Czystość światłowodów – ważna dla najwyższej jakości przepływu danych

Obecnie nie istnieje lepsza technologia dla Internetu jak światłowody. Kto choć raz miał szansę korzystać z Internetu światłowodowego, ten z pewnością nie będzie chciał już wracać do tradycyjnych kabli. Kable światłowodowe służą nie tylko w szeroko rozumianej telekomunikacji, ale także w takich dziedzinach jak medycyna, przemysł samochodowy, oświetlenie i wielu, wielu innych.

Główną zaletą światłowodów jest szybkość przesyłu danych. Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji korzystamy z dobrodziejstw światłowodu – możemy być pewni najwyższej jakości. Chyba że… światłowody są brudne! Zanieczyszczone złącza światłowodowe mogą być jedną z głównych przyczyn problemów w sieciach optycznych.

Awaria przez brudne kable światłowodowe

Czystość elementów optycznych w światłowodach jest kluczowa, by te działały możliwie najefektywniej. Wszelkie zabrudzenia są (obok uszkodzeń mechanicznych) najczęstszymi przyczynami awarii. Najbardziej podatnymi na zabrudzenia elementami w sieciach światłowodowych są punkty styku włókien optycznych – to tam najbardziej lubi wnikać m.in. kurz.

Światłowody pracują w najróżniejszych warunkach. Są montowane pod ziemią, na dnach oceanów – słowem, nie są to warunki laboratoryjne. Chociaż trwałość kabli jest wysoka, to jednak musimy pamiętać o tym, że nawet niewielkie zabrudzenie, które wniknie w środek światłowodu, może spowodować przerwę transmisji, a nawet uszkodzić część lub całość systemu.

Nawet najmniejsze cząsteczki kurzu mogą wpływać negatywnie na wydajność sygnału – dlatego tak istotna jest regularna inspekcja światłowodowych złączy, by zareagować, zanim nastąpi awaria. Podczas takiej inspekcji badane jest każde złącze. W razie wykrycia zabrudzeń jest ono czyszczone za pomocą specjalnych zestawów akcesoriów czyszczących.

Oferta Intersell

Jeśli są Państwo zainteresowani kupnem profesjonalnych zestawów czyszczących niezbędnych do pracy ze złączami światłowodami – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. W naszych zestawach znajdują się czyściki One-click cleaner 2,5 mm (do czyszczenia przez adaptery złączy np. S.C./FC/ST), czyściki One-click cleaner 1,25 mm (do czyszczenia przez adaptery złączy np. LC/MTRJ) oraz kasety czyszczące do czyszczenia wszystkich rodzajów złączy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *