wentylator szafy rack

Szafy rack – estetyczny montaż urządzeń i okablowania

Serwerownie kojarzą się postronnym osobom przede wszystkim z masą urządzeń elektronicznych zapewniających sprawną obsługę teleinformatyczną w firmach, centralach telekomunikacyjnych czy wszelkiego rodzaju centrach danych. I choć faktycznie urządzeń jest tam zwykle naprawdę wiele, ich rozmieszczenie w obrębie pomieszczenia i względem siebie nie jest przypadkowe. W bardzo rozbudowanych serwerowniach nie ma miejsca na bałagan, splątane kable czy poszukiwanie odpowiedniego urządzenia pośród setek identycznych wariantów – tu musi panować porządek i działać określony schemat ułożenia. I to właśnie w tym celu stosuje się dziś tak powszechnie systemy nazywane branżowo szafy RACK.

Estetyczne szafy rack

Zdezorganizowana przestrzeń, w której zgromadzone zostało kilkanaście, kilkadziesiąt, a czasem kilkaset urządzeń byłaby koszmarem każdego technika IT. Szafy rack to opcja pozwalająca nie tylko na odpowiednie ustawienie obok siebie współpracujących ze sobą sprzętów, ale generalną organizację przestrzeni IT tak, by wszystko pracowało w niej sprawnie i efektownie, a przy tym było łatwo dostępne dla osób zajmujących się konserwacją czy obsługą całej infrastruktury.

Producenci sprzętu sieciowo-serwerowego, współpracujący blisko z operatorami teleinformatycznymi, porozumieli się między sobą tak, by praktycznie wszystkie urządzenia pojawiające się dziś na rynku spełniały standardowe wymogi rozmiarowe i tym samym ułatwiały montowanie ich w szafach rack bez konieczności zabawy w tetris. Dzięki ustandaryzowaniu urządzeń IT do szerokości 19”, jednorodne wymiary mogli wprowadzić także producenci szaf RACK. W efekcie rynek IT uzyskał rozwiązanie kompatybilne z urządzeniami, pozwalające na estetyczne uporządkowanie całych serwerowni czy centrów danych w sposób przejrzysty, jednorodny i przede wszystkim niezwykle logiczny.

Pozostając w temacie rozmiarów szaf rack, warto nadmienić że standardami objęta została tu tylko ich szerokość, a właściwie szerokość rozstawienia szyn montażowych rack. Zewnętrzne wymiary są tu dowolne, pozwalając na łatwiejsze dostosowanie szaf do pojemności danego wnętrza czy konkretnej estetyki, za jaką podążają jego projektanci. Skoro jednak wewnętrzna szerokość szaf RACK jest zwykle jednakowa, co zmieniają ich różnorodne rozmiary zewnętrzne? Wolna przestrzeń boczna daje większe pole manewru odnośnie rozmieszczenia kabli, choć często może powodować zakłócenia opływu powietrza – biorąc pod uwagę fakt, że w większości przypadków kable zasilające i obsługujące urządzenia są montowane z tyłu szaf za pomocą specjalnych organizerów, wolne przestrzenie boczne zwykle zaślepia się szczelnie, kontrolując w ten sposób opływ powietrza wewnątrz szafy.

szafy rack

Szafy rack – zabudowane, czy otwarte?

Trudno kłócić się z faktem, że dla wielu osób zamknięta szafa chroniąca wszystkie sprzęty elektroniczne oznacza większą estetykę pomieszczenia. W przypadku serwerowni i szaf RACK dostępne są jednak opcje zarówno z drzwiami przednimi i tylnymi, lub całkowicie ich pozbawione. Drzwi w wypadku szaf serwerowych stanowią tu bowiem nie tyle element estetyczny, ile przyczyniają się bezpośrednio do zapewnienia sprawnego obiegu powietrza wewnątrz szafy. Drzwi mogą być mniej lub bardziej szczelne, przy czym w wypadku drugim serwerownie stawiają zwykle na blaszane, pełne drzwi z tyłu i szklane drzwi z przodu w momencie, gdy stosowane są tam wewnętrzne, zamknięte systemy chłodzenia InRack. Wariantów drzwi do szaf serwerowych jest wiele, a ich zastosowanie jest czysto zależne od tego, w jaki sposób urządzenia działające wewnątrz nich mają być chłodzone.

Ważną cechą zamkniętych szaf serwerowych jest oczywiście ograniczanie dostępu osób niepowołanych, choć kwestia ta przestaje być istotna w momencie, gdy dostęp do całego pomieszczenia ma wyłącznie jeden użytkownik. Tu, o ile nie zachodzi konieczność montażu odpowiedniego systemu chłodzenia, znacznie tańszym i wygodniejszym, a przy tym równie estetycznym rozwiązaniem będą szafy otwarte. Eliminacja drzwi oznacza w ich wypadku zmniejszenie oporów przepływu powietrza – jeśli urządzenia nie wymagają dodatkowego chłodzenia, szafy otwarte będą idealnym rozwiązaniem zapewniającym im optymalne warunki pracy.

Serwerownia estetycznie opakowana

Rzędy szaf RACK ustawionych bokami do siebie i wypełnionych po brzegi cichutko pracującymi urządzeniami to zdecydowanie ciekawy obraz. Tak zorganizowana serwerownia wygląda nie tylko profesjonalnie, ale przede wszystkim estetycznie – nie ma tu zwisających luzem kabli czy źle zagospodarowanej przestrzeni użytkowej. Korzystają na tym wszyscy – urządzenia działają sprawniej, a technicy zajmujący się ich konserwacją mają ułatwioną pracę, znając precyzyjnie umiejscowienie każdego z obsługiwanych urządzeń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *