router wifi

Gdzie ustawić router Wi-Fi? Jak poprawić zasięg sieci w domu?

Obecność sieci Wi-Fi w domu jest dziś właściwie podstawą wyposażenia, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie we współczesnym świecie. Szybkość łącza jak i stabilność sygnału są jednak często przeszkodą do swobodnego korzystania z sieci, powodującą przerwy w dostępie do Internetu w często najmniej spodziewanych momentach. Jednym z łatwiejszych sposobów na zapobiegnięcie tego typu wpadkom jest ustawienie routera w domu tak, by sygnał docierał do nawet najdalszych jego zakątków i oferował jednakową moc połączenia zarówno w kuchni na parterze, jak i położonej po przeciwnej stronie domu sypialni na piętrze. Jak jednak znaleźć owe „właściwe miejsce” dla routera Wi-Fi? W jaki sposób poprawić zasięg sieci w domu? Zebraliśmy garść informacji, które z pewnością ułatwią ci zadanie i poprawią komfort korzystania z Internetu w domowym zaciszu.

Matematyczne kalkulowanie sygnału sieci

Specjaliści zajmujący się na co dzień poszukiwaniem optymalnych punktów instalacji routerów Wi-Fi i montażem sieci w domach korzystają niejednokrotnie z równania Helmholtza, pozwalającym na wyliczenie kierunków rozchodzenia się fal Wi-Fi, uwzględniając przy tym przeszkody w postaci wielu ścian (często grubych ścian nośnych) czy odległość pomieszczeń, do których zasięg ma docierać. Metoda ta jednak jest dość skomplikowana i zaawansowana, a u jej podstawy leżą kwestie, które można rozważyć logicznie bez korzystania ze zdolności matematycznych.

Gdzie ustawić router Wi-Fi?

Najbardziej oczywistą odpowiedzią, jaką często od niechcenia rzucają monterzy sieci Internetowych jest umieszczenie routera na środku mieszkania. W praktyce każdy jednak wie, że jest to często raczej niemożliwe. Choć umiejscowienie routera tak, by odległość od wszystkich używanych w domu sprzętów była mniej więcej równa ma ogromny sens, walory praktyczne i estetyczne tego rozwiązania odbiegają od ideału. Już sam fakt umiejscowienia gniazda internetowego, telefonicznego lub sieciowego, do którego podłączymy router stawia problem – spotkanie mieszkania z gniazdem w centralnym punkcie graniczy z cudem. Opcją alternatywną jest oczywiście pociągnięcie kabli przez mieszkanie tak, by router znalazł się na środku. Nikt jednak nie chce decydować się na kable biegnące po suficie i ścianach przez pół mieszkania – ani to estetyczne, ani bezpieczne.

O czym pamiętać wybierając miejsce na router?

Wiemy już, że trudno dziś powiedzieć „router musi stać na środku mieszkania i już”. Z drugiej strony ustawienie go w kącie przedpokoju z pewnością nie pomoże w dostarczaniu sieci do dalekich partii mieszkania czy domu. Warto więc znaleźć jakiś kompromis, prowadząc kable w listwach przy podłodze i ustawiając router tam, gdzie jego umiejscowienie będzie miało więcej sensu. Niestety, często nawet idealny środek może się nie sprawdzić. Wybierając miejsce instalacji routera Wi-Fi, pamiętaj:

  • Nie montuj go na ścianie przy łazience lub kuchni, a więc tam, gdzie na drodze sygnału staną rury wodne. Wygłuszanie przez nich sygnału jest porównywalne, jeśli nie silniejsze, niż w przypadku grubych ścian nośnych.
  • Trzymaj router z daleka od mikrofalówki, ksero i innych urządzeń działających na wysokich częstotliwościach fal. Sygnał, który powinien swobodnie docierać do sąsiedniego pokoju może nie gwarantować połączenia tak stabilnego, jak tego oczekujesz.
  • Jeśli twój router ma obsługiwać jednopoziomowe mieszkanie, z powodzeniem wystarczy umieszczenie go na półce, jednak w przypadku domów jednorodzinnych lepiej spisze się tuż przy suficie. Sygnał z routera rozchodzi się jak kula – z podłogi parteru ma do pokoju na górze znacznie dalej, niż spod łączącego kondygnacje sufitu.

Jak poprawić zasięg sieci w domu – urządzenia dodatkowe

Technologia obsługująca dzisiejsze sieci internetowe pozwala na całkiem wiele – firmy produkujące routery doskonale wiedzą, że emitowany przez nie sygnał może nie docierać do każdego kąta w domu. Z tego też powodu na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń wspomagających działanie routera i tym samym poszerzających zasięg sieci w domu.

Najważniejszymi peryferiami, które powinny znaleźć się w twoim mieszkaniu jeśli brakuje ci zasięgu Wi-Fi są oczywiście powtarzacze lub wzmacniacze sygnału, które przechwytują słaby sygnał z routera i przekazują go dalej, powiększając całkowity zasięg sieci w domu. Powtarzacze ograniczają konieczność kombinowania z ustawieniem routera do minimum, chociaż oczywiście im lepsze jego ustawienie, tym mniej powtarzaczy sygnału potrzebujesz.

Ostatnią, choć równie istotną kwestią polepszania sygnału Wi-Fi w domu jest wybór odpowiedniego kanału. Konfigurując router użytkownik może wybrać spośród 14 kanałów częstotliwości działania swojej sieci domowej. Aplikacje webowe i smartfonowe pozwalają dziś na dość dokładną analizę kanałów, w jakich działają routery w okolicy. Wybór mało użytkowanego kanału pozwala na uzyskanie optymalnego sygnału bez dodatkowych szumów na sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *