internet a gry sieciowe

Internet światłowodowy a gry online – od czego zależy komfortowa rozgrywka

Gry nie będące w żaden sposób podłączone z siecią użytkowników na całym świecie nie mają dziś właściwie racji bytu – w dobie globalizacji i powszechnego dostępu do bardzo szybkiego Internetu, to właśnie gry łączące graczy z całego świata podbijają rynek i przyciągają miliony użytkowników przed monitory i telewizory. Aby jednak stabilne i płynne połączenie online było możliwe, a rozgrywka nie przypominała skakania z obrazka na obrazek bez żadnej kontroli nad postacią, konieczne jest zapewnienie sobie naprawdę dobrego połączenia. Opcji jest dziś wiele, choć jedna zaczyna zdecydowanie dominować. Pojawia się więc pytanie: czy Internet światłowodowy daje szansę na komfortowe granie?

Gry sieciowe – od czego zależy dobra rozgrywka?

Możliwość sieciowego połączenia się z innymi graczami pojawiała się już w czasach, gdy połączenie internetowe było jeszcze mocno połączone z telefonami stacjonarnymi i modemami. Ich stabilność była oczywiście wątpliwa, a prędkość nie pozwalała na wielką swobodę, ale sama idea była na tyle nowa i ciekawa, że jej rozwój nigdy nie ustał. Przeskakując ponad dekadę do przodu, dziś to właśnie tego typu gry stanowią większość, i to nie tylko w wypadku gier na PC, ale także wszystkich gier konsolowych. Technologia i fabuła gier poszła jednak znacząco do przodu od czasów pierwszych gier sieciowych, a co za tym idzie, wymagania dotyczące łącza internetowego są jednym z najważniejszych elementów koniecznych do prowadzenia dobrej rozgrywki.

gry sieciowe

Pierwszą i najważniejszą cechą dobrego Internetu do gier online jest bezawaryjność – ryzykowanie utraty połączenia co chwila z powodu rozłączającego się routera jest uciążliwe nie tylko dla samego gracza, ale i całego zespołu, z którym w danym momencie gra. Tu Internet światłowodowy zdaje się wygrywać z konkurencją – dzięki wytrzymałym włóknom i minimalizacji ilości punktów rozdzielania wiązki światła, straty generowane na łączu są niewielkie, a ryzyko utraty sygnału wiąże się zwykle wyłącznie z większymi awariami całej sieci.

Prędkość pobierania i wysyłania

Najpopularniejsza i najbardziej rozbudowana obecnie sieć Internetu światłowodowego w Polsce oferuje ponad 600 Mbps pobierania i ponad 60 Mbps przesyłania danych, z pingiem na poziomie 3ms. Wartości takie znacząco przewyższają wszystko, co do tej pory było w Internecie uznawane za prędkość „normalną” czy „grywalną”. W rzeczywistości, tak wysoka prędkość pobierania i wysyłania wykracza poza wartości konieczne do zapewnienia komfortowej rozgrywki. Oznacza to, że stosując dziś Internet światłowodowy w ofercie gwarantującej odpowiednio wysoką prędkość nie musisz wybierać już pomiędzy bardzo wysoką jakością obrazu, a płynnością gry. Czy to na konsoli, telewizorze czy monitorze komputera, ograniczenie mogą stanowić jedynie parametry sprzętu.

A co z pobieraniem gier? Doskonale wiemy, że dziś nawet gier na konsole nie kupuje się już fizycznie, gdyż coraz więcej platform pozwala na ich wirtualny zakup. Przy grach zajmujących nawet kilkadziesiąt gigabajtów, prędkość pobierania jest niezwykle istotna. Dla graczy żadne opóźnienie nie jest komfortowe – jeśli gra ma premierę o północy, czekanie na jej ściągnięcie się do samego rana nie jest mile widziane. W przypadku dobrego Internetu światłowodowego prędkość pobierania pozwala jednak na radość z gry już po 10-15 minutach od jej zakupienia. Co najciekawsze jednak, przepustowość tego typu łączy jest na tyle wysoka, że podczas pobierania gry możesz swobodnie korzystać z Internetu oglądając film czy grając w inną grę, bez obaw, że pobieranie zostanie zepchnięte na dalszy plan.

gry przez internet

Mnogość urządzeń

Doskonale znanym problemem graczy są kłopoty w przypadku podłączenia pod sieć więcej, niż jednego urządzenia. Internet światłowodowy jest jednak na tyle wydajny, że spokojnie obsługuje zarówno dobrej jakości karty sieciowe w PC, jak i nieco słabsze karty konsolowe. Równie dobrze możecie usiąść z kolegami w jednym pokoju, korzystać z jednego łącza i w dalszym ciągu cieszyć się dobrą, komfortową rozgrywką sieciową bez popularnych „lagów”.

Niski ping to oczywiście także brak problemów ze zrywającym się połączeniem, co w przypadku większości dzisiejszych gier jest więcej niż konieczne. I choć najlepsi gracze uparcie twierdzą, że dla pełnej stabilności warto podłączyć Internet kablowo, a nie po Wi-Fi, i w przypadku tej drugiej opcji na stabilność łącza światłowodowego narzekać nie można. Czy wygrywa więc na polu komfortowego grania z modemami mobilnymi i starszymi sieciami internetowymi? Zdecydowanie tak! Nie bez powodu mówi się, że Internet światłowodowy to przyszłość komunikacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *