Reflektometr optyczny – do czego służy i czy warto go mieć?

Reflektometr optyczny to urządzenie, które jest niezwykle potrzebne dla osób pracujących w branży telekomunikacyjnej, a zwłaszcza przy budowie światłowodów. Projektowanie i budowa nowych sieci światłowodowych staje się coraz powszechniejsze. Specjaliści muszą więc być przygotowani na ewentualne usterki kabli. W tym pomoże im właśnie reflektometr.

Awarie światłowodu

Chociaż światłowody cieszą się dużą efektywnością działania, ich pracę może zakłócić wiele czynników. Dużo kabli światłowodowych ułożonych jest na dnie oceanów. Podwodny świat stanowi bezpieczne środowisko dla światłowodów, jednak od czasu do czasu może im zaszkodzić. Najczęstszą przyczyną awarii tych kabli są sieci statków rybackich, które o nie zahaczają. Usterki zdarzyły się także przez zahaczenie kabli… kotwicą!.

Ponadto, na światłowody morskie i lądowe negatywnie działają trzęsienia ziemi. Najczęstszą przyczyną awarii są jednak uszkodzenia mechaniczne. Zazwyczaj dokonują je osoby zupełnie nieświadome tego, gdzie znajdują się kable światłowodowe. Zdarzały się awarie spowodowane przez ekipy budowlane, które swoimi maszynami niechcący uszkodziły kable.

Reflektometr – ważne urządzenie pomiarowe

Niezależnie od przyczyny awarii, specjaliści muszą wiedzieć, jak naprawić światłowód. Jego długotrwałe uszkodzenie może wiązać się z utratą dostępu do Internetu przez tysiące, a nawet miliony osób. Sama naprawa może nie być tak problematyczna, jak znalezienie dokładnego miejsca usterki. Do tego celu stworzono właśnie reflektometry optyczne. Lokalizacja zdarzeń i uszkodzeń włókna światłowodowego jest ich główną funkcją. Profesjonalne reflektometry nierzadko mają także możliwość drukowania raportów i certyfikowania tras światłowodowych.

Działanie reflektometru polega na porównywaniu parametrów impulsu pomiarowego, który wysyłany jest w kierunku przewodu badanego z impulsem powrotnym odbitym od końca przewodu. Dzięki temu pomiarowi, specjaliści są w stanie odczytać długość przewodu, jego budowę, tłumienność całkowitą i jednostkową, a przede wszystkim charakter uszkodzenia. Raporty tworzone przez urządzenie w standardzie BELL, czyli plikach *.sor, dokładnie określają, czy dana awaria powstała na skutek uszkodzenia mechanicznego kabla, czy też z powodu niepoprawnego wykonania spawów światłowodowych lub zabrudzeń złączy.

Reflektometry optyczne cechują się dużą skuteczności wykrywania usterek. Są praktycznie niezawodne przy namierzaniu wszelkich uszkodzeń już na wczesnym etapie awarii. Dziś bez tych urządzeń branża telekomunikacyjna, a przede wszystkim światłowodowa nie mogłaby działać tak sprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *