narzędzia i akcesoria optyczne

Narzędzia i akcesoria optyczne dedykowane do montażu i serwisu światłowodów

Sieci światłowodowe są coraz popularniejszą i powszechniejszą technologią zauważalną nie tylko w środowiskach specjalistycznych, ale coraz częściej także w użytku komercyjnym. Odpowiednie dbanie o jej stan jest podstawą zapewnienia płynnego i nieprzerwanego przesyłu informacji, dlatego też na rynku narzędzi i akcesoriów optycznych dedykowanych do montażu i serwisu światłowodów pojawia się coraz więcej różnego rodzaju elementów. Strippery, czyściki, nożyce, rozbiegówki, czy nawet gilotyny do włókien to podstawa pracy każdego technika zakładającego i konserwującego sieci światłowodowe. Co powinno znaleźć się wśród jego standardowego wyposażenia?

Podstawowe narzędzia i akcesoria optyczne

Montowanie i konserwacja sieci światłowodowych nie są najprostszymi czynnościami, gdyż poza samymi umiejętnościami technika ogromne znaczenie w powodzeniu zadania odgrywają wysokiej jakości narzędzia i akcesoria optyczne.

spawarka światłowodowa fujikuraZacznijmy od jednego z najbardziej podstawowych, czyli spawarki światłowodowej stosowanej do łączenia włókien. Wśród akcesoriów wspomagających jej pracę można znaleźć między innymi dedykowane noże i gilotyny, wykorzystywane podczas precyzyjnego przycinania mikroskopijnych włókien światłowodowych pod idealnym kątem prostym, niezbędne elektrody do spawarek, odpowiednie strippery służące do ściągania izolacji włókien, czy też różnorodne baterie i ładowarki wymienne, konieczne podczas stosowania spawarki w terenie.

stripper do światłowodów

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia każdego montera i technika światłowodów są wszelkiego rodzaju strippery, slittery i nożyce do Kevlaru, pozwalające na precyzyjne rozdzielanie włókien, nacinanie kabli wzdłuż czy ściąganie z nich izolacji. Jedną z podstawowych zasad spawania światłowodów i tworzenia sieci światłowodowych jest odpowiednie przygotowanie włókien pod obróbkę – cięcia muszą być proste, precyzyjne i przygotowane tak, by żaden element nie powodował późniejszego zaburzenia przepływu danych.

Pozostając w temacie docinania kabli i włókien, obecność w torbie technika światłowodów precyzyjnych, niezawodnych cleaverów to wręcz obowiązek. Jednym z ciekawszych przykładów tego typu narzędzia jest Cleaver DVP-108, czyli niezwykle precyzyjna gilotyna do cięcia włókien pod kątem prostym, kompatybilna z powłoką o wymiarach od 200µm do 1000µm oraz i płaszczem 125µm. Cleaver ten to aż 16 różnych pozycji cięcia gwarantujących najwyższą, niemalże chirurgiczną precyzję pracy na każdym odcinku sieci i żywotność do 48000 cięć przed koniecznością zmiany ostrza!

Konserwacja i inspekcja sieci światłowodowych

widzialne źródło światła

Montowanie sieci światłowodowych to skomplikowany proces, którego efekty warto zachować w jak najlepszej kondycji poprzez odpowiednią dbałość o jakość wykonanych połączeń i regularną kontrolę sieci pod kątem ewentualnych awarii. Do tego celu przydatne mogą okazać się między innymi widzialne źródła światła 650 nm, czyli lokalizatory urządzeń wyposażone w niezwykle praktyczną i poręczną funkcję identyfikowania włókien, źródeł usterek i ich charakteru zarówno na łączach jedno, jak i wielomodowych. Widzialne źródła światła to jedno z podstawowych narzędzi konserwacyjnych dla sieci światłowodowych, pomocne również podczas kontrolowania strefy martwej OTDR.

Jeśli zamierzasz czyścić złącza światłowodowe, to tylko za pomocą specjalistycznych, przeznaczonych do tego celu materiałów. Czyściki do złączy, specjalistyczny alkohol IPA, czy chusteczki bezpyłowe to tylko część akcesoriów stosowanych podczas konserwacji światłowodów. Aby cały proces mógł przejść szybko i sprawnie konieczne jest stosowanie odpowiednich narzędzi do inspekcji złączy, a więc między innymi mikroskopów optycznych do precyzyjnego określania jakości powierzchni włókna i przewodu, dostępnych na rynku zarówno w wersji podstawowej, jak i znacznie bardziej zaawansowanej technologicznie, pozwalającej na bezpośredni podgląd obrazu na ekranie, pracę w magistralach i pomieszczeniach zamkniętych.

Zestawy narzędziowe

Każdy ze wspomnianych elementów można zakupić oczywiście w naszym sklepie Intersell.pl, jednak dla uzyskania podstawy do pracy warto pomyśleć o jednorazowym zakupieniu gotowego, precyzyjnie opracowanego zestawu narzędziowego, w którego składzie znajdują się właściwie wszystkie konieczne narzędzia pracy technika i montera światłowodowego. Opakowane w praktyczną torbę narzędzia, wśród których znajdziemy oczywiście cleaver, gilotynę do włókien, lokalizator uszkodzeń, miernik mocy optyczne, stripper w wersji do kabli okrągłych i abonenckich kabli płaskich, slitter do tub, czy nożyce do kevlaru i alkohol IPA to gotowy niezbędnik, bez którego żadna praca montersko-serwisowa sieci światłowodowej nie miałaby szans powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *