Czym są splittery i do czego służą?

Bardzo często zdarza się nam sytuacja, gdy posiadamy w domu kilka urządzeń sieciowych, jednak tylko pod jeden mamy podłączone światłowody. Skoro mamy podprowadzone odpowiednie łącza, chcemy móc korzystać z nich również na pozostałych urządzeniach. Co zrobić, aby rozdzielić sygnał na pozostałe odbiorniki?

Zazwyczaj korzystamy z Internetu światłowodowego na jednym urządzeniu w ramach jednego pakietu bądź na dwóch, jeśli zdecydowaliśmy się na powiększoną ofertę. Jednak, jeśli posiadamy w domu więcej odbiorników, może okazać się, że konieczne będzie podciągnięcie kolejnych światłowodów, co jak wiadomo, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Czy to jedyne wyjście? Nie zawsze! Jeśli chcemy cieszyć się z oglądania programów telewizyjnych, korzystania z szybkiego Internetu czy dobrego połączenia telefonicznego na więcej niż jednym czy dwóch urządzeniach, możemy skorzystać ze splittera optycznego.

Czym jest wspomniany splitter optyczny i na jakiej zasadzie działa? Splittery to rodzaj urządzeń biernych, których praca polega na rozdzieleniu mocy sygnału optycznego, światłowodowego. Zazwyczaj jest on niesiony po jednym włóknie wejściowym, a dzięki splitterowi optycznemu istnieje możliwość podzielenia na dwa lub więcej włókien wyjściowych. Dzięki takiemu urządzeniu można również dokonać złączenia sygnału optycznego.

 

Splittery optyczne znajdziesz w naszym sklepie internetowym Intersell!

 

Wyróżniamy dwa typy splitterów optycznych, ze względu na ich budowę – FBT, czyli Fused Biconical Taper oraz PLC (Planar Lightwawe Circuit). Pierwszy z nich określany jest również mianem zgrzewanego, natomiast drugi można znaleźć także pod nazwą splittera planarnego.

Co ciekawe, splitter optyczny jest urządzeniem całkowicie pasywnym, czyli do tego, aby działać, nie potrzebuje zasilania elektrycznego. Umieszczenie splittera optycznego polega na podłączeniu do jednej strony włókna przychodzącego OLT, natomiast z drugiej strony przyłącza się do włókien światłowodowych kabel szybkiego dostępu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy cieszyć się możliwością korzystania z sygnału światłowodowego na wielu urządzeniach, bez potrzeby podciągania kolejnych włókien. Splittery pozwalają na rozdzielenie ich mocy na określoną ilość wyjść, tym samym ułatwiając nam użytkowanie, a jednocześnie obniżając koszty, których niewątpliwie nie uniknęlibyśmy, gdybyśmy musieli zainwestować w kolejne przyłącze.

Pozdrawiamy, Intersell.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *