Bądź smart ze światłowodem

Światłowody są wynalazkiem, który zmienił chód historii w bieg. Szybkość i jakość stały się napędem nie tylko globalnej gospodarki, ale także, za sprawą operatorów telekomunikacyjnych, gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. Dziś coraz częściej spotykamy się ze światłowodami w domach (FTTH). Ta tendencja zwiększy się, gdyż coraz popularniejsza staje się idea smart home.

Jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych, Orange Polska, przewiduje, że z ich sieci światłowodowej pod koniec 2018 roku korzystać będzie około 3,5 mln gospodarstw domowych oraz biur. Te ogromne liczby tylko potwierdzają, jak cenna staje się sprawna i maksymalnie szybka komunikacja, a także, w jakim tempie rozwija się świadomość technologiczna Polaków.

Inteligentne systemy, czyli wizja (nie)dalekiej przyszłości

To wizjonerzy zmieniają świat. Jeszcze 70 lat temu nikt nie śnił o Internecie, a dziś sam dostęp do niego to dla nas za mało. Nie boimy się marzyć o rozpowszechnieniu Io T (Internetu rzeczy), a tym samym o wzroście znaczenia inteligentnych systemów domowych, czyli smart home. Dostęp do sieci jest tak powszechny, że już niezauważalny. Wrażenie robią na nas natomiast kolejne urządzenia domowe, które podłączone do sieci, komunikują się ze sobą i z nami, dzięki czemu codzienne życie staje się nie tylko łatwiejsze, bardziej komfortowe i ekologiczne, ale także bezpieczniejsze. W systemach inteligentnego zarządzania budynkiem znajdziemy bowiem m.in. zintegrowane systemy bezpieczeństwa (czujniki, detektory, symulację obecności, ochronę bytu i mienia, system przeciwpożarowy), sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem, złożony system personalizacji, system pogodowy, system kontroli dostępu i wiele innych.

Rozwiązanie w światłowodzie

Takie rozwiązania są już wprowadzane, a w niedalekiej przyszłości staną się powszechniejsze, a dzięki temu tańsze. Io T ułatwi codzienność milionom ludzi. Aby tak się jednak stało, rozwinąć musi się także telekomunikacja. Tradycyjna – nie poradzi sobie z tak dużym obciążeniem miliardów urządzeń końcowych (DTE), automatyzacją i robotyzacją prac produkcyjnych i rozwojem sztucznej inteligencji.

Podpięcie wielu urządzeń w jednym gospodarstwie domowym i sterowanie nimi za pomocą zintegrowanego systemu wymaga nowych rozwiązań technologicznych. Przyszłością jest więc rozbudowana sieć światłowodowa. Zaawansowane rozwiązania do zarządzania domem mogą zostać wprowadzone w życie tylko dzięki zaawansowanej technologii. Aby smart home działał bez zarzutu, potrzebujemy naprawdę szybkiego Internetu. Najlepszym rozwiązaniem jest światłowód – technologia, która zapewnia nam obecnie najlepszy przepływ danych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *