FFTH w domu jednorodzinnym cz. I

O Internecie światłowodowym każdy z nas słyszał chociaż raz. Coraz popularniejszy, umożliwiający o wiele szybsze przesyłanie danych, niż za pośrednictwem tradycyjnego łącza. Zdobywa pokaźne grono zwolenników, powoli wypierając dotychczas znane sposoby łączności z Internetem. Jeśli jakimś cudem nie słyszeliście skrótu FFTH, podpowiemy Wam co należy rozumieć pod tą nazwą.

FFTH to wspomniany wcześniej Internet światłowodowy. Czym różni się od zwykłego, tradycyjnego łącza, jakie można spotkać w większości domów? FFTH charakteryzuje się bardzo szybkim transferem danych, do nawet 2.5 Gbit/s. To duża różnica w porównaniu ze znanymi do tej pory prędkościami rzędu 100 lub 150 Mbit/s.

Internet obecny jest niemalże wszędzie. Korzystamy z niego czy to za pomocą komputera stacjonarnego, laptopa, a może telefonu z łącznością Wifi. Trudno wyobrazić sobie brak możliwości sprawdzenia w sieci ważnych dla nas informacji. Dlatego coraz częściej zwracamy uwagę na dostępność łączy telekomunikacyjnych w danym miejscu. Dotyczy to przede wszystkim nowych domów jednorodzinnych, gdzie takie udogodnienie nie zawsze występuje. Jak wygląda zamontowanie takiego przyłącza, jeśli deweloper nie przewidział umieszczenia go w projekcie?

Konstrukcja podłączenia Internetu światłowodowego nazwana została określeniem sieci „ostatniej mili”. Podzielić ją można na dwa rodzaje: punkt – punkt zwany również skrótem P2P oraz punkt – wielopunkt, czyli P2MP. W przypadku pierwszej konstrukcji klient otrzymuje parę włókien łącza światłowodowego. Zapewnia to nie tylko indywidualną, niezakłóconą linię, ale także niczym nieograniczoną przepustowość. W ten sposób mamy do dyspozycji pełne łącze o wysokiej prędkości, które możemy wykorzystać bez żadnych utrudnień. Prędkość łącza, w zależności od uwarunkowań takiego połączenia wynosi od 100 Mbit/s, do nawet 1 Gbit/s, jeśli dysponujemy odpowiednią transmisją. Jedynym minusem takiej konstrukcji jest jej kosztowność. Jednak pewność łącza i komfort w korzystaniu z niego rekompensuje wyłożone wydatki. Linie odchodzące od wszystkich abonentów łączone są w jedną, wspólną sieć osiedlową. Pojemność takiego połączenia powinna odpowiadać liczbie podłączonych klientów, aby zapewnić odpowiednią szybkość i wygodę użytkowania.

Pozdrawiamy, Intersell.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *