Spawarki światłowodowe – jak działają?

Światłowody są wykorzystywane na coraz szerszą skalę, zarówno do celów informatycznych, jak i komunikacyjnych. Wraz ze wzrostem ich popularności pojawiła się potrzeba zastosowania specjalnych urządzeń, które usprawniałyby pracę światłowodów. W celu łączenia poszczególnych elementów wykorzystuje się spawarkę światłowodową.

Obecnie spawanie światłowodów i sprzęt przeznaczony do tego typu zadań są powszechnie stosowane przez wielu instalatorów, konstruktorów czy techników. Ich funkcjonalność oraz przydatność jest nieoceniona, szczególnie w przypadku złożonych systemów czy skomplikowanych rozwiązań. Jak odbywa się proces spawania oraz w jaki sposób działają spawarki do światłowodów?

Spawanie jak wiadomo to metoda trwałego łączenia ze sobą dwóch lub kilku elementów. W omawianym przypadku mamy do czynienia ze spajaniem światłowodów, bez użycia dodatkowych atrybutów łączących. Wyróżniamy dwa sposoby spawania tego typu elementów: złącza spawane oraz tzw. spawy mechaniczne.

Pierwsza metoda polega na połączeniu dwóch światłowodów pod wpływem wysokiej temperatury topnienia. Po osiągnięciu odpowiedniego stopnia ciepła następuje docisk dwóch końców każdego elementu oraz formowanie spawu. Należy pamiętać o tym, aby jego wykonywanie odbywało się w sposób dokładny i prawidłowy. W ten sposób otrzymamy trwałe połączenie przy zachowaniu małych strat oraz zerowej reflektancji.

Spawy mechaniczne, czyli druga metoda, są o wiele mniej popularne niż złącza spawane. Charakteryzują się natomiast większym stopniem stłumienia w porównaniu z wcześniej omówionych sposobem.

Jak zatem działają spawarki światłowodowe, skoro znamy przebieg procesu samego spawania? Zanim przystąpimy do właściwej procedury, należy usunąć warstwę ochronną światłowodu za pomocą strippera, a następnie oczyścić wysunięte włókna alkoholem. Potem są one cięte i umieszczane w spawarce. Urządzenie centruje końcówki światłowodu, a wysoka temperatura panująca wewnątrz doprowadza do wspomnianego wcześniej topnienia. Łuk elektryczny, napędzany przez elektrody wywołuje energię o odpowiedniej mocy, która topi umieszczone w spawarce końcówki. Następnie następuje ich docisk oraz formowanie łącza, czyli test wytrzymałościowy. Jego zadaniem jest sprawdzenie jakości wykonanego spawu.

Na rynku dostępnych jest wiele spawarek, różniących się stopniem zaawansowania oraz wartością przeprowadzanych procesów. Wybierając odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na jego jakość oraz dokładność wykonywanych spawów. Trzeba mieć pewność, że nie spotka nas niespodzianka w postaci nieszczelności czy rozejścia się łącza.

Pozdrawiamy, Intersell.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *