego rodzaju i konkretnej marki, różne spawarki światłowodowe mogą cechować się nieco innym zastosowaniem – podczas gdy jedne mają większą wytrzymałość na duże ilości spawania, inne sprawdzają się doskonale podczas pracy w każdych warunkach pogodowych. W wyborze znaczenie ma też oczywiście rodzaj sieci, w jakiej spawy mają zostać wykonane – czy będzie to sieć budynkowa, miejska, zamknięta sieć LAN, czy może CCTV? W jaki sposób dzielimy spawarki światłowodowe i które z nich warto wybrać?

Spawanie światłowodów to jedna z najbardziej podstawowych czynności w procesie budowania sieci światłowodowej. Choć niegdyś stosowano w tym celu spawy mechaniczne, dziś najczęściej wykorzystywanym do tego celu urządzeniem są specjalistyczne spawarki światłowodowe przystosowane do łączenia tego typu włókien w sposób szybki, precyzyjny i niezwykle trwały.

Podstawowy podział spawarek światłowodowych

spawarka światłowodowa

Za podstawowe kryterium na podstawie którego dzieli się nowoczesne spawarki światłowodowe można uznać sposób pozycjonowania włókien przed procesem spawania, mający znaczący wpływ na ostateczną wydajność i sprawność sieci.

Jako pierwszy rodzaj wymienimy urządzenia pozycjonujące do płaszcza włókna, będące jedną z bardziej ekonomicznych opcji umożliwiającą wzajemne dopasowanie włókien na podstawie ich płaszczy, których średnica wynosi standardowo 125 μm. W teorii problemem dla tego typu spawarek są włókna gorszej jakości, których rdzeń nie jest ułożony centrycznie względem płaszcza – połączenia tego typu będą charakteryzowały się nieco wyższym tłumieniem.

Kolejnym wariantem spawarek światłowodowych są urządzenia pozycjonujące do rdzenia włókna, przy czym rozróżniamy tu modele centrujące do rdzenia geometrycznego oraz rzeczywistego. Pierwszy system wykorzystywany jest przez większość tańszych spawarek i podobnie jak w przypadku pozycjonowania do płaszcza, sprawdzi się przede wszystkim w przypadku wysokiej jakości włókien, w których rdzeń geometryczny pokrywa się z rdzeniem rzeczywistym. Ten ostatni to właściwie całe serce światłowodów – pozycjonowanie do niego to system stosowany w najbardziej profesjonalnych, najlepszych spawarkach światłowodowych. Spawarki tego typu automatycznie rozpoznają rodzaj spawanych włókien i są w stanie ułożyć je idealnie względem rzeczywistego rdzenia, niwelując tłumienie właściwie do zera.

Urządzenia pozycjonujące do rdzenia rzeczywistego – najbardziej profesjonalne i zarazem najdroższe rozwiązanie. Spawarki wykorzystujące tę metodę potrafią automatycznie rozpoznać rodzaj spawanych włókien i ułożyć je względem ich rzeczywistego rdzenia. Spawy takie cechują najlepsze parametry tłumiennościowe. Urządzania wykorzystujące tę metodę są kilkukrotnie droższe od urządzeń bazujących na poprzednich rozwiązaniach.

Na jaką spawarkę światłowodową postawić?

Najskuteczniejszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem podczas wyboru spawarek światłowodowych jest oczywiście postawienie na te ostatnie, najdroższe spawarki pozycjonujące do rdzenia rzeczywistego. Ich niezawodność, wytrzymałość i możliwość pracy w każdych warunkach z powodzeniem rekompensują koszty początkowej inwestycji, a jakość uzyskanych spawów jest nieporównywalna z pozostałymi technikami opisanymi wyżej.

W ofercie naszego sklepu posiadamy produkty wiodących producentów spawarek światłowodowych – DVP, ShinewayTech, oraz Fujikira, z których każda zasługuje na uznanie. To, którą wybierzesz zależy przede wszystkim od tego, jakie będzie jej przeznaczenie.

dvp 740 - spawarka światłowodowa

Spawarka światłowodowa DVP-740 to branżowy klasyk z powodzeniem wykorzystywany przez dużych operatorów sieci światłowodowych. Zapewniająca w pełni automatyczne centrowanie do rdzenia w technologii PAS spawarka posiada pełen komplet wymiennych uchwytów do włókna, gwarantując tym samym kompatybilność z wszelkimi możliwymi rozwiązaniami światłowodowymi dostępnymi na rynku dziś, ale także tymi mogącymi pojawić się w przyszłości. Spawarka DVP-740 to przede wszystkim długa żywotność, niezawodność i bezawaryjność sprawiają, że jeśli tylko dobrze o nią zadbasz, jedynym wydatkiem na jej utrzymanie będzie konieczność wymiany elektrod.

shinewaytech spawarka światłowodowa

Innym ciekawym wariantem jest spawarka ShinewayTech OFS-95S, zaprojektowana tak, by straty wtrąceniowe wynosiły poniżej 0.02dB. Wykonanie jednego połączenia zajmuje tej spawarce zaledwie 9 sekund, przez co urządzenie sprawdza się doskonale w przypadku pracy na dużej sieci światłowodowej, wymagającej wykonania dużej ilości łączeń podczas jednego cyklu pracy.

fujikura 80s - spawarka światłowodowa

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o ergonomicznej i przede wszystkim niezwykle odpornej na warunki pogodowe, pył oraz wstrząsy spawarce Fujikira 80S. Czas spawania wynosi tu zaledwie 7 sekund, centrowanie odbywa się oczywiście do rdzenia, gwarantując wykonanie trwałych połączeń o minimalnych stratach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *