Radiolinia – co to takiego?

Instalacje z użyciem światłowodów są coraz popularniejsze i często montowane w domach jednorodzinnych czy na nowoczesnych osiedlach. Jednakże ich założenie wymaga odpowiedniego przygotowania. Tak, jak wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach, przewody światłowodowe możemy położyć doziemnie lub napowietrznie. To z kolei wiąże się z wykopaniem rowów lub postawieniem słupów w odpowiedniej odległości. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na tego typu prace a nawet jeśli to problemem okazuje się dosył komunikacji do nowego obszaru. Alternatywą dla światłowodów są radiolinie.

 

Co kryje się pod tym pojęciem? Radiolinia, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje do działania fale radiowe. Jest to system urządzeń, którego zadaniem jest nadawanie oraz odbieranie sygnałów analogowych lub cyfrowych, przekazywanych drogą radiową. Działa na zasadzie połączenia bezprzewodowego punkt-punkt. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać przepustowość od kilku Mbit/s do nawet kilku Gbit/s. W niektórych przypadkach przesyłanie danych może odbywać się sprawniej niż przy topologii połączenia punkt-wielopunkt. Dodatkowo radiolinie dostępne są w bardzo szerokim zakresie częstotliwości pracy. Aby był możliwy komfortowy odbiór sygnału, zazwyczaj do transmisji przeznacza się częstotliwość rzędu 7, 13, 15, 18, 23 lub 38 GHz. Możliwe jest także wykorzystanie górnych pasm, w zakresie 64-66 GHz. Warto przy tym pamiętać, że im wyższa częstotliwość, tym mniejsza odległość powinna być pomiędzy poszczególnymi punktami dostępowymi. Jeśli zależy nam na poprowadzeniu radiolinii na dużej przestrzeni, lepszym rozwiązaniem będzie bazowanie na niższej częstotliwości.

W przeciwieństwie do światłowodów montaż radiolinii jest zdecydowanie prostszy i niewymagający dużych nakładów finansowych. Do odpowiedniego działania całego połączenia potrzebne są przystosowane urządzenia, pozwalające na odbieranie oraz przesyłanie wysokiej jakości sygnału. Nie ma potrzeby rozkopywania ziemi czy instalowania całej sieci słupów podnoszących kable światłowodowe czy też mozolnych uzgodnień i negocjacji aby móc skorzystać z istniejącej infrastruktury kanalizacyjnej któregoś z dużych telekomów.

Dużym plusem, który przemawia na korzyść montażu radiolinii, jest czas oczekiwania od momentu podjęcia decyzji, do ukończenia prac podłączeniowych. W przypadku światłowodów proces ten może trwać wiele miesięcy, a w niektórych sytuacjach nawet lata. Przyłącze radiofonii trwa tylko 2-3 miesiące, co jest znaczną różnicą.

Biorąc jednak pod uwagę ogólne porównanie światłowodów i połączenia radiowego, pierwsze z nich wypada korzystniej w tej potyczce. Światłowody zapewniają o wiele lepszą jakość połączenia, a także przesyłania danych. W końcowym rozrachunku ich eksploatacja pochłania mniejsze nakłady finansowe niż w przypadku radiofonii. Poprowadzone metodą doziemną są także chronione przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Jednakże ostateczny wybór odpowiedniego dla nas rozwiązania powinien zostać podyktowany naszymi oczekiwaniami, możliwościami infrastruktury oraz posiadanymi finansami.

Pozdrawiamy, Intersell.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *