Tłumiki światłowodowe – co to takiego?

Światłowody i instalacje światłowodowe składają się z wielu elementów, które mają wpływ na ich funkcjonowanie. Jednym ze składników tego urządzenia jest tłumik światłowodowy.

To rodzaj pasywnego elementu wchodzącego w skład toru światłowodowego. Zadaniem tłumika jest ograniczenie mocy optycznej wytwarzanej przez transmitowany sygnał. W ten sposób możemy w pełni kontrolować cały proces, jaki zachodzi. Wyróżnić możemy tłumiki stałe oraz regulowane.

Tłumik umieszczany jest w układzie światłowodowym w miejsce znajdujące się przed detektorem. W momencie przejścia przez tłumik mocy optycznej, jej wartość zaczyna mieścić się w zakresie pracy odbiornika. Cały ten proces zachodzi dzięki włóknom światłowodowym, jakie znajdują się w odpowiednim złączu (typu damsko-męskiego). Wartość tłumienia sygnałów w takim łączu jest ściśle określona. Na rynku możemy spotkać tłumiki typu złączowego SC, FC, ST, LC, a także MU.

Wśród rodzajów tłumików światłowodowych wyróżnić należy także typ tłumika adapterowego. Tak samo, jak jego poprzednik, zadaniem takiego urządzenia jest ograniczenie mocy optycznej transmitowanego sygnału. W zasadzie nie różni się on za wiele od tłumika złączowego, poza jednym szczegółem. W tym przypadkiem elementem tłumiącym sygnał jest adapter światłowodowy, a nie odpowiednie włókna. Wartość procesu tłumienia jest ściśle określona. Wersja adapterowa dostępna jest w trzech wersjach: SC, ST oraz FC.

Ostatnim typem tłumików światłowodowych stałych są urządzenia typu „In-line”. Tłumienie sygnału odbywa się tutaj przy użyciu specjalnie wykonanych spawów. Oczywiście wartość tego procesu jest ściśle określona. Końce kabla światłowodowego mogą być zakończone dowolnymi złączami, wykonanymi na zamówienie klienta.

W sprzedaży można spotkać również drugi typ tłumików, czyli urządzenia regulowane. Tłumiki VOA, bo o nich mowa, wbudowane są w kabel światłowodowy. Umieszczane są pośrodku patchcordu, mogą posiadać złącza, takie jak: SC, ST, FC, LC, E2000 oraz MU. Charakteryzują się wysoką jakością oraz precyzją wykonania. Dzięki niewielkim rozmiarom są bardzo ekonomiczne oraz odznaczają się wysoką stabilnością. Takiego typu tłumiki znajdują zastosowanie w telekomunikacji, CATV, sieci przesyłania danych, systemu sterowania i sygnalizacji, a także sieciach komputerowych czy pomiarowych.

Pozdrawiamy, Intersell.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *