Światłowody przyszłości – testy, aktualne osiągnięcia i plany

Ultra szybki internet światłowodowy to już nie marzenie graczy i specjalistów telekomunikacji, ale rzeczywistość, która dosięga coraz szerszego grona odbiorców. Intensywna wymiana sieci internetowej właśnie na światłowody trwa, powodując nie tylko zadowolenie wśród jej odbiorców, ale przede wszystkim gwarantując pozostanie Polski na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Pytanie jednak: czy Internet światłowodowy dostępny na chwilę obecną to wszystko, czego możemy oczekiwać? Jakie są jego realne możliwości i jak mają się do osiąganych dziś wyników? Czy jakiekolwiek testy wskazują na nadejście jeszcze szybszego łącza internetowego?

Technologia FTTH

Jeszcze przed kilkoma laty o technologii FTTH było raczej cicho, a światłowody służyły głównie operatorom, którzy następnie przekazywali sygnał do użytkowników domowych za pomocą łączy tradycyjnych. Dziś jednak, przy nieustannym rozwoju sieci światłowodowej, opcje te są coraz częściej zastępowane właśnie poprzez technologię FTTH, czyli fibre to the home. W myśl jej działania, łącze światłowodowe znajduje się na całej trasie sygnału, a więc od centrali operatora do mieszkania abonenta. W wariancie stosowanym najczęściej (FTTBfibre to the building), sygnał optyczny dostarczany jest do budynku mieszkalnego, gdzie dalej zamieniany jest na sygnał elektryczny i doprowadzany do poszczególnych mieszkań za pomocą sieci Ethernet lub telewizji kablowej. Operatorzy korzystają dziś też coraz częściej z technologii GPON, będącej jedną ze składowych FTTH, gwarantującej minimalną ilość przeszkód dla sygnału na całej trasie, pozwalającej na osiąganie niespotykanych dotąd prędkości.

sieć ftth

Jakie prędkości oferuje Internet światłowodowy?

Dostawcy Internetu światłowodowego dla użytkowników domowych posiadają w swoich ofertach co najmniej kilka różnych pakietów różniących się między sobą maksymalną prędkością połączenia. Sama sieć światłowodowa ma jednak ogromny potencjał i możliwości i już dziś możliwe jest znalezienie pakietów, w których osiągane prędkości danych to nawet 1000 Mbit/s. Do takich wartości dostęp mają jednak tylko wybrani, podczas gdy większość musi zadowolić się nieco wolniejszym, bo zaledwie 600 Mbit/s Internetem, który dla przeciętnego użytkownika sieci jest dziś i tak szybszy, niż to konieczne. Przepustowość samych łączy światłowodowych jest jednak znacznie wyższa! Nawet polscy operatorzy stosują obecnie technologię FTTH GPON z przepustowością 2,5 Gbit/s w trakcie pobierania danych oraz 1,25 Gbit/s w drugą stronę. Łącza te jednak są współdzielone pomiędzy maksymalnie 64 domy, a co za tym idzie, jeden abonent otrzymuje prędkość znacznie niższą, choć nigdy nie znacznie gorszą niż ta zadeklarowana w umowie.

To, co o światłowodach i ich prędkości warto wiedzieć na pewno, to że ich przepustowość, szczególnie w technologii FTTH GPON jest ograniczana wyłącznie przez urządzenia, które sygnał odbierają, co oznacza, że w przeciągu kilku lat zwykła wymiana routera wystarczy, by przyspieszyć dotychczas stosowany Internet do poziomu, jaki dziś wydaje się niewyobrażalny.

Światłowody przyszłości – czy Internet może być jeszcze szybszy?

Specjaliści do spraw nowoczesnych rozwiązań technologicznych i światłowodowych nieustannie prowadzą testy, które w przyszłości pozwolą na podniesienie prędkości maksymalnej łączy światłowodowych. Według najnowszych doniesień, w razie potrzeby możliwe jest rozpędzenie transferu danych docierającego do jednego mieszkania do nawet 10 Gb/s! Oznacza to, że choć światłowody wydają się być dziś dość nowoczesną technologią do której dopiero się przyzwyczajamy, jej możliwości nie zostaną wyczerpane tak szybko, jak miało to miejsce w przypadku starszych połączeń.

technologia gpon

Co ciekawe, wartości te podawane są zawsze dla pojedynczego użytkownika. W rzeczywistości bowiem przepustowość pojedynczego włókna światłowodowego jest znacznie wyższa. Najnowszy międzynarodowy światłowodowy kabel TAT-14, który ułożono już w 2001 roku ma dziś możliwość przesyłania danych z prędkością 9,38 Tb/s, a komercyjny AEConnect z 2016 aż 40 Tb/s.

Wydaje się, że dzisiejsze możliwości światłowodów i prowadzone na nich testy zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i na stosowanych fizycznie przewodach są doskonałą wizją najbliższej przyszłości pełną szybkiego, sprawnego i przede wszystkim stabilnego Internetu. Nie wiadomo jak wielka rewolucja komputerowa byłaby w stanie przewyższyć fizyczną przepustowość światłowodów. To z pewnością napawa optymizmem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *