FTTH w domu jednorodzinnym cz. II

Internet jest ogólnie dostępny i trudno wyobrazić sobie codzienność bez jego obecności. Szczególnie jeśli mamy możliwość korzystania z nowoczesnego, szybkiego łącza zbudowanego ze światłowodów. Nic więc dziwnego, rozglądając się za nowym mieszkaniem bądź domem, jednym z kryteriów jest możliwość podłączenia Internetu .

O sposobie działania tego typu łączy wspominaliśmy nieco w poprzednim artykule. Wyróżniamy dwa typy architektury światłowodowej, a mianowicie punkt-punkt, zwane również P2P oraz punkt-wielopunkt, czyli P2MP. Najczęściej spotykanym i najbardziej rozpowszechnionym rodzajem jest drugi z wymienionych. To standard transmisyjny GPON lub GEPON, bazujący na wspomnianej architekturze P2MP. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na uzyskanie prędkości nawet 2,5Gbit/s (dla GPON ,natomiast 1.25Gbit dla GEPON) dostarczanego do całego osiedla. Najpierw łącze dostarczane jest za pomocą jednego pasma, a następnie rozdzielane tzw. splitterem optycznym, który umożliwia podłączenie do każdego odbiorcy. Im więcej użytkowników, tym mniejsza ilość pasma przypada na jednego. Niemniej, nawet przy najniższej prędkości, może ona osiągnąć ok. 100 Mbit/s, co zdecydowanie wyprzedza inne rodzaje łączy. Co ciekawe, transmisja na takim typie połączenia światłowodowego bez problemu może działać w dwie strony. Możliwe jest to dzięki multipleksacji komunikacji w technologii WDM aby prowadzić ją jednym włóknem światłowodowym w różnych długościach fali, przez co ani przesyłanie, ani wysyłanie danych nie koliduje ze sobą.

Deweloper planujący budowę nowego osiedla może skorzystać z dwóch rodzajów technik budowy łącza światłowodowego – doziemnej oraz napowietrznej.

Najlepszym i najtrwalszym rozwiązaniem jest pierwszy sposób, czyli zakopywanie w ziemi rurek np. HDPE z kablami światłowodowymi lub kablami przystosowanymi to bezpośredniego wkopania typu DAC. To zdecydowanie najbezpieczniejsza możliwość, ponieważ instalacja jest chroniona przez warstwę ziemi, a odporna obudowa pozwala przetrwać nawet duże przymrozki. Ponadto rury wykonane są z polietylenu wysokiej gęstości, zwanego również HDPE, który powinien wytrzymać nawet 30 lat. Nie ma też niebezpieczeństwa wystąpienia zbyt mocnych naprężeń czy nagłych zmian klimatycznych. Minusem jest jednak kwestia wykonania takiej instalacji. Z racji zakopywania kabli w ziemi najlepiej wykonać ją przed zrobieniem infrastruktury drogowej.

Jeśli chcemy podłączyć się do sieci FTTH, ale mieszkamy już na terenie, gdzie doprowadzone są utwardzone drogi i nie ma możliwości wykopania instalacji doziemnej, pozostaje nam opcja z założeniem kabli podwieszanych. To o wiele szybszy i mniej kosztowny sposób na stworzenie przyłącza światłowodowego, jednak posiadający więcej minusów, niż w przypadku rozwiązania doziemnego. Wisząca instalacja jest narażona na zmienne warunki atmosferyczne, opady, niskie temperatury i silne porywy wiatru. Przez to mogą pojawić się problemy z dostawą usługi czy jej szybkością.

Pozdrawiamy, Intersell.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *