Światłowody na ratunek światu

Niedawno świat obiegła wiadomość o nietypowym zastosowaniu światłowodów, które wkrótce ma znacznie poprawić bezpieczeństwo w wielu regionach Ziemi.

Światłowody znajdują szerokie zastosowanie w takich dziedzinach jak telekomunikacja, technika pomiarowa, medycyna, oświetlenie, zdobnictwo, czy lotnictwo. Możliwości, jakie dają, stale inspirują naukowców, by jeszcze mocniej wykorzystywać je w celu ulepszenia świata. Badacze ze Stanford niedawno rozpoczęli pracę nad wykorzystaniem potencjału światłowodów do sprawnego wykrywania trzęsień ziemi.

Coraz większe zagrożenie

Trzęsienia ziemi w wielu rejonach na świecie są bardzo powszechne. Statystyki pokazują, że trzęsienia ziemi będą coraz częstsze i intensywniejsze na całym globie. Nagłe uwolnienia sejsmiczne powodują kolosalne straty. W ciągu paru sekund może zawalić się całe miasto, wiele tysięcy osób może stracić dach nad głową, a nawet życie.

Naukowcy ze Stanford, świadomi tego, że nie możemy uniknąć trzęsień ziemi, postanowili rozpocząć pracę nad jak najszybszym sposobem informowania o możliwych wyładowaniach sejsmicznych. Umożliwi to sprawną ewakuację ludności i zabezpieczenie swojego dobytku, a tym samym poprawi komfort życia w obszarach najbardziej narażonych na takie katastrofy.

Najszybszy sposób pozyskiwania informacji

Badacze pracują nad taką technologią, która, dzięki drganiom kabli światłowodowych, poinformuje o aktywności sejsmicznej. Laser, który monitoruje pracę światłowodów, będzie wysyłał informacje o magnitudzie (wielkości trzęsienia ziemi) oraz kierunku, z którego wstrząsy nadchodzą. To pozwoli dokładniej w stosunku do obecnych metod, oszacować, w którym momencie wstrząsy uderzą w miejsca zaludnione.

Wadą tej metody jest na pewno ograniczenie sieci światłowodowej, które zwyczajnie nie dociera w każde miejsce na ziemi. Szczególnie pokrzywdzeni będą mieszkańcy terenów wiejskich. Na razie, pomysł testowany jest na terenie uniwersytetu, a jego dopracowywanie jeszcze potrwa.

Dużą zaletą rozwiązania, którą już dziś można zauważyć, jest nie tylko większa dokładność pomiarów, które możemy uzyskać dzięki światłowodom, ale także ekonomiczność. Szeroka sieć światłowodów już istnieje, w związku z tym nie trzeba budować niczego nowego, a jedynie stale ją poszerzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *